Destek mağduru...

08.09.2014
2,222
3,198

Tohum ekimi zamanı gübre ve buğdayları genelde tarım kredi kooperatifinden alırım. Az biraz pahalı fakat özellikle gübre konusunda hile ile karşılama riski çok daha az. Tecrübeyle sabit.
Neyse ben ve babam ikimizde ortağız kooperatife ama ben ufak ortağım limitim çok düşük. Ancak çksnin büyüğüde bende. 4,5 ton kadar çeşitli tohumlardan aldım. Bir miktarını peşin bir miktarını harman ödemeli. Ancak tüm tohum faturalarını babamın üzerine kestirmişiz ve destekten yararlanamayacağımı öğrendim.
150 d buğday kaydım var ve bu sene tohum desteği 16 krş olmuş. 2400 tl destek havaya uçtu.
Devlet aile işletmelerine hak tanımalı bence böyle mağduriyetlerle karşılaşılmamalı bence.

Desteğe ihtiyaç yok
Asıl üretenin kazanması için ürünün para etmesi lazım .

Ben de şöyle düşünüyorum. Ürün para yapmasın. Biz üretici olduğumuz kadar tüketiciyizde. Ben karpuz yetiştiririm sen patates. Sen pahalı satarsan beni ben pahalı satarsam seni etkiler. Bence girdi maliyetlerimizi düşürsünler. Mazotu gübreyi vs. Bizde gönül rahatlığıyla ucuza satabiliriz.

Tohum ekimi zamanı gübre ve buğdayları genelde tarım kredi kooperatifinden alırım. Az biraz pahalı fakat özellikle gübre konusunda hile ile karşılama riski çok daha az. Tecrübeyle sabit.
Neyse ben ve babam ikimizde ortağız kooperatife ama ben ufak ortağım limitim çok düşük. Ancak çksnin büyüğüde bende. 4,5 ton kadar çeşitli tohumlardan aldım. Bir miktarını peşin bir miktarını harman ödemeli. Ancak tüm tohum faturalarını babamın üzerine kestirmişiz ve destekten yararlanamayacağımı öğrendim.
150 d buğday kaydım var ve bu sene tohum desteği 16 krş olmuş. 2400 tl destek havaya uçtu.
Devlet aile işletmelerine hak tanımalı bence böyle mağduriyetlerle karşılaşılmamalı bence.
Bu sıkıntılı bir konu tohum desteği sıkıntı yaşatıyor başına gelince anlıyorsun bizim arkadaş da alamadı vermemek için ellerinden gelen yapıyorlar

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bu konuda desteğin büyüğünü tohum üreticileri alıyor, parayı kazanan onlar. Tohumluk faturalarını kestirmeden önce dönüme 20 kg dan hesaplayarak gerekirse bir kısmını kooperatife üye olan başka bir arkadaşın üzerinden almak gerekirmiş.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Görüştüm abim aslında tapular babamın kendi üzerine ben kiracı :)) ama düzeltme için bir sürü prosedür istediler. Bende bankaya dosya verdim şimdi bozulsun istemiyorum diye vaz geçtim. Kredi işi çözülünce ilçe müdürlüğü ile görüşeceğiz tekrarZ