2024 yılı hububat ekimi..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Fiyatlar sizce ne olur.Ekelimmi ekmeyelimmi.Önümüzdeki sezon harmanda yine bu şekil olursa fiyatlar nasıl yapacağız.Mısır para etmiyor arpa buğday etmiyor seneye ne olur.

20 kg 20-20 300 lira,21 kg sertifikalı buğday 15 dan 315
lira ,ekime hazırlık : sürüm freze tırmık, ekim sonrası: merdane 5 lt mazot 200 lira, mibzer 50 lira(dost işi).
Buğdayın toprağa girmesi 865 lira/dekar. USD: 27 lira , 1 gr altın 1.666 lira.Bunlar burada bulunsun ki, enflasyonla yatırımımızın hasattaki değerini tam hesaplayamasak bile ( veriler güvenilir değil) ,aşağı yukarı bir maliyet değeri çıkarabilelim.
25 kg CAN, 20 kg üre, kökboğazı, mikroelement beslemeleri, pas ilaçları, kurt böcek ilaçları, su parası, sucu parası,ilaç ve gübrelerin atılması için 5 lt daha mazot, biçerdöveri de , masraf (yatırım) yaptığımız anda dolara altına çevirir not ederiz.
Bu sonraki masrafları şu anda bugünkü fiyatlarla yaptığımızı varsaysak yaklaşık 1800 lira daha ekleyelim. Neden böyle yapıyoruz? Buğdaya fiyat verenler sarfettiğimiz paraya enflasyon farkını eklemiyorlar.Sıfır faizli kredi kullandığımızı varsayıyor ya da tarlaya yedirdiğimiz cebimizdeki hazır paramızın erimesini farketmediğimizi sanıyorlar.
BİR GÜN İÇİNDE TOPRAĞI HAZIRLAYIP ,EKİP,İLAÇLAYIP, GÜBRELEYİP,SULAYIP , HASAT EDERSEK ŞU ANDAKİ MALİYET 1 DEKAR SULU KENDİ ARAZİN İÇİN PEŞİN NAKİT BANA GÖRE 2665 LİRADIR.BÜTÜN BU İŞLEMLERİNYAPILMASI İÇİN IRGATLIK, TRAKTÖR VE ALETLERİN ESKİME PAYI (AMORTİSMAN) ,BAKIM YAĞ PARÇA VE SERVİSLERİ DAHİL DEĞİLDİR.
PERŞEMBE GÜNKÜ MB FAİZ SONUCUNA GÖRE 9 AYLIK FAİZ FARKINI (ENFLASYON BEDELİ) EKLEYEREK MUHTEMEL BİR MALİYET ORTAYA ÇIKAR.İcar parası yazmadım çünkü sulu araziyi kıralayıp buğday ekersen savaşı baştan kaybetmişsin demektir.Ancak kendi tarlanı icara vermeyip kendin ekmende maliyettir.İcar peşindir.Onun kazandığı yeni değer de(enflasyon ortamında cebinde aldığın tl kirayla gezecek değilsin) harmanda belli olur.Bu şartlar altında buyrun ekin.
(Büyük harfle yazım dikkat çekmek için)

Son düzenleme:
20 kg 20-20 300 lira,21 kg sertifikalı buğday 25 tl den 275 lira ,ekime hazırlık : sürüm freze tırmık, ekim sonrası: merdane 5 lt mazot 200 lira, mibzer 50 lira(dost işi).
Buğdayın toprağa girmesi 825 lira/dekar. USD: 27 lira , 1 gr altın 1.666 lira.Bunlar burada bulunsun ki, enflasyonla yatırımımızın hasattaki değerini tam hesaplayamasak bile ( veriler güvenilir değil) ,aşağı yukarı bir maliyet değeri çıkarabilelim.
25 kg CAN, 20 kg üre, kökboğazı, mikroelement beslemeleri, pas ilaçları, kurt böcek ilaçları, su parası, sucu parası,ilaç ve gübrelerin atılması için 5 lt daha mazot, biçerdöveri de , masraf (yatırım) yaptığımız anda dolara altına çevirir not ederiz.
Bu sonraki masrafları şu anda bugünkü fiyatlarla yaptığımızı varsaysak yaklaşık 1800 lira daha ekleyelim. Neden böyle yapıyoruz? Buğdaya fiyat verenler sarfettiğimiz paraya enflasyon farkını eklemiyorlar.Sıfır faizli kredi kullandığımızı varsayıyor ya da tarlaya yedirdiğimiz cebimizdeki hazır paramızın erimesini farketmediğimizi sanıyorlar.
BİR GÜN İÇİNDE TOPRAĞI HAZIRLAYIP ,EKİP,İLAÇLAYIP, GÜBRELEYİP,SULAYIP , HASAT EDERSEK ŞU ANDAKİ MALİYET 1 DEKAR SULU KENDİ ARAZİN İÇİN PEŞİN NAKİT BANA GÖRE 2625 LİRADIR.BÜTÜN BU İŞLEMLERİNYAPILMASI İÇİN IRGATLIK, TRAKTÖR VE ALETLERİN ESKİME PAYI (AMORTİSMAN) ,BAKIM YAĞ PARÇA VE SERVİSLERİ DAHİL DEĞİLDİR.
PERŞEMBE GÜNKÜ MB FAİZ SONUCUNA GÖRE 9 AYLIK FAİZ FARKINI (ENFLASYON BEDELİ) EKLEYEREK MUHTEMEL BİR MALİYET ORTAYA ÇIKAR.İcar parası yazmadım çünkü sulu araziyi kıralayıp buğday ekersen savaşı baştan kaybetmişsin demektir.Ancak kendi tarlanı icara vermeyip kendin ekmende maliyettir.İcar peşindir.Onun kazandığı yeni değer de(enflasyon ortamında cebinde aldığın tl kirayla gezecek değilsin) harmanda belli olur.Bu şartlar altında buyrun ekin.
(Büyük harfle yazım dikkat çekmek için)
Göktürk hocam bende icar dahil 3100 gibi bir.maliyet belirlemiştim,bende icar dahil.Ekmemek gibi bir seçeneğimiz yok, birincisi icari bırakırsak bir daha tutamayiz. Ikincisi bu yerleri iki defa ayçiçeği yaptik ,illaki bugday ekilecek başka alternatif yok.Bugday i gelecek sezon 10 tl olursa 300 kg masrafı olacak.O masraf yapılacak,sonra Allaha bırakacağız.
Enflasyon hesabına gelince 300 kg masrafı 400-450kg kurtarmayabilir...

Göktürk hocam bende icar dahil 3100 gibi bir.maliyet belirlemiştim,bende icar dahil.Ekmemek gibi bir seçeneğimiz yok, birincisi icari bırakırsak bir daha tutamayiz. Ikincisi bu yerleri iki defa ayçiçeği yaptik ,illaki bugday ekilecek başka alternatif yok.Bugday i gelecek sezon 10 tl olursa 300 kg masrafı olacak.O masraf yapılacak,sonra Allaha bırakacağız.
Enflasyon hesabına gelince 300 kg masrafı 400-450kg kurtarmayabilir...
Kuruyu bilemem.Tohumluk hesabını düzelttim.Bunlar tüm yılı bir güne sıkıştırırsak bugünün fiyatlarıdır.Zaten Cemal' e 19 liralık tohuma ağustos için 32 diyerek yüzde 68 lik bir enflasyon tahmin etmisler.Gerçek enflasyon,dolar,altın yüzde elli olur bizim masraf 2500x1.5 ,3750 olur, buğday 10 liradan 800 kg 8000 getirir,icar değilse para bırakır.Ama bunların hepsi varsayım.Bu yıl aşırı yağışlar sulamaya gerek bırakmadı ama dekarda 200 kg buğdayı götürdü.Seneye ne olacak kimbilir.Gerçek olan bugünkü maliyetin şimdiden 2500 civarı olduğudur.Yüksek enflasyon,düşük fiyat,düşük verimde işimiz biter.

Son düzenleme:
Kuruyu bilemem.Tohumluk hesabını düzelttim.Bunlar tüm yılı bir güne sıkıştırırsak bugünün fiyatlarıdır.Zaten Cemal' e 19 liralık tohuma ağustos için 32 diyerek yüzde 68 lik bir enflasyon tahmin etmisler.Gerçek enflasyon,dolar,altın yüzde elli olur bizim masraf 2500x1.5 ,3750 olur, buğday 10 liradan 800 kg 8000 getirir,icar değilse para bırakır.Ama bunların hepsi varsayım.Bu yıl aşırı yağışlar sulamaya gerek bırakmadı ama dekarda 200 kg buğdayı götürdü.Seneye ne olacak kimbilir.Gerçek olan bugünkü maliyetin şimdiden 2500 civarı olduğudur.Yüksek enflasyon,düşük fiyat,düşük verimde işimiz biter.
Bizde verimler 350-400 gibi,bir defa 460,bir defa da 520 bicmisligimiz var O da Keramet bizde degil,senesiydi.Yani bizim için bu yıl kendimizi tartma senesi olacak...

• Beğen
Tepkiler: Endaz