5 ocakta 1.üreyi attım 2.üreyi ne zaman atmaliyim

Bu arada özellikle Trakyalı arkadaşlar sormak istiyorum.
Ayçiçek nadaslarına yılbaşından önce Çizel çekenler vardı bizim taraflarda. Siz nadasları karıştırdınız mı? Bana erken geldiği için karıştırmadım. Şubat ortası gibi düşünüyorum.
Siz ne aman karıştırdınız ya da karıştırmayı düşünüyorsunuz?

Abi biz kasımda karıştırdık, yaylı bile çektik, yerler neredeyse ekime hazır :D tabi biz temmuzda sürdük tarlaları o yüzden farklı olabilir.

Benim bir sorum var şu sıralar 7 li çekmek yoksa. Tiller mi? Sizce sebebi?
İskender abi, bildiğim ve uyguladığım kadarıyla cevap vermek isterim:
1 ocak--15 şubat arası çizel çekeriz. Çünkü daha derine işliyor bir çeşit 2. nadas uygulaması. Yabancı otların mücadelesi için iyi oluyor.
15 şubat--30 mart arası tiller için iyi bir zaman bence. çizel kadar derine gitmese de pulluktan yada çizelden sonra çalışılıyorsa çizelden kalan topaçları parçalamakta yararlı oluyor.
15 şubattan sonra çizel kullanmayız genelde çünkü toprağı ağır ve derin işlediği ve Ayçiçek ekimine yaklaşıldığından tekrar sıkıştırıp düzelmek zor oluyor ve verimi tehlikeye atabiliyorsunuz.
Şu sıralar tiller çekmekte depek sakınca görmüyorum çizel yerine tiller de olur bence ama varsa vaktini geçirmeden bir çizel çekmek daha uygun kanaatimce.
Tiller çekmek için bence en geç zaman Ayçiçek ekimine 3 hafta kala.

Benim bir sorum var şu sıralar 7 li çekmek yoksa. Tiller mi? Sizce sebebi?

Abi biz kasımda karıştırdık, yaylı bile çektik, yerler neredeyse ekime hazır :D tabi biz temmuzda sürdük tarlaları o yüzden farklı olabilir.
Temmuzda sürdüyseniz kasımda karıştırmak farz değilsede vaciptir Berk. Baya mesafe katetmişsiniz böyle giderse haziranda biçersiniz çiçeği :)

Neden atılmıyor?
azot toprakta zaten hareketli yıkanıp bıtkının kok derınlıgınden daha derın katmanlara gidebilen bir elementtır. nıtrat formundakı azotta yıkanabılırlık daha fazladır. trakya yıllık 550-650mm yagıs ortalamasına sahıp oldugundan ve bu yagısın buyuk bolumu ocak subat mart aylarında düştügünden yıkanmaması için olabılır.