Gercek kovan gercek bal budur

Ynt: Gercek kovan gercek bal budur

Yusuf bey önümüz kış önce yazılar okur biraz video izlersiniz alt yapınız olur mart gibi 1 yada 2 kovanla başlayın bence de imkanınız varsa. kendi balınızı kendiniz üretin o ilk balınızı tatma hazzı hiç birşeye benzemez

Arıcılıkla ilgili bilgim sıfır ama merak ettiğim birşey var adam arı kovanını koymuş ama hemen 100m ötede kiraz elma bahçesi var meyvecileri bilirsiniz ilaç herşeyleri elma yetiştiren arkadaşımın günde 5 kez ilaç attığımız oluyor derdi, peki bu kovandan çıkan bal nasıl olacak içinde bolca ziraai ilaç olmayacakmı arıcıya sorduğumda arılar akıllıdır ilaçlı çiçeğe gitmez diyor ama benim kafam almıyor siz ne diyorsunuz..

Umut hocam ,konuyu izliyorum.Şu resimleri Burtarım 2015 te çektim.

Yayınladığınız kovanlar 40 yıl önce bizim köyde de vardı.Herşey ileriye gidiyor.Eskiye karşı değilim ama daha kullanışlı,daha sağlıklı ve üretim ve ambalajlamada daha ekonomik yollar varsa onları da gözardı etmemeliyiz.Yayınladığım resimdeki kovan kötü bir seçenek mi?
Eskiden bizim ovada milyonlarca şeker pancarı tek tek pancar beli ile sökülür,5 mt çapında halkalar oluşturulur,işçiler halkanın etrafına oturur tek tek yaprağını traşladıkları pancarları halkanın ortasına atarlar ,bunlarda tel ' ' yaba ' ' larla römorklara doldurulur ve fabrikaya taşınırdı.Şimdi ise yürüyen bir dev veya yürüyen bir fabrika gibi bir makina tarlaya giriyor söküyor,kesiyor,depoluyor ve kamyona boşaltıyor.25-30 dekarlık tarlaların işi birkaç saatte bitiyor.540 fiatların,5000 lik Ford ların yerini cüsseli JD ler, Deutz ' lar aldı.Eski güzeldir.Katılıyorum.Ama dönemem :) :)

Şimdi önemli Olan İlla Sepet Şekli Değil Önemli Olan O Çubuklar Yani Yılgın Dediğimiz Söğüt Ağıcının Yeni Çıkanları İle Örülüyor Veya Fındık Ve Kavak ' danda Olabiliyormuş Babama Sordum Biraz Önce Bunlarla Örüp Çamur İle Sıvandığı İçin Bala Özel Bir Aroma Katıyor Yani Şekil Aynı Olunca Balda Aynı Olmuyor Önemli Olan O Çamurun Yılgın Çubuklarının İçinde Olsunki Balda Ona Göre Aromalı Oluyor Bizim Buralarda Halen Kullanılır Açılması Balı Alınması Zor Ama Balıda Bi Okadar Tatlı Oluyor Sepet Balı Zaten Yapılıyor Kovanın İçine Yuvarlak Boş Çitayı Koyuyorsun Hepsini Arı Yapıyor Fiyatıda Ona Göre Tabi Amaa İstediğin Kadar Uğraş Örme Sepetteki Balın Tadıyla Aynı Olmuyor Tutmuyor Birbirlerini

Ilac arinin bas dusmanidir.. oldurmese surundurur.. arilarin mukemmel yön yol sistemi vardir.. bayerin bilmem ne ilacinin bunu bozdugu ortaya cikti gecen..

Gelenekten gelecege derim.. köksüz hic biseyin anlami degeri yok.. gelenek korunmali gelistirilmeli.. yeniliklere acik olmak guzel ama gelenekte bi sekilde yasatilmali..