2022 mazot gübre desteği

31 mart 2023 te yatacak desteğe kredi kullandıracaklar parayı şimdi kullanacan martta destek yatınca kredi ödenecek otomatik olarak faizsiz kredi. Çok saçma kredi vereceğine 2021 de kullandığım mazotun,gübrenin parasını neden 2023 e sallıyorsun reklam yeri geldiğinde işte çiftçiye bu kadar destek yatırdık diye haber yapıyorlar

🛑ÇİFTÇİLERİMİZİN DİKKATİNE !🛑
✅1- MGD ödemesi tamamı ile karta yüklenecek.
✅2- Karta yüklenen para ile sadece mazot-gübre alınabilecek.
✅3- Karta yüklenen para miktarı çiftçiye ödenecek MGD toplam tutarı olup gübre desteği ayrı mazot desteği ayrı olmayacak.
✅4- Çiftçi isterse hepsiyle mazot, hepsiyle gübre, bir kısmı mazot-bir kısmı gübre alarak kullanabilecek.
✅5- Ödeme icmalleri bakanlık tarafından bankaya gönderildi. Şu an banka sürecinde.
✅6- Çiftçilerin kartları banka tarafından oluşturularak çiftçilere dağıtımı yapılacak.
Her yerden istediği tarihte alabilecek.
⛔ÖNEMLİ DUYURU; ⛔
2022 YILI MAZOT GÜBRE DESTEKLEMELERİNDEKİ ÖDEME DEĞİŞİKLİKLERİ;
1🛑-Askıya çıkan listedeki ödeme tutarlarınız 31 Mart 2023 te hesaplara yatacak.
2-🛑Parasını erken almak isteyenler İnternet bankacılığı kullanarak paralarını Ziraat Bankasından Faizsiz masrafsız kredi olarak alabilecekler.
3-🛑kredi kullanmak isteyenler Ziraat Bankasından Başakkart, Bankkart,Başak hızlı kart gibi kartlarının olması gerekli.
4-🛑Kullanılan kredi 31 Martta Bakanlık tarafından ödenecek.
5-🛑Kredi kullananda kullanmayanda yatan paralarla sadece yetkili yerlerden mazot ve gübre isterlerse hepsine Mazot veya gübre alabilecekler paralar nakit olarak ödenmeyecek.
6-🛑Kredi kullanmak istemeyenlerin paraları 31 Mart 2023 te banka kartlarına tanımlanacak.
⛔Mazot gübre desteğinin detayları belli oldu!
Ziraat Bankası’na taahhütte bulunan mazot gübre desteğini kullanacak
6 üründe erkene alınan mazot gübre desteğinin detayları belli oldu. Buna göre çiftçilerin mazot gübre desteğini kullanabilmesi için Ziraat Bankasına 4 taahhütte bulunması gerekiyor. Taahhütte bulunan çiftçiler, mazot gübre desteğini sıfır faizli kredi olarak kullanacaklar. Destek karşılığı olan para Başak Kart’a tanımlanacak, çiftçi de Başak Kart’la anlaşmalı işyerlerinden mazot gübre alımı yapacak.
Mazot gübre desteği ile ilgili Ziraat Bankası tarafından bir talimat yayınlandı. Çiftçiler, mazot gübre desteği kredisi için Ziraat Bankasına başvuru yapacak. Çiftçi mazot gübre desteği kredisini kullanırken, Ziraat Bankası’na taahhütte bulunacak.
1-🛑MAZOT GÜBRDE DESTEĞİ KREDİSİ BAŞAKKART ÜYE İŞYERLERİNİN DIŞINDA KULLANILAMAYACAK!
Buna göre; çiftçi şu taahhütlerde bulunacak: “Kredimin vade tarihinin 31.03.2023 olacağını, kredi limitinin herhangi bir kartıma (Bankkart/Bankkart Başak/Debit Kart/Başakkart/Hızlı Bankkart) tanımlanmasını, kredi limitimin yalnızca bu kartla ve Bankanızın anlaşmalı olduğu Başak üye iş yerlerinde kullanacağımı, kredi limitimi yalnızca tarımsal üretimim için gerekli olan gübre ve mazot harcamalarımda kullanacağımı”
2-🛑DESTEK AVANS KREDİSİ ŞEKLİNDE HESAPLARA YATIRILACAK
“2023 yılında ödenecek olan 2022 üretim yılı tarımsal desteklere ilişkin hakkedişlerimi, hububat destekleme avans kredisi kullanmak suretiyle Ziraat Bankası nezdinde açılan veya açacağım vadesiz mevduat hesaplarım aracılığı ile tahsil edeceğimi”
3-🛑AVANS KREDİSİNİ 2023 MART'TA ÇİFTÇİ ADINA TARIM BAKANLIĞI ÖDEYECEK
"Banka ile aramdaki kredi sözleşmesine istinaden Bankaca tahsis edilen herhangi bir kartla üye iş yerlerinde harcama şeklinde kullanacağım kredimin geri ödemesinin Tarım ve Orman Bakanlığınca destekleme ödemelerinin vadesiz mevduat hesabıma yapılmasını müteakip hesabımdan tarafıma ihbarda bulunulmaksızın virman yapılarak, kredim vade tarihinden önce kapatılsa dahi, tahsil edilmesini, kredi kapanma tutarının Banka nezdindeki hesaplarımdan herhangi bir talimata gerek olmaksızın faiz ve masraflarıyla birlikte takas-mahsup etmek suretiyle tahsil etmeye Bankanın yetkili olduğunu”
4-🛑SÖZLEŞME ŞARTLARINI YERİNE GETİRMEYEN ÇİFTÇİNİN BÜTÜN HAKLARI İPTAL EDİLECEK
“İşbu sözleşme şartlarını yerine getirmediğim takdirdi sağlanan kredi faiz/vade ve diğer bankacılık ürünlerine ilişkin avantajların işbu tarihten itibaren iptal edilerek söz konusu ürünler için bankanın cari mevzuatında yer alan oranların uygulanacağını, Ziraat Bankası’na karşı gayrikabil-i rücü olarak kabul, beyan ve taahhüt ederim

6- Kredi kullanmak istemeyenlerin paraları 31 Mart 2023 te banka kartlarına tanımlanacak.

Bu 6. maddede ne demek istediklerini çözemedik, çözen bilen varmı?

31 mart 2023 de banka kartına destek yatınca bu tarihten sonra istediğin zaman gidip mazot yada gübre alınabilecekmi yani,

diyelim benim hesabıma yatan destek miktarını 2023 mayıs ayında mazot alımında kullanabilecekmiyim demek oluyor

parasını erken almak isteyen diyerek nasıl bir cümle kullanılmış, para vermiycez karta yükliycez diye açıklama yaptıktan sonra, ardından parasını erken almak isteyen diyerek bir tarif yapılıyor, saçma sapan kelimeler akıl bulandıran tarifler, net bişey yok.

zihnisinirin biri bişeyler icad etmiş ama bu icad nasıl kullanılacak tarifini yapan yok iyimi?

Ben 31 mart 2023 e kadar taahhütte bulunmadım diyelim, bankayla sözleşme yapmadım diyelim, benim desteğim yatacakmı yatmıycakmı? onu net bir açıklayan olmadıktan sonra kesinlikle bir bankaya imza falan atmam. son kararım.

Bankaya imza atmakmı?

Onu yapmadan önce kırk bin kere düşünürüm vesselam.

birileri diyecek ben gidecem bankaya imza atacam olacak iş değil.

bu iş bu kadar net

Ben 31 mart 2023 e kadar taahhütte bulunmadım diyelim, bankayla sözleşme yapmadım diyelim, benim desteğim yatacakmı yatmıycakmı? onu net bir açıklayan olmadıktan sonra kesinlikle bir bankaya imza falan atmam. son kararım.

Bankaya imza atmakmı?

Onu yapmadan önce kırk bin kere düşünürüm vesselam.

birileri diyecek ben gidecem bankaya imza atacam olacak iş değil.

bu iş bu kadar net
Şuanda destek falan hikaye sana 5 6 ay kredi kullandırıyor destek miktarı kadar destek hesaba gecince otomatik kredi ödenecek Alavere Dalavere

işte açıklama yapılırken sanki destekten mahrum kalınacakmış gibi açıklama yapıyorlarki gidip bankaya kredi hesabı tahhütte bulunasın, benim anladığım kadarıyla durum şimdilik bu, goy goyla söylenti haberle millet bankaya koşacak kredi hesabını aktifleştirecek, bankada anlaşmalı işyeriylen iki taraflı kazanacak vs. vs..

düşüne düşüne bulacağız illaki, adam gibi açıklama yapılsa günaha girerler zaten.

ama tabi işin içinde finans kesimi banka olunca bu hesapları aktifleştirmek isteyecekleri ortada, milleti bankaya koşturacaklar illaki

çıksın bir yetkili desteğiniz zamanı gelince hesabınıza yatacak desede millet rahatlasın olmazmı yani.

Tamam bu haber daha netleştirmiş olayı, Cumhurbaşkanlığı kararı yaınlanmış,

Peki o zaman demezlermi bakan düzeyinde açıklamalarla desteği 6 ay öne aldık diye açıklamalar neyin nesi oluyordu, desteği kredi yöntemleri kullanılarak isteyen çiftçininde talep etmesiyle öne alıcaz deselerdi ya, neden yaptıkları işi en baştan duyururken sanki herkese destek erken ödenecekmiş gib açıklamalar yapıldı?

Her işte hep soru işareti, tabi bankaya koşup taahhüt imzalansın işin büyüsü kaçmasın istendi, aman Allahım en yetkili makamlar tarafından halkı bilgilendirirken dahi dikkat edilmiyor, çok acı bir durum yaşandı gerçekten, zaten ekimi bitiren bitirdi ekim ayı adı üzerinde bitti gitti , gübre alamayan atamadı yada eksik gübreyle tarlasını eken oldu, beklediler öyle haber olduki 6 ay önce dendi eylül ayı sonunda yatacak dendi bekledi millet ama hiçbişey olmadı, olacak olanda kredi kullanma yöntemiymiş, çiftçi talep ederse tabiii.

Ha kötümü, size göre iyide olabilir ama en başta üreticiye açıklamalar yönlendirmeler haberler yanlış oldu, bu kadar insan çiftçilikle iştigal ediyor, en azından ben kendimle dalga geçilmiş hissettim, tüm açıklamalarda bulunanlara tüm olan biteni doğru bir şekilde bizlere en başından açıklamayanlara yazıklar olsun, evet tek kelimeyle yazıklar olsun, haketmediğiniz yerlerdesiniz bu kesin.

1667429127346.png

1667429167086.png

1667429199813.png

Son düzenleme:
Aynı kredi kullanırken istenen koşullar aranıyor gecikmen olmayacak sicil temiz olacak hatta ziraat bankası yaklaşan taksit yada borcun olmayacak yoksa onaylamıyor.
Hangi işleri temizki ?? Bu olsun
İllaki ilk önce vatandaşın burnundan gelecek ki sonra 3 kuruşa erişebilsin
Benim tanıdığım tarlasını kiraya veren üç beş bankamatik çiftçisi vardı hükumet şakşakçısı , iki gündür ağızlarına geleni söylüyorlar
Yapılan çalışma seçim öncesi oy için yapılmış belli
Ama buda gool değil

Tamam bu haber daha netleştirmiş olayı, Cumhurbaşkanlığı kararı yaınlanmış,

Peki o zaman demezlermi bakan düzeyinde açıklamalarla desteği 6 ay öne aldık diye açıklamalar neyin nesi oluyordu, desteği kredi yöntemleri kullanılarak isteyen çiftçininde talep etmesiyle öne alıcaz deselerdi ya, neden yaptıkları işi en baştan duyururken sanki herkese destek erken ödenecekmiş gib açıklamalar yapıldı?

Her işte hep soru işareti, tabi bankaya koşup taahhüt imzalansın işin büyüsü kaçmasın istendi, aman Allahım en yetkili makamlar tarafından halkı bilgilendirirken dahi dikkat edilmiyor, çok acı bir durum yaşandı gerçekten, zaten ekimi bitiren bitirdi ekim ayı adı üzerinde bitti gitti , gübre alamayan atamadı yada eksik gübreyle tarlasını eken oldu, beklediler öyle haber olduki 6 ay önce dendi eylül ayı sonunda yatacak dendi bekledi millet ama hiçbişey olmadı, olacak olanda kredi kullanma yöntemiymiş, çiftçi talep ederse tabiii.

Ha kötümü, size göre iyide olabilir ama en başta üreticiye açıklamalar yönlendirmeler haberler yanlış oldu, bu kadar insan çiftçilikle iştigal ediyor, en azından ben kendimle dalga geçilmiş hissettim, tüm açıklamalarda bulunanlara tüm olan biteni doğru bir şekilde bizlere en başından açıklamayanlara yazıklar olsun, evet tek kelimeyle yazıklar olsun, haketmediğiniz yerlerdesiniz bu kesin.

Ekli dosyayı görüntüle 72682
Ekli dosyayı görüntüle 72683

Ekli dosyayı görüntüle 72684
Tmo olayında da yaptılar aynısını. "Ofise ürün verenler desteklerden yararlanmaya devam edecek" diye bir madde eklediler millet de sandı ki ofise vermeyen destek alamayacak.

İşin bir anda banka kredisine dönmesini de kasanın durumuna bağlıyorum. Bence bunlar "Önümüz kış, biz bunlara bu parayı verirsek kışın sıkıntı olur, önümüz seçim" diye düşünüp bankayı katmışlardır işin içine. Hem banka kazanıyor, hem kasa. Biz de komisyon öder dururuz.

Tmo olayında da yaptılar aynısını. "Ofise ürün verenler desteklerden yararlanmaya devam edecek" diye bir madde eklediler millet de sandı ki ofise vermeyen destek alamayacak.

İşin bir anda banka kredisine dönmesini de kasanın durumuna bağlıyorum. Bence bunlar "Önümüz kış, biz bunlara bu parayı verirsek kışın sıkıntı olur, önümüz seçim" diye düşünüp bankayı katmışlardır işin içine. Hem banka kazanıyor, hem kasa. Biz de komisyon öder dururuz.
Evet haklısın

Birileri sayesinde mevki makam sahibi yetkili olursan işte böyle maaşın tıkır hiç iş yaparken dert tasa olmadan salla başı al maaşı yaparsan ülkeyi yönetirkende böyle saçma sapan gayrı ciddi açıklamalarla icraatlar yaparsın..

Millet masraf edecek ordan burdan bulup buluşturacak çalışacak üretecek bunların bildiği şey değil tabi,, ağızlarından çıkan gayrı ciddi açıklamaların nelere malolacağından habersiz sabah git işe akşam gel,.Allahım sen aklıma mukayyet ol, bu zamana kadar bu kadar ciddiye alınmadığımız yıllar olmamıştı, yahu bizim işler alavere dalavere ile yapılan işler değil mubarekler yalamayla yapmıyoruz işimizi aylık tıkırt maaş yok, artık çiftçiyi rahat bırakın adam gibi yapın yapacaksanız açıklamanızı işlerinizi, bu ne garabet bu ne lakayıtsızlıktır anlamak mümkün değil, memleketin düşmanı olsa yapmaz bu şekil acaip açıklamalar vs.. yuh artık insaf.

Son düzenleme:
Söyle bir durum olsa mesela ,ben Bu sene sadece 5 dönüm tarla ekeceğim diyelim. Ama geçen sene bin dönüm yer kiralayıp buğday ektim. Bu bin donumun desteği kartıma yattı bende ne yapıyım gittim ese dosta gubre mazot çektirdim ve onlardan para aldım. Seneye cks ye bi bakacaklar bu adam 5 dönüm ekmiş , ne yaptı bu mazot ve gubreyi ? Haydi uğraş bela ile. Çok filimler donecek bu sene

o işte sıkıntı yok desteği sonradan verdiği için sen istersen çiftçiliği bırak, geçen yıl yani 2022 nin detseğini 2023 yılında verecek, evet bu yıl istersen işi bırak sonlandır hiç ekme ,2022 yılında ekilmişine desteği alacaksın sonuçta. bırakırsan yada 2023 de şimdi ne ekersen ancak 2024 de desteği alacaksın, 2023 ün ekilmişi 2022 nin ekim kasımında başlıyor, ama tabi maaş alanlar bu haesabı yapmaz küçük dar hesap bilirler, hiç tezgaha masraf yapmadan işe gidecek o ayki maaşı tıkırt alacak o kadar. günlük çalışanda o gün açlışacak o gün alacak yevmiyesi o gün yiycek o kadar, çiftçilik üreticilik böyle bişey değilken, desteği verecek devletin yönetiminde ayaklar baş olmuş dünyadan haber iş yapıyor ancak desteği 2023 mart ayına çıkarabilecek kapasitede.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
o işte sıkıntı yok desteği sonradan verdiği için sen istersen çiftçiliği bırak, geçen yıl yani 2022 nin detseğini 2023 yılında verecek, evet bu yıl istersen işi bırak sonlandır hiç ekme ,2022 yılında ekilmişine desteği alacaksın sonuçta. bırakırsan yada 2023 de şimdi ne ekersen ancak 2024 de desteği alacaksın, 2023 ün ekilmişi 2022 nin ekim kasımında başlıyor, ama tabi maaş alanlar bu haesabı yapmaz küçük dar hesap bilirler, hiç tezgaha masraf yapmadan işe gidecek o ayki maaşı tıkırt alacak o kadar. günlük çalışanda o gün açlışacak o gün alacak yevmiyesi o gün yiycek o kadar, çiftçilik üreticilik böyle bişey değilken, desteği verecek devletin yönetiminde ayaklar baş olmuş dünyadan haber iş yapıyor ancak desteği 2023 mart ayına
Tamam geçen senenin desteğini veriyor şimdi , ben diyorum ki bu para olarak vermiyor 5 dönüm ekili tarlama ben nasıl harcayayım karta yükledikleri bin dönümlük desteği ? Adam sana sormaz mi 5 dönüm tarla ektin , ne yaptın bu kadar mazotu gubreyi ? Gel vakalım sen sahtecilik yapıp başkalarına mi kart çektiriyorsun demez mi ? Seni 5-10 yıl desteklemelerden muaf tutar , üstüne bide 4. Maddede dediği gibi krediye faiz işletip senden geri alırsa ne olacak ? Resmen yasadışı işlere yöneltiyorlar çiftçileri.

Tamam geçen senenin desteğini veriyor şimdi , ben diyorum ki bu para olarak vermiyor 5 dönüm ekili tarlama ben nasıl harcayayım karta yükledikleri bin dönümlük desteği ? Adam sana sormaz mi 5 dönüm tarla ektin , ne yaptın bu kadar mazotu gubreyi ? Gel vakalım sen sahtecilik yapıp başkalarına mi kart çektiriyorsun demez mi ? Seni 5-10 yıl desteklemelerden muaf tutar , üstüne bide 4. Maddede dediği gibi krediye faiz işletip senden geri alırsa ne olacak ? Resmen yasadışı işlere yöneltiyorlar çiftçileri.
Sistemin bir bozukluğu daha. Ektikten biçtikten sonra ödeme yapılıyor. Bu karta yükleme sistemi ekim yapılmadan önce verilecek ki sürekliliği olsun. Yani şu an çift destek yatsa, deseler ki "Size 2023 sezonunun da desteğini veriyoruz, bundan sonra masrafı yaptıktan sonra değil yaparken destekleme alacaksınız" diye, o zaman insanlar "Ben seneye ekmeyeceğim, destek de almıyorum" diyebilir. Ama hazinede o kadar para yok işte. Gerçi ekmiyorum dersen de bakanlık hemen başkasına kiralar :D

Anlamadığım bir nokta daha var, şimdi diyelim ki benim bankaya borcum yok ama mallarım başka bir sebepten hacizli, haliyle banka kredi vermiyor. Ama eski sistemde destekleme sorunsuz yatıyordu. Şimdi bu desteklemeyi erken alamayacak mıyım? Bu destek işini krediye çevirdiler tamam da, eğer devletin ödemeyi vaadettiği bir krediyi senin üstünde haciz var diye vermeyeceklerse,
...
gerisi size kalmış.