Inekler kanlı Ishal oldular

Arkadaşlar inekler önce dışkıyi yumşattı birgün sonrada ishal oldu 2. Günde bazılarında kanĺı isal başladı 4. Günde ise kan kesildi dışkilarida biraz sertleşti iştahı ları pek yok yem tüketimi yarıya düştü süt %35 düştü

Genç hayvanlara geçmesinden korkuyorum hatta bitanesinde kanlı dışkı gördüm
Öneriler bekliyorum çok önemli

ustam Sinop çevresinde'de ishal salgını var 1 günde ishal oluyor.benim işletmede şu anda yok. Doğumlar başladığı için İşletmeye girişleri kapattım. Duyduğuma göre normal ishal ilaçları'da bir işe yaramıyormuş. Sıkıntılı iş dikkat etmek gerek.
Verdiğin bilgi için teşekkürler hayır yem değißikli yapmadık sadece toksin bağlayıcı ya başlamıştık sebebin o olduğunu sanıyordum

Koşunun ineklerdede varmış bulaşıcı bir durum buzağıları ve 6 aylığa kadar olanlar dayanamaz bu duruma

Arkadasım böyle durumlarda sürü bazı önemlidir eğer sürü bazında ise ani yem değişikli veya toksik birşey veya arpa veriyorsan hayvana bundaki bir artış olabilir enfeksiyon kaynaklı ise cocsidiyoziz dediğimiz bir etken var ve tüm sürüye yayılabilir öyle bir durumda ise hayvanlara ağızdan sulfametazine içirilir ve ayrıca hayvana enjeksiyon şekilde ba sulfa bakteral veya benim hasta sahiplerime önerdiğim Pfizer in çıkarttığı adviocin ilacı var

Arkadasım böyle durumlarda sürü bazı önemlidir eğer sürü bazında ise ani yem değişikli veya toksik birşey veya arpa veriyorsan hayvana bundaki bir artış olabilir enfeksiyon kaynaklı ise cocsidiyoziz dediğimiz bir etken var ve tüm sürüye yayılabilir öyle bir durumda ise hayvanlara ağızdan sulfametazine içirilir ve ayrıca hayvana enjeksiyon şekilde ba sulfa bakteral veya benim hasta sahiplerime önerdiğim Pfizer in çıkarttığı adviocin ilacı var
Şükür atlattılar iki gündür iştahları ve sütleri yükseldi
Bakteriyal enfeksiyonu galiba köydeki diğer işletmelerde var sıkıntı koşunun ineğin götürdü