Kiralık tarla ile çiftçilik yapmak

Merhaba

Kamuda çalışıyorum. Hafta sonlarını değerlendirmek için çiftçilik yapmak istiyorum. Daha önce hiç deneyimim yok. Ancak hevesli ve becerekliyimdir. Kiralık tarla ile Adıyaman'da yem bitkisi yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Hiçbir ekipmana sahip değilim dolayısıyla arazi hazırlamadan biçime kadar bütün ekipmanları kiralama ile yapmak durumundayım.

Sulu tarlada Yonca yetiştiriciliğini ve susuz tarlada hayvan yemi yetiştiriciliğini araştırıyorum ancak durumum ile ilgili yeterli kaynak bulamadım.

Tarla bulmaktan ürünün satışına kadar ne gibi zorlukları aşmak durumunda kalırım?

Hiç tavsiye etmiyorsanız başka ne yapabilirim? Çok fazla boş vaktim var ve tembellik çok canımı sıkıyor. Yardımcı olur musunuz?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Etme 😂

İnternette "çiftçilerin isyanı" diye bir arama yapın bence 🤣 ürünlerini yola döken, tarlada bırakan insanları bi izleyin derim... Ha, herkes mi zarar ediyor? Hiç mi para kazanan yok? Tabiki de var, ancak tarım zorlu iş... Emin olun çoğu çiftçi, yapacak başka işi olmadığı için bu işi yapıyor

Peki ne yapılabilir?
İyi kariyer: İlgilendiğiniz alanlar, yetenekleriniz ve piyasanın kesişimidir.

Son düzenleme:
Yapma abi anarşik sanarlar diyordu bir filmde, YouTube cihat Ergün çiçek diye bir adam var, biraz takip et derim,
Buğday için bu sene fidan arasına (15 dekar) dekara 666 kg verim verdi, ilacını vs.. sırt pompasıyla ben attım, gübre için 1 defa işçi tuttum, toplamda 40,000 lira masraf ettim, elime geçen para 80,000 lira civarı, 40 liralık altın alsam kafam rahat olurdu.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve fahris
Nesillerdir bu işleri yapıp,
Tarlası, ekipmanı, iş gücü olan işletmeler para kazanamıyor
İşçiliği dışarıya yaptırıp para kazanamazsınız

Bir yılı heba edip cebinize 30 40 bin koymayı kazançtan sayıyorsanız bi şansınızı deneyin, yeteri kadar ciddiyetle bu işi yaparsanız kazanacağınız budur.
Ancak ölçek büyüyüp de 100, 200, 300 dekar yer kiralayım senede 300 400 bin kazanayım derseniz kesinlikle başarısız olursunuz.ölçek büyüdüğünde işi çevirmeye harcadığınız sermaye buhar olup gider.çiftçiliği bilmeyen birinin bu işten zarar etmeden çıkmasını imkansız görüyorum.

Ne yapabilirim diyorsanız bence eylemsizliği tercih edin.
Geçen sağlık memuru bi arkadaş akşamları tavuk pilav tezgahı açmaya başladı.ille de vaktim dolsun diyorsanız bu tarz daha gerçekçi denemeler tavsiye ederim
Bir yandan memuriyet bir yandan köy hayatı sizin için kumar olmaktan ileri gidemez

Son düzenleme:
Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim. Mesajımda ifade ettiğim gibi çiftçilik hem hobi hem ek kazanç olmasıdır. Tek işi çiftçilik olanların ifade ettiğiniz gibi kazançları düşük kalmakta. Burada yazdıklarımın amacı sizleri eleştirmek değil öğrenmek amaçlı olduğunu ifade etmek isterim.

50 dönüm kiralık sulu arazide Yonca yetiştiriciliği için detaylı bir fizibilite yapabilir misiniz? Ne kadar yatırım ve iş gücü ne kadar kazanç olur? Bunun üzerinde konuşursak anlamam daha kolaylaşacak.

Hobi amaçlı başka ticari amaçlı başka
50 dnm yonca hobi olmaz bilgi tecrübe imkan ister
Fizibilite için yine ön bilgiler olmalı su durumu derin su yakın uzak su toprak yapısı maliyeti sonucu etkiler
Kimsenin hevesini kırmak istemem olacak işe olur demek isterim ama nasip kısmet belki Allah verir olur
Yaşamadan anlaşılmaz bazı şeyler

• Beğen
Tepkiler: fahris
Merhaba

Kamuda çalışıyorum. Hafta sonlarını değerlendirmek için çiftçilik yapmak istiyorum. Daha önce hiç deneyimim yok. Ancak hevesli ve becerekliyimdir. Kiralık tarla ile Adıyaman'da yem bitkisi yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Hiçbir ekipmana sahip değilim dolayısıyla arazi hazırlamadan biçime kadar bütün ekipmanları kiralama ile yapmak durumundayım.

Sulu tarlada Yonca yetiştiriciliğini ve susuz tarlada hayvan yemi yetiştiriciliğini araştırıyorum ancak durumum ile ilgili yeterli kaynak bulamadım.

Tarla bulmaktan ürünün satışına kadar ne gibi zorlukları aşmak durumunda kalırım?

Hiç tavsiye etmiyorsanız başka ne yapabilirim? Çok fazla boş vaktim var ve tembellik çok canımı sıkıyor. Yardımcı olur musunuz?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
tek başına zor. bende memurum 2 kardeşim ve babam köydeler. hayvancılık kuru-sulu tarım hepsi var. yetişemiyoz. kuru tarımı boşver o devir kapandı artık. yonca güzel iş 50 dönümü gözünde bi canlandır 500*100 :) boru fıskıye hat değiştirme hepsi adam ister. paran çoksa döşersin biçmeden biçmeye cıkarırsın hat değişmezsin. yoncada birkez sarhoş olunur ekmeden önce masrafı agır olur ilk yıl kendıne çalısır sonra para bırakmaya başlar. yalnız herşeyi kiralarsan işin içinden biraz zor çıkarsın..

• Beğen
Tepkiler: fahris

Hiç haber izlemiyor musunuz, icar ile tarla ekmeyi biraz azaltmıştık, keşke hepsini bıraksaymıştık.
Sulama hiç bir zaman yağmurun yerini tutmaz.

Sezon beklenmedik şekilde kurak geçti.
Ürün verimleri yerlerde sürünüyor.
Sulayarak yoncadan 1.5 ton/dk verim alsanız size ömür tükentisi olur.
Aynı yerden 2 ton akgabak alsanız daha stressiz iş olur.
Yağmur yağdı, balye karardı, derdi olmaz.

İlk etapta kaç dönümle başlamak daha uygun olur? Tarlayı en az kaç yıllığına tutmak gerekir? Araçla yapılacak işleri kira ile bedenen yapılacak işi kendimiz yapacağız.
Hocam yaklaşık 10 yıldır Eskişehirde kuru sulu tarım yapıyorum ve geçen seneye kadar 40 dekar yoncam vardı istersen dilimin döndüğünce anlatmaya çalışırım sana bu işler nedir nasıl yürür sermayesi kazancı geliri gideri 0 506 174 93 86 mesaj atabilirsin

• Beğen
Tepkiler: Mmurat ve fahris
Hocam yaklaşık 10 yıldır Eskişehirde kuru sulu tarım yapıyorum ve geçen seneye kadar 40 dekar yoncam vardı istersen dilimin döndüğünce anlatmaya çalışırım sana bu işler nedir nasıl yürür sermayesi kazancı geliri gideri 0 506 174 93 86 mesaj atabilirsin
Hocam tecrübelerinizi burada yazıya dökerseniz, ilerde bu bilgilerden faydalanan olabilir

• Beğen
Tepkiler: fahris ve Mmurat