Mercimek biçimi

arkadaşlar kolay gelsin Güney doğuda ve Yozgat civarı biçerdöverler ile mercimek biçimi görüyorum bunun için biçerdöverde değişen parça elek vs gibi parçalar varmıdır yada buğdaydan çıkıp mercimeğe mi giriyor

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Yıl 2024 oldu, hala mercimeği nasıl hasat ederiz diye uğraşıyoruz...

Diyarbakır Bismil de biçerle biçenleri gördüm, ancak bizim gibi taşlı araziye sahip yerlerde pek yaygınlaşmadı. Keşke adam akıllı çözüm bulunabilse. İşçinin ağırlıklı olduğu ürünlerde, hasat gerçekten problem. Taşlı araziler için, Var mı çözüm önerisi olan

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cemilAltan
T
Yıl 2024 oldu, hala mercimeği nasıl hasat ederiz diye uğraşıyoruz...

Diyarbakır Bismil de biçerle biçenleri gördüm, ancak bizim gibi taşlı araziye sahip yerlerde pek yaygınlaşmadı. Keşke adam akıllı çözüm bulunabilse. İşçinin ağırlıklı olduğu ürünlerde, hasat gerçekten problem. Taşlı araziler için, Var mı çözüm önerisi olan
Traktör arkasi makinalar var ama gecen sene 250 bin lira olan makina 700 bin olmuş

Traktör arkasi makinalar var ama gecen sene 250 bin lira olan makina 700 bin olmuş
Yazık yav, sanki mercimeğin fiyatı 3 kat arttı... Dediğiniz makine bunun gibi olanlar galiba.

Bu tür makinelerle yapılan hasatlarda şöyle bir risk var: mercimek biçilip, tarlada bekletilirken, olurda rüzgar çıkarsa ziyan olma durumu çok yüksek... Ancak gezer patozu göz önüne alındığında, bu makine en azından işçi derdini ortadan kaldırıyor. Bu sene kabala verdik, işçinin elinden haho ettik. İşini düzgün yapan neredeyse yok

Keşke tarlalarımız bu kadar taşlı olmasaydı. Başka önerisi olan var mı?