20-30 haziran PATATES SÖKÜMÜ 1-2 TEMMUZ MISIR EKİMİ

Ynt: 20-30 haziran PATATES SÖKÜMÜ 1-2 TEMMUZ MISIR EKİMİ

recover90 link=topic=57055.msg612629#msg612629 date=1341488380' Alıntı:
Sözleşme olupta ekim yapma hakkında bi fikrim yok.Ödemiş tarafında öyle sınıflandırma duymadım daha cipslik diye.Ama maddi durumu iyi olmayan 3 kere düşünsün derim ekme konusunu.
orda cipsi fabrikalası varmı izmir ödemiş tire vs konya şekerin ektirdigi cipslik kızartmalık sanayi patatesi mcdanıs vs büyük firmalara kızartmalık diye veriyor bizde sınıflandırma var yemelik yani sofralık patates var pazar malı onlar biraz daha kalın kabuklu nişasta oranı yüksek birde tohumluk var parası yüksek verimi fazla degil kücük yapılı benim bildgim 83 ceşit patates vardır bilgisine ulaştıgım ticeri amaclı ekemdim sadece eve ektim

SADIK480 link=topic=57055.msg612614#msg612614 date=1341486060' Alıntı:
MISIRI ERKEN EKMEK İÇİN ERKEN SÖKÜYOZ NORMALDE 10 GÜN DAHA BEKLEMESİ LAZIM BU PATATES VERİMİNİN DÜŞÜŞÜNE SEBEP OLUYO AMA GENEDE KİMSE BİZİM GİBİ VERİM ALAMIYO
DEKARDA 10-11 TON
BIRAKIN 7-8 KURUŞU ALAN YOK BİZİM 3 DEKAR VARDI SATAMADIK
ÖDEMİŞİN HALİ ÇOK KÖTÜ KENDİNİ ASANLAR İNTİHAR EDENLER DELİRENLER PATATES ADAMA VEZİRDE EDER REZİLDE
GEÇEN SENE 80 DEKAR PATATES MİLDİYÖ HASTALIĞINA YAKALANDI VE 2GÜNDE HEPSİ KURUDU
PATATESTEN 100BİNTL BEKLERKEN 13BİNTL BORÇLU ÇIKTIK
gercekten üzücü birdurum..emek ver bekle sonrada umduğunu alama zarar et ..çiftçilik böyle bir iş ama mevlam büyüktür..oyüzden pek acılmıya gelmiyor bu meslekte..hayırlı kazançlar..

sadece fiyatta değil verim de düşük bizim gibi alan iki kişi var 0nlarda 8 ton aldılar diğerleri 4-5 ton kökten zarar
zaten bizim köyde patates için bir laf vardır 'TOPRAK ALTI ...... ALTI DIR NE ÇIKACAĞI BELLİ OLMAZ'DİYE
ORTADA FİYAT LAFI YOK ADAM TARLADAN SÖKTÜĞÜNE ŞÜKREDİYO BİZ KOOPARATİFTEN 2 TON SERTİFİKALI TOHUMLUK ALDIK KİLOSU 2 LİRAYA KİMSE ALMADI BABAM AKRABANIN BİRİNE SATTI ODA FİYAT BELLİ DEĞİL KAFASINA GÖRE VERİR SERTİFİKALI OLMASA ALMAM DEDİ
PATATESİN BİR SÜRÜ ÇEŞİTİ VAR SAY SAY BİTMEZ BİZDE İKİ TÜRLÜ VAR BİRİ CİPSLİK BEYAZ PATATES(İNNİVATÖR,ŞAPITA,ÇALLANGER.....) DİĞERİ YEMEKLİK SARI PATATES(MARABEL,AGATA,AGRİA)
BİZİM İÇİN EN KARLISI PATATES BİZ BİBER,DOMATES,MISIR,SALATALIK,BUĞDAY VE HAYVAN VAR EN ÇOK PARA BIRAKANI PATATES YANLIZ TONAJI FAZLA ALIRSAN ODA ALLAH VERGİSİ BİZİM TARLADA VERİM ÇOK YAPIYO
PATATES ARKASINA MISIR EKİYOZ PATATES 2000TL MISIR 1000TL BIRAKIYOR SENELİK 3000TL

SADIK480 link=topic=57055.msg612822#msg612822 date=1341525575' Alıntı:
yanlışın olmasın o biraz zor hele ödemişde 1000 metre kareden 10 ton imkansız ödemişde 2-3 ton çivarı diye biliyorum . bizim burda senelik satece tek ürün ektimiz halde 4-5-6 ton alıyoruz