Gediz'de IPARD III Tanıtım Toplantısı

3.png

Gediz'de IPARD III Destek Programı Tanıtıldı

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD III destek programının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Gediz Gençlik ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, IPARD III programının tarım ve kırsal kalkınma projelerine sağlayacağı finansal destekler detaylı bir şekilde anlatıldı.

Toplantıya Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Öztürk, Belediye Başkan Yardımcısı Bayram Sarı, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belediye Başkanı Necdet Akel, toplantıda yaptığı konuşmada, "IPARD III programı, bölgemizin tarım ve kırsal kalkınma alanında büyük bir fırsat sunuyor. Bu destekler, çiftçilerimizin ve girişimcilerimizin projelerini hayata geçirmelerine yardımcı olacak ve yerel ekonomimizi canlandıracaktır" dedi.

TKDK Kütahya İl Koordinatörü Dr. Birsen Karaaslan, program kapsamında sağlanacak mali desteğin Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Program Fonu'ndan sağlanacağını belirtti. Karaaslan, "Kamu katkısı program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır" açıklamasında bulundu.

Toplantıda, başvuru süreçleri, destekleme kriterleri ve uygulama aşamaları hakkında da bilgi verildi. Başvuruların 16 Eylül 2024 tarihinden itibaren TKDK İl Koordinatörlükleri ve il irtibat ofislerinde kabul edileceği, online başvuru sisteminin ise 18 Ekim 2024 tarihinde kapanacağı belirtildi. Proje başvurularının inceleme süreçlerine hızlı bir şekilde başlanacak olup, desteklenecek projelerin duyurulması ve hibe sözleşmelerinin imzalanması, Avrupa Komisyonu tarafından onaylanacak program değişikliklerinin ardından gerçekleştirilecek.

Toplantının sonunda katılımcılar, IPARD III programı hakkında sorularını sorma fırsatı buldular. Ayrıca, Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, TKDK İl Koordinatörü Dr. Birsen Karaaslan'a günün anısına bir plaket takdim etti.