İzmir Aliağa’da İzinli Kenevir Hasadı Başarıyla Gerçekleştirildi

6.png

İzmir’in Aliağa İlçesinde İzinli Kenevir Hasadı Gerçekleştirildi

İzmir’in Aliağa ilçesi, izinli ve kontrollü olarak yapılan kenevir ekiminin ardından, ilk hasadını gerçekleştirdi. İzmir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bu hasadın başarılı sonuçları ve kenevirin potansiyeli hakkında detaylar paylaşıldı.

İlk Kez İzinli Kenevir Üretimi

Helvacı Mahallesi’nde yer alan 22 dekar alanda, özel bir firma tarafından gerçekleştirilen kenevir üretimi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izniyle yapıldı. Üretim sürecinin her aşaması, İzmir Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Aliağa Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından titizlikle takip edildi.

Narlısaray Çeşidiyle Yüksek Lif Verimi

İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, yaptığı açıklamada, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından adaptasyonu ve tescili yapılan Narlısaray çeşidinin, özellikle yüksek lif verimiyle öne çıktığını belirtti. Şahin, "Bu çeşidin bölgemizdeki üreticiler tarafından tercih edilmesi, kenevir üretiminin yaygınlaşması adına büyük bir adım olacak" dedi.

Geniş Alanlarda Ekim Yapılacak

Bundan sonraki süreçte, bölgede kenevir üretiminin daha büyük alanlara yayılması hedefleniyor. Mustafa Şahin, parça parça ekim yerine geniş alanlarda ekim yapılmasının, hem kontrollü üretim hem de hasat kolaylığı açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Bakanlık olarak bu şartlar altında üreticilere destek verilmeye devam edileceğini vurguladı.

Etkinliğe Yoğun Katılım

Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, kurum müdürleri, teknik personel ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirilen hasat etkinliği, bölgedeki kenevir üreticileri için önemli bir adım olarak görülüyor. Bu başarılı hasat, kenevirin tarımsal ve ekonomik potansiyelini gözler önüne serdi.