Çeltik için Deutz 5120c mi T5 115 mi ?

Arkadaşlar Çeltik ekiyorum. Bu yerin lazeri, sürümü, hazırlanması vb. işleri için 5120c ve t5 115 iki traktör arasında kaldım.
400tl de bütçem var en az 2016model 2. El bi traktör için tavsiyelerinix ne olur. Görüşleriniz, tecrübeleriniz önemli.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
400tl e nerde abicim Massey.
Ayrıca 5120c lerde kronik bi debriyaj sorunu varmış.
Bugün Same virtus 120j sahibi ile konuştum 2400 saatte. Abi yıldık bunun debriyajindan 5. Kez böldüler traktörü 5 senelik traktör bıktırdı artık satcaz kurtulcaz dedi.
Arkasından servisi aradım ve Servis de doğruladı bunu iyimi.

5120c kullanan arkadaşlar ne diyorsunuz buna ?

• Beğen
400tl e nerde abicim Massey.
Ayrıca 5120c lerde kronik bi debriyaj sorunu varmış.
Bugün Same virtus 120j sahibi ile konuştum 2400 saatte. Abi yıldık bunun debriyajindan 5. Kez böldüler traktörü 5 senelik traktör bıktırdı artık satcaz kurtulcaz dedi.
Arkasından servisi aradım ve Servis de doğruladı bunu iyimi.

Temiz Mf ler 450 bandında.Deutzdanda çok pirim yapar onuda göz önünde bulundurun derim.

5120c kullanan arkadaşlar ne diyorsunuz buna ?

Lazer çekiminde genelde kuyruk mili aktif çalışmak durumundadır.
Bu yüzden motorun sabit güç aralığı devir boyları uzun olan modeller tercih ediliyor.
JD 6030 serisi , 525 rpm sabit güç aralığı var.
NH T6000 serisi , 400 rpm , TR6 serisi 600 rpm ,
Case, Maxxum 500 rpm, Puma serisi 600 rpm ,
Powershift viteslerini otomatik kullanabilen bir traktör modeli düşünmelisiniz.

Lazer çekiminde genelde kuyruk mili aktif çalışmak durumundadır.
Bu yüzden motorun sabit güç aralığı devir boyları uzun olan modeller tercih ediliyor.
JD 6030 serisi , 525 rpm sabit güç aralığı var.
NH T6000 serisi , 400 rpm , TR6 serisi 600 rpm ,
Case, Maxxum 500 rpm, Puma serisi 600 rpm ,
Powershift viteslerini otomatik kullanabilen bir traktör modeli düşünmelisiniz.
T5 electro command modelinde powerları otomatik atma ve devir sabitleme düğmeleri sonradan takılıyor diye biliyorum. Hatta yerlilerde bile otomatik atma serviste yapılabiliyor diye bir videoda geçiyordu.

Almadım daha, bir dolandırıcılık hikayesi bildiğiniz gibi değil anlatayım da haberiniz olsun.
Aydın Söke den Cihan Karadağ traktör de bi ilan gördüm https://www.sahibinden.com/ilan/is-...5.115-common-rail-motor-ithal-892909843/detay aradım konuştum traktörün saatini bana 1700 saat dediler neyse konuştuk anlaştık bindik arabaya 500km 6 saat yol gittim vardım birde ne görsem traktör 2500 saatte ve tecavüze uğramış ilandaki traktör ile yakından uzaktan alakası yok ilandaki traktörün. Cihan bey ile görüşmeye çıktım traktörden haberi yok ben sorunca incelemeye başladı. Traktörün serviste volan'i debriyaji, şanzımani, defransiyeli, kovanları, Kuyruk mili vs değişmedik sökülmedik yeri kalmamış. Servisi aradım telefon ile dedim bunun götü sökülmüş ben sökmedim haberim yok dedi. Başka büyük bi servisi aradım bunların garanti kapsamında Kuyruk milinden sorunu varmış defransiyeli bundan dolayı aciliyormu dedim yok abi öyle bişi dedi. İşin sonunda Cihan Karadağ bey bu traktörü kaçırmamam gerektiğini bu traktörün çok iyi bir traktör olduğunu defalarca anlatıp beni iknaya çalıştı ben de teşekkür edip hakkımı da haram edip oradan ayrılıp memlekete geri döndüm.
Bütün hakkım hukukum herşeyim Cihan Karadağ a haram zıkkım olsun.
Bu adamdan alışveriş yapacak arkadaşlara da ciddi uyarımdır aman !

Resimler ve ekler

• IMG_20211103_000925.jpg
    IMG_20211103_000925.jpg
    88.1 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
  • Beğen
Almadım daha, bir dolandırıcılık hikayesi bildiğiniz gibi değil anlatayım da haberiniz olsun.
Aydın Söke den Cihan Karadağ traktör de bi ilan gördüm https://www.sahibinden.com/ilan/is-...5.115-common-rail-motor-ithal-892909843/detay aradım konuştum traktörün saatini bana 1700 saat dediler neyse konuştuk anlaştık bindik arabaya 500km 6 saat yol gittim vardım birde ne görsem traktör 2500 saatte ve tecavüze uğramış ilandaki traktör ile yakından uzaktan alakası yok ilandaki traktörün. Cihan bey ile görüşmeye çıktım traktörden haberi yok ben sorunca incelemeye başladı. Traktörün serviste volan'i debriyaji, şanzımani, defransiyeli, kovanları, Kuyruk mili vs değişmedik sökülmedik yeri kalmamış. Servisi aradım telefon ile dedim bunun götü sökülmüş ben sökmedim haberim yok dedi. Başka büyük bi servisi aradım bunların garanti kapsamında Kuyruk milinden sorunu varmış defransiyeli bundan dolayı aciliyormu dedim yok abi öyle bişi dedi. İşin sonunda Cihan Karadağ bey bu traktörü kaçırmamam gerektiğini bu traktörün çok iyi bir traktör olduğunu defalarca anlatıp beni iknaya çalıştı ben de teşekkür edip hakkımı da haram edip oradan ayrılıp memlekete geri döndüm.
Bütün hakkım hukukum herşeyim Cihan Karadağ a haram zıkkım olsun.
Bu adamdan alışveriş yapacak arkadaşlara da ciddi uyarımdır aman !
Geçmiş olsun abi Allah herkesin kalbine göre versin ne diyelim.

Hayırlı olsun, iyi günlerde gülerek kullanın.
Motor ve şanzıman uyumluluğu konusunda teknik değerlendirmemizi yapalım.
Same Explorer 80 , 1600 rpm max tork , 1900-2200 rpm sabit güç aralığı , 2400 rpm max çalışma devri.
1000 rpm devirde tork eğrisi yay şeklinde yumuşak artan ve 1600 rpm devirden sonra yumuşak azalan şekilde.
1000 rpm devirde çekiş dirayetli şekilde hissediliyor.1200-1600 rpm aralığı en az yakıt bölgesi devirler bulunur.
MF 3000 Phantom seride benzer özellikler gösteriyor.
Deuthz 3.6 lt motorda , 100 kw, 500 n.m.
1600-1800 rpm sabit tork aralığı yumuşak yay şeklinde, 2000-2200 rpm sabit güç aralığı var.
Motorun tork artış yüzdeleri %32 gibi değerlere çekilmiş ki ön kepçe çalışmasında sarsıntı yapmasın.
Toprak işleme çalışmaları yaparken eski nesil motor 1000-1600 rpm aralığını aktif kullanabilir.
Yeni nesil motor ise 1600-1800 rpm devir aralığını aktif kullanacaktır.
Fendth 313 , 100 kw, 600 n.m. torka sahiptir, 4 lt Deuthz motor kullanıyordu.
İki modelde traktör genel ağırlığı 5 ton civarıdır.
Traktörde toprak yapısına bağlı olarak 10 n.m./kg , motor gücü, traktör genel ağırlığı olarak uyumlu olacağı fikrindeyiz.
Avrupa iklimi daha fazla yağmur aldığından Fendth , kademesiz şanzımanıyla uyumlu çamur zeminde rahat hareket edebilecek traktör dizaynı gösteriyor.
Traktörde ne kadar tork o kadar çeki kuvveti demekte değildir.
Fiat 70 66S , MF 285 ile çekişmede başa baş kalabiliyor.
Kullanım deneyimlerinizi bekleriz.