Salihli'de Çaresiz Çiftçi Biber Tarlasını Halka Açtı

6.png

Salihli'de Çiftçilerin Çaresizliği: Satılamayan Kapya Biberleri Halka Açıldı

Manisa'nın Salihli ilçesinde bir çiftçi, satamadığı kapya biberlerini halkın alması için tarlasını açtı. Sosyal medya üzerinden duyuru yapan üretici İsmail Kocakurt, biberlerini toplayamayan vatandaşların tarlasına gelerek biberleri ücretsiz toplamasını sağladı. Çiftçiler, düşük fiyatlar ve artan maliyetler nedeniyle büyük zarar ettiklerini belirterek tarım politikalarının değişmesi ve çiftçilere acil destek sağlanması gerektiğini vurguladı.

"Çiftçinin Hali Perişan"

Poyrazdamları Mahallesi'nde üreticilik yapan İsmail Kocakurt, geçen yıl 15 liraya sattığı kapya biberin bu yıl sadece 6,5 liraya alıcı bulabildiğini belirterek, "Bu yıl işi bırakma noktasına geldim. 20 yıldır bu işi yapıyorum, ama bu yıl kadar zor bir yıl yaşamadım. Çiftçiler olarak zor durumdayız," dedi. Diğer çiftçiler de benzer sorunlardan şikayet ederek, yüksek maliyetlerle ürettikleri ürünleri düşük fiyatlarla satmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

"Bu Borçları Ödemek İçin Ya Traktörümüzü Satacağız, Ya Tarlamızı"

Çiftçilerden Fatih Turanlı, artan maliyetler nedeniyle zarar ettiklerini ve borçlarını ödeyebilmek için traktörlerini veya tarlalarını satmak zorunda kalabileceklerini belirtti. "Bu maliyetleri ödemek zorundayız; belki traktörümüzü satacağız. Kimi bankadan kredi çekti, kimi eşinden dostundan borç aldı. Bu da bizi birkaç yıl geriye atacak," diyerek üreticilerin yaşadığı ekonomik sıkıntıları dile getirdi.

Ziraat Odası Başkanı: "Çiftçimizin Sesini Duyun"

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, çiftçilerin yanında yer alarak tarım politikalarının acilen gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. "Pandemi, dünyada iki mesleği öne çıkardı: çiftçilik ve sağlık çalışanları. Türk halkı hiç aç kalmadı; meyve sebze halleri ve manavlar doldu. Bu yüzden devletimizden çiftçimize destek bekliyoruz," diye konuştu.

"Tarım Politikalarının Değişmesi Lazım"

İsmail Kocakurt, tarımın sürdürülebilir olması için planlı ekim-dikim yapılması gerektiğini ve tarım politikalarının değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. "Geçen yıl 2,35 kuruş olan elektriğin kilovatı bu yıl 3 lira 80 kuruşa çıktı. Bu şekilde üretime nasıl devam edeceğiz? Bu soru bizi endişelendiriyor. Allah sonumuzu hayır etsin," diyerek, çiftçilerin çaresizliğini dile getirdi.