2020 Buğday Tohumu Önerileri

Anadolu bölgesinde çiftçilik yapmaktayız bu zamana kadar ektiğimiz tohumlarla ilgili fikirlerimi belirtmek ve sizlerin değerli tecrübelerinden yararlanmak istedim.
Energo: Bu yıl çok büyük umutlarla ektik fakat başaklarında mantar hastalığı meydana gelmesi, uçlarının sararmaya başlaması ve diğer tohumlardan geç olgunlaşması (özellikle taban tarlalarda 10 gün fark olmuştu bu durum bizi yangın,dolu vb. afetler yönünden endişeye düşürdü) dane verimi ve sap verimi çok iyi olmasina rağmen bu sebeplerden dolayı energo ekmeme kararı aldık.(Yalnız bu buğday bayır tarlalarda kendini hiç bırakmıyor yani yanmıyor baya yeşil kalıyor arkadaşlar bu tarz tarlaları olanlar araştırsın denesin derim.)
İveta: Baştan sona kadar kendini hiç bozmadan yetişen bi cins, verimi oldukça iyi,hastalıklara kolay kolay yakalanmiyor aklımda soru işareti kalmasın diyorsanız iveta ekin derim sağlam tohum.
Bunların haricinde flamura 85 ektik forumdaki yorumlara baktigimda gayet olumlu sonuçlar alınmış fakat biz sulu tarim yapmamiza rağmen fazla randıman alamadık
Bu sene aklımızda destan ve dropia var denemek istiyoruz ekenler varsa yorumlarını esirgemesinler.
Bu arada bu sonuçlar kurak tarlalarda alınmıştır.
***Konu önemli olduğu için hızlı gönderimden buraya taşıdım ***
Saygılarımla...
images (3).jpeg

Bilğiler için teşekkürler sencer bey bi kaç gün öncede bu şekilde konu açmıştınız o konuyu sizmi sildiniz yönetimmi kaldırdı bulamadımda .
Nsp olursa bende bu sene iveta bede aynı firmanın enola buğdayını tohum tutma amaçlı ekeçegim.
İvetayı nadas kraç tarım olan yere 1000 m2 hesabından kaç kğ ekmemi önerirsiniz .
İvata yörenizde diğer tohumlardan farklı bir verim verdimi
Bi zahmet bilği verirmisiniz

Bilğiler için teşekkürler sencer bey bi kaç gün öncede bu şekilde konu açmıştınız o konuyu sizmi sildiniz yönetimmi kaldırdı bulamadımda .
Nsp olursa bende bu sene iveta bede aynı firmanın enola buğdayını tohum tutma amaçlı ekeçegim.
İvetayı nadas kraç tarım olan yere 1000 m2 hesabından kaç kğ ekmemi önerirsiniz .
İvata yörenizde diğer tohumlardan farklı bir verim verdimi
Bi zahmet bilği verirmisiniz
Konu önemli olduğu için hizli gonderimden buraya taşıdım özelden mesaj atmıştım size.
İvetayı biz de bu yıl tohum tutmak amaçlı ektik 26-28 kg arası ekim yaptık normalde 30 kg arası ekim yapmaktayız fakat tohumluk olduğu için danelerin sağlam ve iri olması açısından böyle seyrek ektik.
Enolayla energonun aynı firma tarafından üretildiğini duydum bu yıl köyümüzde ekenlerde oldu fakat tam bilgi aldığım zaman dönüş yaparım size.
İvetadan daha iyi veren cinslerde vardır ama bunlara istenilen şartları vermeniz gerekiyor; iveta ise insanın beyninde soru işareti birakmiyor hastalik vb. Şeylere karşı baya iyi duruyor kendini bozmuyor bu yıl energo ektik ama tohumluk ektiğimiz ivetanın verimi daha iyiydi diğer cinslerinde gerisinde kalacağını hiç düşünmüyorum

Konu önemli olduğu için hizli gonderimden buraya taşıdım özelden mesaj atmıştım size.
İvetayı biz de bu yıl tohum tutmak amaçlı ektik 26-28 kg arası ekim yaptık normalde 30 kg arası ekim yapmaktayız fakat tohumluk olduğu için danelerin sağlam ve iri olması açısından böyle seyrek ektik.
Enolayla energonun aynı firma tarafından üretildiğini duydum bu yıl köyümüzde ekenlerde oldu fakat tam bilgi aldığım zaman dönüş yaparım size.
İvetadan daha iyi veren cinslerde vardır ama bunlara istenilen şartları vermeniz gerekiyor; iveta ise insanın beyninde soru işareti birakmiyor hastalik vb. Şeylere karşı baya iyi duruyor kendini bozmuyor bu yıl energo ektik ama tohumluk ektiğimiz ivetanın verimi daha iyiydi diğer cinslerinde gerisinde kalacağını hiç düşünmüyorum
Bigiler için çok teşekkürler sencer bey .
İveta ve enola aynı firmanın ürünü . Aynı firmanın iki çeşit buğdayı daha var ama onları sulu yerlere tavsiye ediyor firma ( Tarar un firma ismi)
Sizde benim gibi yeni tohum denemeyi seven birisiniz galiba .
Şayet ekip denemedinizse kraç nadas yerlere karasunia odeskayı tavsiye ederim güzel verim yapan bi çeşit .
Aslında tohum çeşidi çok ama bizim içanadolu iklim vede toprak yapısı bakımından her tohumu kaldırmıyor .

İveta enola ayni firmanın buğdayları bulgaristan menşei Tarar tohum Tekirdağ hayrabolu

İveta ve enola aynı firmanın ürünü . Aynı firmanın iki çeşit buğdayı daha var ama onları sulu yerlere tavsiye ediyor firma ( Tarar un firma ismi)
Şayet ekip denemedinizse kraç nadas yerlere karasunia odeskayı tavsiye ederim güzel verim yapan bi çeşit .
Aslında tohum çeşidi çok ama bizim içanadolu iklim vede toprak yapısı bakımından her tohumu kaldırmıyor .
Çok doğru toprak güven vermiyo bize o yüzden iyi düşünmek lazım.
Evet yeni tohumlar denemeyi seviyoruz çünkü tohumculuk günden güne ilerliyor ayak uydurmak şart bence
Bizim tohum aldığımız bi firma ısrarla kate a-1 ve dropiayı öneriyor katenin talebi fazlaymış,

Biz yaklaşık 10 senedir Kate a1 ekiyoruz çok memnunuz kıraçta 350 kg altına inmedi pek
Birde sayın arkadaşlar "Hüseyin bey" isminde bir buğday çıktı piyasaya Çorum merkezde dönümden (1000m2) 1200-1300 kg ürün alındığını yazıyorlar bu dogrumudur tohum farkı illaki olur ama bu kadar olabileceğine ben ihtimal vermiyorum sizin görüşleriniz nelerdir bu konuda

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Hüseyin bey buğdayı için sözü gecen verim bence biraz şişirme .
Uzun zamandır sitemize üyeyim vede ülkemizin her yerinden dostlar edinip her konuda fikir alış verişindeyim .
Sulu tarım yapan vede harbi işinini süper yapan arkadaşlarımızda bile ben denk gelmedim hiç öyle 1200-1300 kğ verim aldım diyene .
Bu tür tonlu verimler acaba deneme parsel verimimi yoksa çiftçi şartlarında alınan verimmi o önemli benim için .

Birde sayın arkadaşlar "Hüseyin bey" isminde bir buğday çıktı piyasaya Çorum merkezde dönümden (1000m2) 1200-1300 kg ürün alındığını yazıyorlar bu dogrumudur tohum farkı illaki olur ama bu kadar olabileceğine ben ihtimal vermiyorum sizin görüşleriniz nelerdir bu konuda
Bugun edirne borsasinda 1670 tl ye tritikale satildi boyle hastaliklara.kurakliga dayanikli verimli bir urun varken bugdayla ugrasmakla yanlismi yapiyoruz acaba

Hüseyin bey buğdayı için sözü gecen verim bence biraz şişirme .
Uzun zamandır sitemize üyeyim vede ülkemizin her yerinden dostlar edinip her konuda fikir alış verişindeyim .
Sulu tarım yapan vede harbi işinini süper yapan arkadaşlarımızda bile ben denk gelmedim hiç öyle 1200-1300 kğ verim aldım diyene .
Bu tür tonlu verimler acaba deneme parsel verimimi yoksa çiftçi şartlarında alınan verimmi o önemli benim için .
abi şöyle link biraktim bu arada 1700 kg imiş dekar diyor ama burda dönümle dekarımı karıştırıyorlar anlamış değilim ama öyle olmasa bile yine abartılı dediğin gibi bu rakamlar trakya bölgesinde alınamaz.
Birde bu bugdayin tonunu 5 binden satiyorlarmis tohumluk olarak böyle bi duyum aldım

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Biz yaklaşık 10 senedir Kate a1 ekiyoruz çok memnunuz kıraçta 350 kg altına inmedi pek
Kate nin başka b
Kate nin kaç farklı versiyonu var acaba sönmez alacaktık seneye tohumluk yapmak için pas yapıyor dediler kate alabiliriz ekiz ekiyorduk onda da 300 kilolarda kalıyoruz hep ve boysuz olunca sap verimi de çok düşük

• Beğen
Tepkiler: Lannister