1890-1900 İstanbul'u

Ynt: 1890-1900 İstanbul'u

paylaşım için teşekkürler güzel fotograflar var

yalnız birkaç hatayı düzelteyim

gözüme çarpan ilk hata fotografların tamamı istanbula ait degil farklı şehirlerde var

ikinci ve en önemli hata ise fotograflar %90ı 1890-1900 tarihlerine ait degil
daha sonraki dönemlere ait
kaldıki bunu tesbit etmek çok kolay çünkü latin harflerine geçtigimiz tarih ve şapka kanunu tarihi düşünülürse bir çok fotografın yeni oldugu anlaşılacaktır (her iki kanunda da cumhuriyetin ilanından sonradır) osmanlı döneminde yani 1890-1900 tarihlerinde ise osmanlıca alfabe kullanılmıştır vede şapka yerine fes kavuk vs vs kullnılmıştır
birde 1890-1900 tarihlerinde osmanlının başkenti istenbulda latin harfleri kullanılan reklam panolarının oldugu stadyum yoktu malesef
hatta betonarme yapıda bina bile yoktu nerdeyse p dönemde agırlık taş ve ahşaptı
birde araba kamyon ve kamyonetlerin de modeli epey yüksek görünüyor ilk modern görünümdeki arabalarn dünyadaki üretim tarihleri düşünülürse bu fotograftaki araba kamyon kamyonet vs vs nin çok yeni resimler oldugu anlaşılacaktır :D

ELPRESACANARİO kardeşim,paylaşım için teşekkürler.Benim gözümde hikayesiz fotograf bir yanı eksik kalmış fotograftır.Keşke hikayenin ip uçlarını verecek tarih,yer adı kişi isimleri gibi ayrıntılar not düşülseydi.

YAVUZ_13 link=topic=71227.msg820479#msg820479 date=1388620497' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler güzel fotograflar var

yalnız birkaç hatayı düzelteyim

gözüme çarpan ilk hata fotografların tamamı istanbula ait degil farklı şehirlerde var

ikinci ve en önemli hata ise fotograflar %90ı 1890-1900 tarihlerine ait degil
daha sonraki dönemlere ait
kaldıki bunu tesbit etmek çok kolay çünkü latin harflerine geçtigimiz tarih ve şapka kanunu tarihi düşünülürse bir çok fotografın yeni oldugu anlaşılacaktır (her iki kanunda da cumhuriyetin ilanından sonradır) osmanlı döneminde yani 1890-1900 tarihlerinde ise osmanlıca alfabe kullanılmıştır vede şapka yerine fes kavuk vs vs kullnılmıştır
birde 1890-1900 tarihlerinde osmanlının başkenti istenbulda latin harfleri kullanılan reklam panolarının oldugu stadyum yoktu malesef
hatta betonarme yapıda bina bile yoktu nerdeyse p dönemde agırlık taş ve ahşaptı
birde araba kamyon ve kamyonetlerin de modeli epey yüksek görünüyor ilk modern görünümdeki arabalarn dünyadaki üretim tarihleri düşünülürse bu fotograftaki araba kamyon kamyonet vs vs nin çok yeni resimler oldugu anlaşılacaktır :D

Evet benim de dikkatimi çekti bazıları.

FEHİM link=topic=71227.msg820527#msg820527 date=1388638318' Alıntı:
resimler için teşekkürler .YAVUZ_13 o kadar kusur kadı kızında da olur .idare ediver vaziyeti sitedeki yazıyı gencim yazmış.yorumun içinde teşekkürler.
ben de teşekkür ederim
kardeşimizin degilde türkiye geneline yayın yapan bir gazatenin böyle bir hata yapması biraz üzücü sonuçta geniş kitlelere hitap ediyor
yoksa kardeşimizin bir hatası yok hatta tarihe meraklı kişiler olması sevindiriyor beni ;)