2022-2023 Sezonu Pancar Alım Fiyatı Açıklandı | Kayseri Şeker

✅ Dün Kayseri Şekerin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda 2022-2023 sezonunda üretilecek %16 polar pancarın 720TL'den alınacağı bilgisi paylaşıldı.

⭕ Bildiğniz gibi 2021 Eylül ayında Türkşeker tarafından pancar fiyatı 420 TL/ton olarak açıklanmıştı. Bu dönemde $=8.5 düzendeydi. Yani 49-50$/ton fiyat açıklanmıştı. Bugün 15.5 seviyelerine gelen $ kuruyla beraber üretici Mart ayında ödenecek pancar fiyatlarında bir fiyat güncellemesi bekliyordu. Üreticiler; eğer normal fiyattan pancar yatırma ücretleri ödenirse, seneye aynı tarlanın %46 ÜRE masrafını bile karşılanmadığı konusunda şiddetli tepki göstermişti.

⭕ Dün Kayseri Şeker'in 720TL fiyatı, güncel $ kuruyla 46-47$/ton'a geliyor. Fakat 2023'ün Mart ayında ödenmesi beklenen bu ücretin, o günkü $ kuruyla alaklı güncelleme garantisi henüz yok!

✋ Bu konudaki yorumlarınızı bekliyoruz...

267885800_464603605015796_4998466168906547454_n.jpg

Bende bunu paylaşmayı düşünüyordum iyi oldu.
Dün bir hesap yapıldı bölgemizde 5 ton dekarda verim yapsa 18 polar ile 4800 TL dekarda para yapıyor .
Masrafı ise tarla kirası sulama maliyeti çiftçinin ekstra yaptığı bakımlar maliyeti çok değiştirir .
Gübre,tohum, mazot vs aşağı yukarı aynı.
Hiçbir şeyini eksik koymadan kafadan kabal hesap 3000 TL masraf olsa . Dekarda en aşağı 1800 TL kâr bırakır. Şu anki yapılması gereken işlemlerin maliyeti artmadığı sürece.

Bu fiyat çektiğim rezilliğe değmiyor ama bu bitkiye olan vefa borcu, mutlu günlerde ikram edilen tatlılar, soğukta içimizi ısıtan çaya , çocukları mutlu eden çikolata için tekrar ekmeye niyetim var.
Biraz azaltmak sureti ile.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Sektörün liderlerinden Kayseri Şeker örnek alınması gereken bir kuruluş. Seneye pancar çiftçisi kaçmasın diye şimdiden iyi bir asgari fiyat vermişler. Gelecek yıl hasat sezonunda daha da artacağını düşünüyorum. Benim hesaplarıma göre bu yılla denk geliyor fiyat. Polarla da 850 lirayı rahatlıkla görürüz. Çiftçimize hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: HasanH
2023 MART ayına bir yıldan fazla bir zaman var.

Yıllık tüketici faizleri 22 lerde, enflasyon yıllık yüzde 20 desek ( 20 de kalacakmı?) şu an 3 birim maliyet 3.6 hesabetmeli, hiç enflasyon olmasaydı bu fiyat üreticiye düzmantıkla bişey yapmamaktan iyidir şeklinde gözükebilir, evdeki hesap olayı malumunuz, nedense evdeki hesap çarşıya tutmaz bizim ülkede.

Bu fiyatın şimdiden açıklanması fabrikayı zarar ettirmeyeceği ortada, öyle olmasa açıklamaz, kim zarar etmek ister?

Gıda ve enerji fiyatlarının arttığı dönemde önden fiyat belirleyebilmek ne kadar mümkün, üstelik emtia fiyatları en az 3-4 yıl daha yükselmeye devam etmesi durumu var, kim emtia fiyatlarının sabit kalacağını artmayacağının garantisini verebilir, ha düşmesi ihtimalimi? onu şimdilik kimse öngöremiyor zaten ihtimal veren görmedim. Bu ortamda 2023 mart ayı çok çok uzakta bir tarih.

Benim görüşüm fiyat 16 polar 850 TL/TON olsa bile üretici 2023 mart ayında memnun kalmayacaktır, keşke başka ürün ekseydim ne emekler verdim diyecektir.

O zaman napıyor uz tüm parayı şekere yatırıyoruz öbur sene kesin ve kesin buyuk artış var
Benim tahminim 2023 mart ayında şekerin çuvalı 400 liradan aşağı olmaz satış fiyatı, zaten şimdi 300 lira ve dünya borsalarında kilo 0,43 dolar, aslında şekerin 50 kilosu dışarıda an itibarı ile dolar 16 TL oldu kur fiyatı, çarp 16*0,43 = 344 lira oldu bile

Ha 2023 mart ayında bir çuvalşeker 400 dersek bile pancar alım fiyatı 2023 mart ayında 1100 TL/TON olsa 2 sene önceki 2019 da 300 TL alım fiyatına anca denk gelir.

Ne diyorum önceden alım fiyatı zarar etmeyecek fiyattan bende açıklarım noolcak, neyin noolcağı belli değil.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Hesabı aralık ayında yaptık verdik adamlar hala fiyat vermekte cimrilik yapıyor, Konya şekerde yeni geldiler 1000 liraya, esasen Aralık ayında yapmış olduğum hesap bile düşük kaldı, minimum 1500 lira olması gerektiği kanaatindeyim, mart 2023 de 1050 den ödeme alacak çiftçi ekmeye tövbe edebilir.2017 yılından bu yana toplam 5 yıldır düşük fiyat verildi 2023 dede 1050 lira düşük fiyat oluyor, en az 2004-2015 yılları arası fiyatlara gelmesi içinde en az 1750 lira olması lazım, o günlere zaten gelmezler ama Mart 2023 de ödemelerin minimum 1500 liradan olması gerektiğini görüyorum.

1647863607365.png

• Beğen
Tepkiler: essess ve bilal_26
Sonra şöyle diyordu; “Mercimek Kanada Mahsulü Marka Resmi Kamu Kurumu Toprak Mahsulleri Ofisi markasıyla satılan bu kırmızı mercimek Kanada'dan ithal edilerek, Mersin'de paketleniyor. TMO markasıyla satılan ürünün 2020 mahsulü olduğu anlaşılıyor.” ………….. Vallahi bilmem. Billahi anlamam. Ama bu sütunlarda birkaç ay önce Kanada’dan gelen fasulyenin hikayesini sizlerle paylaşmıştım. Bir tek Allah’ın kulu resmi ya da özel sektörden bir tek kişi çıkıp da yalan ya da yanlış dememişti. Alın size birde kendimizden özümüzden örnek vereyim. Nasıl alsa herkes benim gibi korkusundan gerçekleri yazamıyor, Konya’da şeker yok biliyor musunuz? 50 tane iş adamı parası ile pulu ile şeker bulamıyor. Peki kilo ile bulabiliyor musunuz? Biliyorsunuz hani Türkiye’nin ünlü anlı marketler zincirinde Konya’da bir kişiye sadece iki paket alma şansı ile var. (İsteyene o markanın adını adresini de veririz) Benim dostlarım üç paket için yalvaran müşteriye nasıl “hayır sadece iki paket” dendiğini anlatıyor. Peki şekerde neler mi oluyor?. O zaman şöyle diyelim de siz anlamış olun Ben dersen yine kötü olurum. Faturalı fiyatı üzerinden söyleyelim “12. Ayın başında 5 TL. bugün bulabilirseniz çuvalı 800.00 TL, yani Kg fiyatı 16 TL”

Kaynak Linki = https://www.konyapostasi.com.tr/makale/sekerden-mercimege-icimi-karartiyorsunuz-98716

Bi durun arkadaşlar ya daha olan bir şey yok. Siz asıl çümbüşü agustos ayından sonra görün. Çiftçi olupta hala bu yanlış politikaların sonucunda bu hale gelmiş olduğumuzu kabul etmeyip şakşakçılığa devam eden arkadaşlara ve şehirde liracıklara muhtaç haliyle keyifle şekersiz çay içmeye devam etsinler.

Bi durun arkadaşlar ya daha olan bir şey yok. Siz asıl çümbüşü agustos ayından sonra görün. Çiftçi olupta hala bu yanlış politikaların sonucunda bu hale gelmiş olduğumuzu kabul etmeyip şakşakçılığa devam eden arkadaşlara ve şehirde liracıklara muhtaç haliyle keyifle şekersiz çay içmeye devam etsinler.
üzülerek bu arkadaşı kutluyorum tespiti doğru ve yerinde olmuş:cautious:

3kiloluk tozşekeri marketten 89.90 liraya düz hesap 90 liraya aldım ya, kilosu 30 lira..

Bunun hammaddesi pancar için çiftçinin eline 7.5 yazı ile yedibuçuk lira geçmedi, ama piyasada tüketici fiyatı 10 katından fazla 12 kata kadar ulaşmış durumda.

Bu yıl 3 kilo şeker için 15 kilo pancara en az piyasadaki tületim fiyatının 3 de biri üreticiye verilmek zorunda, 3de biri fabrikaya 3 de biri piyasada perakende satıcıya olur dersek, 30 lira 15 kilo pancara tekabul eder kilosu 2 lira yani tonda 2 bin lira üreticinin hakkıdır minimum.

Nerde koltuk makam sahipleri, koltuğu makamı kaybedeceğini anlayan malı götürmek için icraat üzerinde galiba, hiç ses yok, hadi hayırlı işlermi diyeceğiz.