2017-2018 sezonu nohut Ekim tecrübeleri

Allah razı olsun abi evet beklentimi ikiye katladı hamdolsun memnunum. 1000 metrekare hesabından 65 dekardı. Rabbim cümlesine bol bereket versin inşallah
Muzaffer hocam kendim bu verimi almış kadar mutlu oldum .
Bizde nohut 120kğ verim yaptı
Bu yıl sıkıntılı bir yıldı inan senin nohutta aldığın verimi buğdayda ance aldık.
Buğdaya göre arpa ,nohut verimleri bi nebze daha iyidi bizde.

• Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz
Muzaffer hocam kendim bu verimi almış kadar mutlu oldum .
Bizde nohut 120kğ verim yaptı
Bu yıl sıkıntılı bir yıldı inan senin nohutta aldığın verimi buğdayda ance aldık.
Buğdaya göre arpa ,nohut verimleri bi nebze daha iyidi bizde.

Ben de 30 dekar yerden 7 ton aldım. Geçen çarşamba günü Keskin TMO da 3,280 TL ye verdim. Eksperin dediğine göre bu yıl ofise gelen en iyi nohutlardan biriymiş. Benden önce sadece bir kişiye 3,30 yazmış. Nohutun kalitesi çok iyiydi ama fiyatı biraz ucuz oldu. Gönlüm biraz daha bekletmekten yanaydı ama borç vardı yakın tarihli. Kısmet bu kadarmış. Seneye 70 dekar ekmeyi planlıyorum inşallah. Hesaplarıma göre bizim bölgede buğdaya göre 3-4 kat daha karlı bi iş nohut.

• Beğen
Tepkiler: ysnyksl66
Selamlar hangi bölgede ekim yaptınız bende Trakya’da nohut düşünüyorum 30 dekarın maliyeti nedir ve hangi tohumu kullandınız
Kira 100 tohum 100 (bu sene biraz ucuz ise) olursa 400 civarı dekar maliyeti olur. 12000 kadar maliyet olur.. Bu miktar yüzde 15/20 aşağı /yukarı olur. Kira tohumun elinde mevcut olması traktör senin veya kira olmasi... Vb durumlar maliyeti aşağı yukarı oynatır.

Ben bu sene 300e mal edebileceğim mesala...

Verim de 100 kg ile 300 kg arasında alırsınız (toprağıniz bulunduğunuz bölge erken geç Ekim vb.

En kötü 2.5 tan gitse 250 tl ile 750 tl aradı brüt gelir olur... 3.5 tan giderse... Vs vs...

• Beğen
Tepkiler: Demir Han
Selamlar hangi bölgede ekim yaptınız bende Trakya’da nohut düşünüyorum 30 dekarın maliyeti nedir ve hangi tohumu kullandınız
Ben azkan ekmistim. Bolge Ankara Kalecik. Gecen sene 3500 TL tohuma vermistim. 220 TL Merlin fleks ot ilaci, 250 TL mikrobakteri icin, yaklasik 1000 TL mazot yaktim. 800 TL de bicim maliyeti var 32 donumun. Toplam harcama 5750 olmus. Yaklasik 20000 TL lik nohut sattim. En buyuk gider tohumdu gecen yil. Tohum pahaliydi. Bu sene daja ucuza maledersin.

• Beğen
Tepkiler: sedat 59

Yok abi kullanım tarihi geçmiş 1 kg lik paketlerde iade gelmiş ıslanma v.s yok şe
kli v.s aynı sadece uzun süre beklediğinden dolayı kurtlanmış ...
Yanlış anlama ama o nohuttan hayır gelmez eksen çillense bile belkide bi kaç çeşit nohutta cıkabilir
Sen ona yıl umudu bağlıycan nohutta tohum önemli bildiğin güvendiğin yerden al biraz fazla ver sorun riskini aza indir

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Ankara Yenimahalle de İstanbul yolu üzerinde tarım labaratuvarı var ordan kilosunu 46 TL almıştım bu sene 100 kg tohuma 1 kg aşı ( zaten 1 kg lık paketlerde veriyorlar) nasıl uygulanacağına dair bilgilendirme ve buroşür veriyorlar ama ben yinede anlatıyım size 100 kg tohumu 1 lt suyla ıslıyorsun sonra aşıyı serpip karıştiyorsun hemen ekiyorsun eğer 24 saat içinde ekemezsen etkisini yitiriyor işlemi yenilemen gerekir
Selamunaleykum.
Ankarada laboratuvardan alınabileceğini yazmışsin abi.
Sorum şu abi, ben bursadayim.
1-Bu ilaçtan kullaninca daha sonra bir ilaclama gübreleme vs. yaptın mı.
2-ziraatçilardan temin edilebilir mi.
3-nohut dışında bir üründe denedin mi abi.
Cevaplarsan sevinirim abi.
Saygılar.

Selamunaleykum.
Ankarada laboratuvardan alınabileceğini yazmışsin abi.
Sorum şu abi, ben bursadayim.
1-Bu ilaçtan kullaninca daha sonra bir ilaclama gübreleme vs. yaptın mı.
2-ziraatçilardan temin edilebilir mi.
3-nohut dışında bir üründe denedin mi abi.
Cevaplarsan sevinirim abi.
Saygılar.
Bu bir ilaç değil... Bunlar Nohut etkilmemis bölgelerde özellikle toprakta azot toplayan nodulleri oluşmasına yardımcı olan bakteriler...

Biz satarken 3-4 lira
Marketten alirken 13.95 lira
Böyle aşkın ızdırabıni... IMG_20180915_152620.jpg