Humik asit efsane mi gerçek mi?

Merhaba,
Yaptıgınız ha içindeki ha Oranına göre değişmekte . Örneğin humicroot ta %15 ha mevcut. Biz 3 lt yi öneriyoruz. Humicroot u yaptığımız testlerde dekara 15 lt olacak şekilde dahi kullandık. Herhangi bir olumsuz durum yaşamadık. Kendi yaptıgınızda da 3 lt den aşağı kullanmayın. Yarı yarıya yaptıgınızı farzetsek 5-6 lt max yeterli olur. 3-6 lt arası kullanacak şekilde düşünün kendi yaptıgınızı .
hocam ben bu sene bugday yerlerıne kendım yaptıgım ürünü dekara 10 lt olarak kullandım bana çok kullandım gibi geldı haftaya inşallah ayçiçek yerlerine yapıp kullanmak istiyorum Ekimi allah işzin verırse mart 10 gibi yaparız genel de Sizce ne kadar önce uygulamam dah faydalı olucaktır. Humık asıt ile tanısmam bu sene oldugu için kusura bakmayın sorularım için Bilgileriniz için de tesekkur ederım.

• Beğen
Tepkiler: Dr.Kimyager
hocam ben bu sene bugday yerlerıne kendım yaptıgım ürünü dekara 10 lt olarak kullandım bana çok kullandım gibi geldı haftaya inşallah ayçiçek yerlerine yapıp kullanmak istiyorum Ekimi allah işzin verırse mart 10 gibi yaparız genel de Sizce ne kadar önce uygulamam dah faydalı olucaktır. Humık asıt ile tanısmam bu sene oldugu için kusura bakmayın sorularım için Bilgileriniz için de tesekkur ederım.
Merhaba, estagfirullah 10-15 gün önceden atsanız iyi olur.

Humik asit konusunda Facebook da ceviz yetiştiricileri Birliği grubundan tecrubesine ve bilgisine güvendiğimiz Cengiz Baykal in yazısını paylaşıyorum

Bir yandan Leonardit siparişi verirken, gece gece aklımda oluşan deli sorular:
¿ Leonardit / Humik Asit, bİR EFSANE (MYTH) MİDİR?
1. Bilimsel yayın neden bu kadar az? Tekrar, yeni baktım. Ülkemizde çok popüler olmakla birlikte, leonardit ve hümik asit kullanımı ve faydası konusunda yurtdışında az sayıda ve bazıları birbiriyle çelişen bilimsel çalışma mevcut. Firmaların tanıtım yazıları veya kopyala yapıştır web sitelerin "bilimsel" kategoriye girmediği açıktır. ABD’de leonardit kullanımının genel geçer kullanım pratiğine uzun yıllardır kavuşamamasının nedeni bu olsa gerek: Bazı çalışmalarda leonardit ve hümik asidin büyümeyi doğrudan veya dolaylı teşvik ettiği vurgulanırken, bazı çalışmalarda ise bu yönde herhangi bir karşılık tespit edilememiştir. Garip değil mi? Gübre konusunda çok uzun yıllar içinde çok sayıda bilimsel belge, bildiri ve üniversite kaynaklı tavsiyeler yayınlanmışken, leonardit ve hümik asit konusunda bu denli detaylı bilimsel araştırmalar yok. Buna rağmen dünyada (özellikle ülkemizde) bir moda halinde üretilip, satılmakta ve kullanılmaktadır (Mikkelsen, 2005).
2. Kullanım miktarları ne anlam ifade ediyor, devede kulak mı? Bir diğer konu, ortalama 10 yaşında bir ceviz ağacının kapladığı, ortalama 50 m2 kanopi alanın, ilk 1 metre derinliğinde yaklaşık 75 ton toprak ve %1 organik madde oranıyla, 750 kg organik madde bulunduğu düşünülürse organik madde oranında iyileşme sağlanabilmesi için sadece bir ağaçta yapılması gereken leonardit uyulamasının ortaya çıkan muazzam rakamı ve maliyetidir.
3. Dekompozisyon ve çürüme gerçekleşiyor mu? Organik maddenin faydalı olması için ayrışması yani çürümesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Leonardit şeklinde verilen maddenin, toprakta karbon miktarını arttırdığı bilinmekle beraber, toprakta ne şekilde ve ne zaman çürüdüğü konusunda bir bilimsel veri yok. Bunun yıllarca (50 yıllar) sürebileceği de olasılık dahilinde.
4. İddia edilen değerler ve kalite doğru mu? Leonardit kullanımıyla ilgili diğer önemli ama tereddüt yaratan bir konu, kaynak ocağın jeolojik zaman ve derinliğine bağlı kalite konusudur. Ticari kaygılarla oluşan piyasa yanlış bilgilendirme ve suistimale çok açıktır.
5. Humik Asit nedir? Yine, ülkemizde popüler olan diğer bir türev de hümik asittir. Hümik maddelerin kullanımın, topraktaki mikro besinleri, özellikle demir, çinko ve fosforun tutulmasını ve erişilebilirliğini artırdığını gösteren çalışmalar olduğu gerçektir. Bu çalışmaların tohum veya fidelere yakın toprak konsantrasyonunu etkileyecek miktarda; örneğin patates, pamuk ve sera bitkilerinde yapıldığı da unutulmamalıdır. Ancak, şu anda hümik materyallerin hangi mekanizmalarla ve ne zaman faydalı olabileceğini doğru bir şekilde tahmin eden yeterli araştırmalar yapılmış değildir. Leonardit malzemesine benzer şekilde, ceviz bahçelerinde CEC oranını artıracak hümik asit miktarının da yine oldukça muazzam olması gerektiğinin altını çizmek gerekir.
6. Humus var mıdır? Hümik asit sadece bir laboratuvar tüpünde oluşan sentetik bir madde midir?
Hümik maddelerin topraktaki etki mekanizması ve faydasını “kara kutu” olarak tanımlayan çalışma çok ses getirmiştir (Lehmann & Kleber, 2015). Organik madde bileşkenlerinden biri olan, toprağa düşen organik maddelerin onlarca yıldır mikroplar tarafından çürütülmesinden sonra geriye kalan ve stabil hale gelen, siyah renkli kısma humus denmektedir. Ne var ki humus topraktaki haliyle karakterize edilip, analiz edilemez. Ancak pH 13’te alkali ortamda ayrıştırabilmekte ve üzerinde çalışılabilir hale gelmektedir. Bu derece yüksek pH’da her türlü kimyasal tepkime olabileceğinden, bu reaksiyonda elde edilen humusun, topraktaki humus olup olmadığı zaten uzun zamandır tartışma konusudur.
Ayrıca, moleküler bilimde son derece önemli ilerlemelere rağmen halen topraktaki humusun moleküler yapısı netlikle ortaya koyulamamaktadır. Karbon ve hidrojenden moleküllerinde oluştuğunun bilinmesi bu konuda fazla bir anlam ve fayda ifade etmemektedir.
Diğer bir ilginç durum humus moleküllerinin büyüklüğüdür. Mikroorganizmalar tarafından parçalana parçalana ufalan organik madde molekülleri sonunda nasıl oluyor da böyle büyük bir molekül yapısına dönüşmektedir? Yoktan var olmayacaklarına göre, bu büyük molekülleri oluşturan nasıl bir proses hüküm sürmektedir?
Lehman ve Kleber’in yukarda referans verilen çalışması, Nature adında son derece prestijli, “kremanın kreması” bir bilimsel dergide yayınlanmıştır. 200 yıldır inanılan ve okutulan humus anlatımlarını değiştiren sarsıcı tespitler yapıldığı bu makalede “humusun olmadığı, humusun bu pH 13’teki alkalik reaksiyon sonucu oluştuğu” belirtilmektedir.
Topraktaki büyük moleküllerin ise mikroplar tarafında tekrar sentezlenen karbonhidrat ve protein molekülleri olduğu açıklanmıştır. Bir yandan mikroplar organik maddelerle beslenerek onları ufak molekül ve bitkiye faydalı besin maddelerine dönüştürürken, bir kısmı da bu küçük molekülleri büyük moleküllere dönüştürmekte; protein, DNA ve karbonhidrat oluşturmaktadır. Bu çift yönlü mekanizmanın varlığı aynı zamanda organik madde çürümesinin neden bu denli yavaş olduğunu açıklamaktadır.
Bu çalışmanın sarsıcı sonucu şudur: Toprak, daha önce biline geldiği gibi humus içermez. Büyük, kararlı humus molekülleri yoktur. Hümik ve fulvik asitler sadece toprak pH 13 solüsyonu ile işlendikten sonra test tüpünde oluşan maddelerden ibarettir.
Sonuçta bu çalışma, bol miktarda satılan hümik ve fulvik asitlerin organik değil, kimyasal reaksiyon sonucu oluşan insan-yapısı maddeler olduğunu iddia etmektedir. Bu çalışmanın bu derece kabul görmesinin nedeni toprak organik madde-toprak etkileşim süreçlerinde açıklanamayan birçok hususa açıklık getiren teorisidir.
Galiba kendimce doğru yolu şöyle buldum: leonarditçiler tarafından suikasta uğramazsam [emoji3], bahçeye organik madde için sadece örtü bitkisi ile devam edeceğim. Bol miktarda, bakla, soya fasulyesi, fiğ vb. Allah sonumuzu hayr etsin.
Not: 6. maddede bahsettiğim bilimsel çalışmayı yükleyemiyorum. Üniversiteden temin ettim. Dışarı paylaşımı ücretli. O nedenle paylaşmam doğru olmaz. Akademik çevreler ücretsiz temin edebilirler. Çalışma: Lehmann J, Kleber M. The contentious nature of soil organic matter. Nature. 2015 Dec 3.
Ekli dosyayı görüntüle 53914
Humik asit faso fiso...
Çook pahali... toprağa etkisiii çok az.
Humik asit yerine ciftlik gübresi kullanilmali çunku çiftlik gubresinde% 6_10 humik asit var. Yani 1 dölüme 1 ton çiftlik gubresi atsanız tarlanıza 60 ile 100 kg hümik asit atmış olursunuz extra 20_40 kg azot 20 kg fosfor. 20 kg potasyum. Ve micro besinler...
1 ton çiftlik gubresindeki mikro makro besinleri parayla almaya kalkışsak1000 lira ya alamayız.
Çiftlik gubresiniden de Eger bulabilirseniz en iyisi tavuk gübresii..

Humik asit faso fiso...
Çook pahali... toprağa etkisiii çok az.
Humik asit yerine ciftlik gübresi kullanilmali çunku çiftlik gubresinde% 6_10 humik asit var. Yani 1 dölüme 1 ton çiftlik gubresi atsanız tarlanıza 60 ile 100 kg hümik asit atmış olursunuz extra 20_40 kg azot 20 kg fosfor. 20 kg potasyum. Ve micro besinler...
1 ton çiftlik gubresindeki mikro makro besinleri parayla almaya kalkışsak1000 lira ya alamayız.
Çiftlik gubresiniden de Eger bulabilirseniz en iyisi tavuk gübresii..
Bak şimdi işten anlamadığın bariz belli
Burda önemli olan hümik asit değil
Buğday üretiminde
1. Organik madde
2. Fosfor
3. Azot
4. Potasyum
5. Ph 6.5 8 arası
6. Çinko
7. Bakır
Ve diğer elementler
Şimdi organik maddeyi karşılaya bilmek için hayvansal gübreye ihtiyaç vardır. Hangi çiftçinin kapısında hayvan kaldı hiç yok denecek kadar ve bu organik maddeyi bir şekilde bitkiye ulaştırmak gerekiyor. Eski yıllarda yanmış kömür külü dökerlerdi organik madde icin burda en kolay organik madde için leonardit maddesi sıvı ve ya katı olarak uygulamaktır ha senin hayvanın varsa ne mutlu sana

Bak şimdi işten anlamadığın bariz belli
Burda önemli olan hümik asit değil
Buğday üretiminde
1. Organik madde
2. Fosfor
3. Azot
4. Potasyum
5. Ph 6.5 8 arası
6. Çinko
7. Bakır
Ve diğer elementler
Şimdi organik maddeyi karşılaya bilmek için hayvansal gübreye ihtiyaç vardır. Hangi çiftçinin kapısında hayvan kaldı hiç yok denecek kadar ve bu organik maddeyi bir şekilde bitkiye ulaştırmak gerekiyor. Eski yıllarda yanmış kömür külü dökerlerdi organik madde icin burda en kolay organik madde için leonardit maddesi sıvı ve ya katı olarak uygulamaktır ha senin hayvanın varsa ne mutlu sana
Bence humik asitle veya hayvan gübresiyle organik maddeyi arttırmak oyle hemen olmuyor ben yıllarca hayvan gubresi çektiğim tarlaya toprak analizi yaptırdım organik madde 1.87 çıktı humik asitte kullanıyorum her yılda kullanmak gerekli bence çünkü humik asit topraktaki elementlerin bitki tarafından alınmasını sağlıyor
4 tane parsele toprak analizi yaptırdım 2 tanesinde humik asit kullanmıştım fosfor ve potasyum düşük çıktı bitki topraktan attığımız gubreyi almis

Humik asit kullanmadığım 2 parselde fosfor ve potasyum oranı çok yüksek çıktı demekki bitki attığımız gubreyi alamamış bence her yıl kullanmak lazım maliyeti yüksek gelirse gubreyi biraz azaltıp maliyeti dengelemeliyiz

Eğer gerçek manada Humik Fulvik Asit çözeltisi kullanılacaksa evet iş yapar. En önce dikkat etmeniz gereken nokta ürün melas kokmayacak.

Gelelim organik maddeyi ne kadar arttırdığına.
Toplamda 3 sene olmak üzere, her sene dekara 10 litre #HUMİKCAN uygulanan parsellerde( yani totalde 30 litre/dekar) senelik bazda 0.21 puanlık organik maddede artış tespit edildi.

Bunu sadece verdiğiniz sıvı ürün olarak düşünmeyin. Toprağın altındaki köklerden tutunda mikrobiyal faaliyetler sonucu ortaya çıkan maddelere kadar hepsi bu artışa dahil oluyor.

Doğru teknikle üretilen, doğru ürünleri kullanın.
Sevgiler.

Son düzenleme:

Öyle diyorsunuz da dekara atılan 10 kg üre bugdaya ne kadar etki ediyor humik asitte ayni mantık belki organik maddeyi az arttırır ama toprağında korunmaya ihtiyacı var bence bitkinin ne kadar gubreye ihtiyacı varsa toprağın da okadar humik asit hayan gübresi gibi organik maddelere ihtiyacı var

Dekara 30lt hümik asit uygulandığında m2 ye 30ml düşer yani çay bardağının 3de 1i. Topragı üst 20cm si en verimli kısmı olduğunu düşünürsek burada 300kg civarında toprak bulunur. 30ml hümik asit 300kg toprakta kğ başına 0.1 ml düşer yani 2-3 damla hümik asit ne kadar faydalı olacaktır.
Benim anlatmak istediğim de tam olarak bu. Olaya sadece humik asit olarak bakmak aldatıcı oluyor.
Misal çeltik ekilen alanlarda Humikcan uyguladığımız parsellerde kontrol yaparken elimi toprağın içine soktugumda aşağı yukari 1 karış giriyor. Bu 1 karışlık alanda acayip bir kök yapısı var. Her yer sarmaşık gibi. İşte bu köklerde bir biyokütledir. Bunun gibi bir çok etmen var organik maddeyi arttıran. Sadece 1 maddeye odaklanmamak lazım. Bu 1 maddenin tetiklediği maddeler ve etmenler var.
Fotoğraflarda bahsettiğim olaya örnek. Ayrıca topraktaki organik maddenin ne olduğunu, organik maddenin yapıtaşlarının ne oldugunuda bilmek lazım. Organik madde hesaplanırken hangi yöntemlere başvurulduğunu ve tayin metotlarının ne oldugunuda bilmek lazım.
20201207_162725.jpg

Resimler ve ekler

• 20210102_204312.jpg
    20210102_204312.jpg
    685.9 KB · Görüntüleme: 12
Bence humik asitle veya hayvan gübresiyle organik maddeyi arttırmak oyle hemen olmuyor ben yıllarca hayvan gubresi çektiğim tarlaya toprak analizi yaptırdım organik madde 1.87 çıktı humik asitte kullanıyorum her yılda kullanmak gerekli bence çünkü humik asit topraktaki elementlerin bitki tarafından alınmasını sağlıyor
4 tane parsele toprak analizi yaptırdım 2 tanesinde humik asit kullanmıştım fosfor ve potasyum düşük çıktı bitki topraktan attığımız gubreyi almis

Humik asit kullanmadığım 2 parselde fosfor ve potasyum oranı çok yüksek çıktı demekki bitki attığımız gubreyi alamamış bence her yıl kullanmak lazım maliyeti yüksek gelirse gubreyi biraz azaltıp maliyeti dengelemeliyiz
Parseller arasında verim miktarı nasıl oldu

Dekara 30lt hümik asit uygulandığında m2 ye 30ml düşer yani çay bardağının 3de 1i. Topragı üst 20cm si en verimli kısmı olduğunu düşünürsek burada 300kg civarında toprak bulunur. 30ml hümik asit 300kg toprakta kğ başına 0.1 ml düşer yani 2-3 damla hümik asit ne kadar faydalı olacaktır.

Hocam organik maddeyi gübre gibi ya da herhangi bir element, mineral gibi düşünürsek haklısınız. Ancak sizin ektiğiniz her ürün topraktan gübrenin yanında organik madde de kaldırır. Yani düşmesini engellemek bile bir başarıdır.

Humik asit 3 5 litreden ne olacak toprağa girdiğinde? Organik madde olarak çok çok az şey olur. Ancak besin elementi, mineral çözmesi su tutma kapasitesi arttırması, strüktürü iyileştirmesi, gözenekli geçirgen bir yapıya dönüştürmesi gibi etkileri var. 1 kg leonarditi al ıslat mesela ağırlığının nekadar fazlası suyu tutuyor ve ne kadar sürede kuruyor. Bu işin en başarılısı kaliteli toz bir leonarditi alıp 100lerce kg toprağa saçıp karıştırmak. Ancak maliyeti yüksek. Biz de içersindeki humik asiti çözüp kullanmaya çalışıyoruz kısacası.

Bir de şu var. Topraktaki organik madde siz hiç birşey ilave etmeseniz de artabilir. Toprağı az işlersiniz. Sağlıklı bitki yetiştirirsiniz. Bitki o kadar güzel fotosentez yapar, fotosentez kapasitesi o kadar çok yükselir, güneşten o kadar fazla enerji alır ve depolarki fotosentez ile güneşten elde ettiği enerjiyi şekere (karbonhidrata) çevirip köklerine indirir, kökten kendisinin ihtiyacı olan besinleri alırken toprak altındaki faydalı mikro organizmaları da besler. Bu mikro organizmalar da uygun şartlar olduğunda o kadar hızlı çoğalırki organik madde artar. Bitki üst aksamından çok köklenir o kökler topraktaki mikro organizmaları hasattan sonra da beslemeye devam eder ve organik madde artar.

Bitkinin kalıntı kökü dekara 5 ton hayvan gübresi atmaktan iyi bile olabilir. Bu performansa ulaşmak için ise humik asit tek başına yeterli olmasa da gerekli. Topraktaki kilin içersindeki mineralleri çözer daha az gübreleme ister. Gübrelerin içersinde sadece azot ve suda çözünür fosfor sentetiktir. Diğerlerinin hepsi toprakta var olan mineraller. Ancak bitki kendi kendine çözemeyince ek gübreleme istiyor. Humik asit bunun çözmede yardımcı olabiliyor. Gübreleme maliyetini de düşürüyor.

Ben kullanılmasını yararlı buluyorum kısacası. Siz de kullanın. Önemli olan içeriği ve maliyeti. Kendiniz de yapabilirsiniz, iyi bir firmanın ürününü de çok kargo ücreti ödemeden alabilirseniz kullanabilirsiniz fiyat makulse. Organik maddeyi direk arttıran humik asidin kendisi değil yani kısacası. Sadece bir etken.

• Beğen
Tepkiler: doganbey1