Yatan arpada verim kaybı..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar dün yağan şiddetli yağmurda arpa yattı.Çok boy yapmıştı.Daneyi doldurdu,ama verimde bir sıkıntı olurmu sizce?Yatma saplarda kırılma şeklinde değil fazla yağmurdan direk yaslandılar..Biçer yatık yeri biçerken tane kaybı yada saman kaybı olurmu.İlk defa bu kadar yattı tarla bu konuya yabancıyım.

Gecmiş olsun. 2 yıl önce başıma gelen Bi olay. her ne kadar başaklar dolsada belli oranda tanede kg kaybı oluşuyor. Renginde kalitesinde düşüşler oluyor. Hasat tarihi çok önemli geç kalınmamalı. En önemlisi de biçim yatan tarafın karşısından olmalı.

İlk rüzgarda kalkar merak etma, ne çektin bu arpadan, fazla şeyapmamak lazım, nasipte neyse o, bak sağlığım alt üst oldu bu konular yüzünden.

Sorma abi ya iyi baksak yatıyor kötü baksak verim yapmıyor.Ne ekecez şaşırdık.6 sıralı arpa hiç bu kadar boy yapmamıştı.omuz izama kadar boy yaptı. çavdarda bile bu kadar boy görmedim.Taneyi doldurdu zaten dönmeyede başladılar.Böyle oluncada insanın canı sıkılyıorda herşey nasip.Nasipten ötesi haram.

Sorma abi ya iyi baksak yatıyor kötü baksak verim yapmıyor.Ne ekecez şaşırdık.6 sıralı arpa hiç bu kadar boy yapmamıştı.omuz izama kadar boy yaptı. çavdarda bile bu kadar boy görmedim.Taneyi doldurdu zaten dönmeyede başladılar.Böyle oluncada insanın canı sıkılyıorda herşey nasip.Nasipten ötesi haram.

6 sıralı arpa 5-6 yıl ektim, aynı bu şekilde yağışlı gecen yıllarda 180 cm boy yaptı, senin bahsettiğin gibi yattı kalktı yattı kalktı, en son olgulaşınca yine yatıyor, Balıkesir li biçerci işlerse hiç korkma toprağa yapışsa yine biçerler, dekara 30+ balya garantisi olur.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
İki Sıralı Arpalardan 4 cins denedim. Tarm92,Larende bir de ismini hatırlamadığım maltlık İtalyan Arpası, şu sıra formdan of@s arkadaşımızın tavsiyeesi ile Arcanda deniyorum( şu an Loading). İlk yazdığım 3 ü gayet güzel yatıyor ve kuş da yiyor. Kuşların konacağı ağaç, besleneceği herhangi bir çayırlık, dere vb. yoksa hiç şansı yok; oturur keloğlana dönderirler.

Kuşlar tarlaya yakın bir ağaç bulur ona konar, beslenecek başka bir şey bulamazsa Arpaya sararlar, önce bir başağa oturur diğer başağı bitirir, içini boşalttığı başağa oturur diğerine başlar sonra.. Sonra da hasatta boş sapı alır gelirsin..

• Beğen
Tepkiler: özgür
Bu arpadan bi güzü gülmeyen bir ben değilmişin, rabbim hayırlısını versin abi
Yıllardır Tarm92 ekiyorum 2 senedir dolu yüzünden 300 dekar gibi miktarlara düşürdüm verim olarak ne verirse razı oluyoruz 6 sıralı ramata ektik geçen sene yattı bu sene don vurdu tarlalar salkım saçak böcek toplamış gibi ala bula yokmu abiler şöyle kıraça uygun bir arpa cinsi ?

• Beğen
Tepkiler: özgür
Bu arpadan bi güzü gülmeyen bir ben değilmişin, rabbim hayırlısını versin abi
Yıllardır Tarm92 ekiyorum 2 senedir dolu yüzünden 300 dekar gibi miktarlara düşürdüm verim olarak ne verirse razı oluyoruz 6 sıralı ramata ektik geçen sene yattı bu sene don vurdu tarlalar salkım saçak böcek toplamış gibi ala bula yokmu abiler şöyle kıraça uygun bir arpa cinsi ?
Kardeş ramata kiracta oluyormu. Kaç kilo verim aldin