2021'de Çiftçisi Yoksulluk Sınırının altında, Mutlak Yoksulluk Seviyesinde Yasayan bir ülke olmuşuz. Çiftçi açlık sınırına doğru gidiyor.

21.12.2020
1,458
2,218

2021 yılı Türkiye Milli Geliri 850 milyar dolar, kişi başı milli gelir 9500 dolar.

Nüfusun %17'sini oluşturan Çiftçilerin toplam Milli Geliri 45 milyar dolar, kişi başı milli geliri ise 2800 dolar.

850 milyar $ »» 45 milyar $
9500 dolar »» 2815 dolar

Çiftçiler milli gelirin 3'te 1'inden daha az bir gelirle yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Çiftçi yoksulluk sınırının altında bir rakamla, Mutlak Yoksulluk seviyesinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bunu bir sonrası Kırsalda Açlık demek. Çok çok dikkatli olunması gerekiyor.

Çiftçisi doymayan, kırsalı refah içerisinde olmayan bir toplumda vatandaşın doyması, ülkenin tarımda kendine yeterli hale gelmesi mümkün değildir.

A.Ü Tarım Ekonomisi Prof. Dr. Bülent GÜLÇUBUK

Ben gerçekten anlamıyorum yurt dışı da kötü diyorlar
Vallah halam hükümetimize çok dua ediyor. Allah razı olsun onlardan diyor. Türkiye'de her şey var diyor. Alamanya da bu kadar bolluk yok böyle rahat yaşayamıyorduk diyor. Hala dedim sen 2500 eniştem 1900 euro emekli maaşı alıyorsunuz elbette burada rahat edersiniz biz ne yapalım. Diyor ki alamanyada öyle aldığın yetmiyor diyor. Ya sabır ya sabır.

Çiftçilik anlamında diyorsan eğer Paris İklim Anlaşması çerçevesinde tüm dünyada çiftçileri karanlık günler bekliyor...
Çiftçi kimyasaldan mümkün olduğunca uzak tutulacak, Hayvancılık sektörü ise mera hayvancılığına evrilecek. Bu dönüşümü sağlamak çiftçi için kolay değil.
Daha kötü günler bizi bekliyor.

Abi onlar yandaş medyanın algı planları inanma onlara avusturya da amcam yaşıyor 6 dairesi olan ev aldı 10 sene önce 10 senelik kredi kullandı 200 bin Euro aldı faiz falanda yok gibi birşey kredi de şimdi satsam diyor 200 bin euro vermiyorlar eski olduğu için diyor yani adamlarda enflayon yok gibi birşey
Boşuna ömür çürüyoruz ülkede
2022 model jetta abd de 20 bin dolar orda inşaatta 7 ay çalışşan alıyorsun
Sahibinden.com da 1 tane 2018 model sıfır jettaya adam 990 bin tl yazmış
Bu araba normal orta sınıf arabası düşün yani

Etrafımızdaki bir çok ülkeden daha da fakiriz. 20 sene önce Bulgar iş için ülkemizde gelirken, şimdi Mercedes arabası ile alış veriş yapmaya geliyor.
Köy yerinde Mercedes arabası olsa ne olacak ki.
Tarlaya gidebilecek araba daha çok kullanmak gerekiyor.
Toros, Lada, Duster, Hilux gibi araç gerekiyor.
Amarok, gömlek çatlatıyor, masrafı çok oluyor.
Yakıt desen 4 TL/km ,
Motosiklet 50 krş/km yakar.