25 başlık süt inekçiliği

Arkadaşlar merhaba

Daha önce besi işi yapıyorduk fakat bazı kişisel sebeplerden bıraktık
Simdi süt inek iliği. Yapalım istiyoruz besiler için ahırım vardı revizyon yapabiliriz 150 dönüm ekilişim var
Ekipmanım var fakat süt ineği bakmadığımız için korkumuzda YÖK değil malum kredi cekecegiz 25 simental ineğin yem maliyeti ve yılda 55000 tl krediyi Ödemye yeterli olurum?
Sizden yardımlarınızı fikirlerinizi bekliyorum

Kolay gelsin

besiciliğe devam...paranın (sermaye+kredi) dönüşü, yıllık (10-14 ay)

yeni bir işletmede,inek işletmesinde geri dönüş uzun zaman alabilir. simental düve ya da inek fiyatı nedir? makul mu?

yem maliyeti nedir?

150 dönüm arazi sulanır arazimi? hangi yemler ekilecek, silajlık mısır, yonca, italyan çayırı? arpa?

ne kadar süt elde etmeyi hedefliyorsun?

sütün fiyatı?

bir fizibilite(yapılabilir mi, yapılamaz mı) çalışması yapmak gerekir.

kredi uygunsa (faizsiz, 2 yıl ödemesiz, 5 yılda ödemeli ise), ya da sermaye yeterli ise, inek sürüsü bakılabilir.

Sadece 25 dönüm sulu oraya Mısır ekeceğim 55 dönüm Macar fig 40 dönüm korunga 30dönüm uruma göre günde 22 -25 litre süt hesaplıyoruz ziraatin kredi şartları ağır özel tarım kredi cekecegim. 10.000 tl civarı simental almayı düşünüyorum ama daha önce süt İnegöl yapmadığım için korkutuyor beni[emoji17]

Sadece 25 dönüm sulu oraya Mısır ekeceğim 55 dönüm Macar fig 40 dönüm korunga 30dönüm uruma göre günde 22 -25 litre süt hesaplıyoruz ziraatin kredi şartları ağır özel tarım kredi cekecegim. 10.000 tl civarı simental almayı düşünüyorum ama daha önce süt İnegöl yapmadığım için korkutuyor beni[emoji17]
Zraatin kredileri faiz olarak daha uygundur ozeller yuksektir
Iyi dusun derim cok zor borc odemek hemde gecinmek
Sulu tarim yonca misir cok olsa tamam ama bende kuru tarim ve 20 civari inek ile bu isi yapiyorum inekler borc olsa cesaret edemem
Iyi arazi getirisi yuksek arazi yada iyi mera cok onemli
Cok iyi dusun ozel bankalarla hic olmaz derim

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan
Ziraat %25 peşinat istediği için tarım kredi kooperatiflerinden cekecegim buzagı fiyatlar yüksek kendim damızlık olarak üretmek istiyorum bir anacımda o. Damızlık etçi ırkı araştırdım kombine simentaldam cok maliyet farkı olmadığı için süt işletmesi kurmayı düşündüm

Zraatin kredileri faiz olarak daha uygundur ozeller yuksektir
Iyi dusun derim cok zor borc odemek hemde gecinmek
Sulu tarim yonca misir cok olsa tamam ama bende kuru tarim ve 20 civari inek ile bu isi yapiyorum inekler borc olsa cesaret edemem
Iyi arazi getirisi yuksek arazi yada iyi mera cok onemli
Cok iyi dusun ozel bankalarla hic olmaz derim

İsmail abi koyun alsak 250 adet daha karlı olur mu? Bakıcı ve ben bakarız merada mevcut nasıl olur abi?

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
İsmail abi koyun alsak 250 adet daha karlı olur mu? Bakıcı ve ben bakarız merada mevcut nasıl olur abi?
Koyun cok uygun bu gunlerde kuzu kesim fiyatlarida guzel
10 yil onceye gore cok farkli 30 tl ye yakin kilo kuzu kesim 600 ila 700 tl toplar iyi kuzu
Inek hem pahalı hem bakimi masrafli
Sulu tarim yem bitkisi icin yeterli olmayinca karlilikta iyi olmuyor inekte
Koyunlara iyi bakarsan ineklere bakildigi gibi hem hazir hemde merayi daha iyi degerlendirir
Koyunda buyuk mekan yada cit cevrili yerin olacak meraya çıkarmayinca orada hazir verip diğer isine bakabileceksin

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan
MERHABA,

oturmuş bir işletmede mesela arkadaşımız 25 sağmal hedefledi 5 yıl sonra 25 sağmal ile devam ediyor. x bir zamanda kaç adet buzaqğı kaç adet düve bulunmalı elinde. hayvan satışlarını kaç adet ve hangi aylıkken yapmalı?

MERHABA,

oturmuş bir işletmede mesela arkadaşımız 25 sağmal hedefledi 5 yıl sonra 25 sağmal ile devam ediyor. x bir zamanda kaç adet buzaqğı kaç adet düve bulunmalı elinde. hayvan satışlarını kaç adet ve hangi aylıkken yapmalı?
25 adet civari genç hayvan olur
Yarısi erkek yarsi dişi
Bence en uygun satış, tabi herkesin durumu farkli
Sürüden damizlik inek satip en iyi fiyata yerine kendi disi duvelerinden inek birakmak
Erkekler duruma göre kesime kadar bakılabilir
25 adet anaç yılda 5 adet en az gençleştirme yapmadan olmaz , çünkü yaşlanır sürü gençleştirme yapmazsak
Ama çıkardığımız anaçları biraz daha genc tam zirvede çıkarırsak iyi para eder , çıkardığımız hayvan lari yaslandirip çıkarırsak bıçaklık olur ona göre para eder
Tabi genç dişi hayvan verirsek bu dediğim iş zora girer
Bunlari birkac yil önceden planlamak gerek

25 adet civari genç hayvan olur
Yarısi erkek yarsi dişi
Bence en uygun satış, tabi herkesin durumu farkli
Sürüden damizlik inek satip en iyi fiyata yerine kendi disi duvelerinden inek birakmak
Erkekler duruma göre kesime kadar bakılabilir
25 adet anaç yılda 5 adet en az gençleştirme yapmadan olmaz , çünkü yaşlanır sürü gençleştirme yapmazsak
Ama çıkardığımız anaçları biraz daha genc tam zirvede çıkarırsak iyi para eder , çıkardığımız hayvan lari yaslandirip çıkarırsak bıçaklık olur ona göre para eder
Tabi genç dişi hayvan verirsek bu dediğim iş zora girer
Bunlari birkac yil önceden planlamak gerek

cevap için teşekkürler, çıkartığımız anaçlar kaçıncı doğumundan sonra çıkmalı ? yavrulu mu satmalıyız gebe mi satmalıyız?

cevap için teşekkürler, çıkartığımız anaçlar kaçıncı doğumundan sonra çıkmalı ? yavrulu mu satmalıyız gebe mi satmalıyız?
En fazla 4 buzağı da damızlık özelliğini fazla kaybetmeden iyi para ederken
Duruma göre buzagili yada gebe
Dedigim gibi anaçlar elimizde yaşlanırsa bicaklik oluyor
Bende pek damizlik satamam
Genelde bıçaklık olana kadar duruyor elimde

Dersinizi cok iyi çalışmanız lazim , bu sektörde ongorulemeyen cok risk var maalesef, fiyatlar ulkemizde cok istikrarsız, en kötüsünü düşünüp öyle hazırlanın, çevremde birkac kisi guzel hayaller ile sektöre girip zor durumda kaldılar, iyi yapın hesabınızı