Arpada 2.üre uygulaması..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

İlk defa üreyi 2 kere vermeyi düşündüm ve ilkini dönüme 13-14 kg gelecek şekilde ocak 25 de uyguladım.2. üreyide şubat 25 gibi 13-14 kg daha uygulayacam.Ve son olarakda nisan başı gibide 15 kg 26 nitrat atayım diyorum.

Gübre olarak taban gübresi 20 kg 18-46

1. üre 13-14 kg

2.üre 13-14 kg

3.15 kg 26 nitrat.

Eskiden bir sefer gübreleme yapar bırakırdık.Aynı uygulamayı buğday ve tirticalelerede yapıcam.Buğdaylar anidno yatmaz diye düşünüyorum ama arpa ve triticalelerden yatar diye endişeleniyorumSizde bu gübre uygulaması çokmu.Yorumlarınızı belkiyorum.Arpalara ve tirticalelere 2. üre uygulamasını yapmaya bilirim yatarsa diye.

• Beğen
Tepkiler: Buğday22
Hocam bence buğday için iyi ama arpaya 2 kere üre fazla olabilir. 10-12 x 2 sefer toplamda 20yi çok geçirmemek gerekir diye düşünüyorum.

Arpaya 15 kg tek üre 15 kg x2 can düşündün mü hiç ?

• Beğen
Tepkiler: özgür
Bu sene bende de Arpa var aslında ekmeye niyetim yoktu ama biraz mecburiyetten oldu komşu tarlaların hepsi bu sene buğday felan olduğu için bizde anız üstüne ekmek zorunda kaldık Aralık ayında hem kardeşlenmeye katkısı olur diye Üre attım çünkü baya bir bozuktu.Geçen gün de Üre attım... Bence 2. uygulamayı Nitrat olarak Mart sonunda yapsan daha iyi olur..

• Beğen
Bu sene bende de Arpa var aslında ekmeye niyetim yoktu ama biraz mecburiyetten oldu komşu tarlaların hepsi bu sene buğday felan olduğu için bizde anız üstüne ekmek zorunda kaldık Aralık ayında hem kardeşlenmeye katkısı olur diye Üre attım çünkü baya bir bozuktu.Geçen gün de Üre attım... Bence 2. uygulamayı Nitrat olarak Mart sonunda yapsan daha iyi olur..
Arpa da kardeşlenme için koyun salın otladın diyorlar bi bilgisi olan var yada yapan var mı acaba ne zaman saldırmak gerekir

Cate znp kullanan varmı acaba

Kullanmadım ama iyidir. %50 sanırım çinko şelatlı ama bence çok pahalı. Litresi 90tl demişlerdi geçen bayide bence gerek yok sadece çinko için dekar maliyeti 5tl oluyor dekara düşen çinko da 2.5 gram.

Dekara 100 gram çinko sülfat atarım amino asidiyle birlikte dekar maliyeti 2-3 tl olur 22 gram çinko düşmüş olur dekara yarısını bile alsa cate znpnin 10 katı çinko vermiş olursun

• Beğen
Tepkiler: murat1919
2. Ureyı 20 kg yap Baska da nitrat falan atma ama subat sonu gıbı at 20 25 subatta
İkinci üre yerine kıraç yerde 60 dekar buğday var.Gözüme iyi gelmiyor.Biraz derine düşmüş tohum ve biraz seyrek ve cansız gibi.Buna üre yerine 25 kg amonyujm sülfat atsam diyorum...Buğdayın cinsi andino kardeşlenme oranı yüksek ve yatmaya dayanıklı bir çeşit.Diğer arpa ve buğdaylar iyi.Buralarda üre ve duruma göre hareket edecem.

ocak 25 de 14 kg üre atıldı..Şubat 25 de 25 kg amonyum sülfat denemesi yapsak nasıl olur acaba..Buğdayın cinsi andino dönüme 21 kg ekildi biraz derine düşmüş ve hafifiten seyrek ve cansızlar.Toprak kıraç kireçli..

hocam o kadar erken 25 kg atarsan süt olumda azot kalmaz tarlada. 15 - 15 iki kere vermeye bak. Bi kaç gün sıcak olacak atılan üre anca çalışır biraz toparlar 14 kg üre az değil daha yeni atmışsın

hocam dap atınca da öyle bi sıkıntı oluyor. Daptaki azot amonyum azotu iyi ihtimalle 1.5 2 ay kalır toprakta kış yağışları da yoğun geçtiyse kalan az bir miktar da yıkanmıştır. taban gübresindeki azot üre olsa 4 kg azot kardeşlenme başlangıcına kadar fazlasıyla yeterdi ama sen üreyi attığında tahminim toprakta pek azot kalmamış ister istemez bitki biraz etkilenir. Sen 13-14 kg üre atmışsın 6kg civarı azot girmiş toprağa bunun %5i ilk hafta acilen alınır bitkinin ihtiyacına göre ama etkisini görebilmen için 2-3 hafta lazım biraz da havanın az ısınması. Rengi değişse yeter daha şubatın başındayız kardeşleme ve kök oluşumuna fazlasıyla yardımcı olur. O attığın üre arpaya en az 45 gün yeter öyle diyim.

Mart başı havaların durumuna göre ister üre at ister şeker yağmura sıcaklıklara göre tercihini yaparsın. Havalar sıcak giderse üre önermem 20 kg sülfat at nisan başı da 15 kg can arpaya çok bile gelir. Verim hedefine ve düşen yağmurlara göre miktarı azaltabilirsin bile.

Arpada baharda erken ısınan hava ve fazla azot illaki yatmaya sebep olur bence üreyi güzel zamanda denk getirmişin Biz de tam 27sinde attık akşamına yağış düştü çok güzel oldu havalar da biraz ılık gitti şimdi biraz soğuk lazım perşembeden sonra soğuyor belki kar bile gelebilir 1 karış yağıp 3-4 gün toprakta kalsa tadından yenmez senin arpan da süper olur

• Beğen