84 model 480 traktör tapalımı nasıl anlarım

Motor yağı seviye kontrol çubuğu yanında altıgen somun şekilde olur tapa, fotoğrafta çubuğun hemen sağında bulunan şey. Eğer fotoğraftaki gibi somun bulunuyorsa tapalıdır, somun yoksa orada tapalı değildir..

Screenshot_20210206-213648.png

Tapali olanlar Avrupa blok oluyor. Blok ya da blok ve motor Avrupa'dan geliyor montajı burada yapılıyor.
Düz olanlar ise, lisans ile burada üretimi yapılan blok ve komplo motordur.

Tapali blok, baklava blok, örme blok, nakışlı blok gibi bir çok farklı betimleme arasında tapali en yoğun kullanılanıdır. Tapa sadece motor karterinde vardır , karterin üstünde ki blokta işleme olanlarin Avrupa olduğu iddiası da vardır. Sadece Tapali olması da yeterli değil aslında, motor bloğunda işleme de diğer şarttır.

Bariz çekiş ve kalite farkı olduğu iddiası var, ama henüz herhangi bir ispat söz konusu değil.

Biraz halk efsanesi birazda galerici muhabbeti bu tarzda söylemler. Tapalı, kara kafa, kare çamurluk, S , SH, kontak stop, büyük karter, büyük arka, ithal imalat, tutulan model vs. vs. şeylere pek takılmayın.

Eğer motor ve şanzıman performansı arttıracak bariz bir şey yani turbo vites bölücü gibi eklenti yoksa bu yazılanların pek önemi yok benim için..

Biraz halk efsanesi birazda galerici muhabbeti bu tarzda söylemler. Tapalı, kara kafa, kare çamurluk, S , SH, kontak stop, büyük karter, büyük arka, ithal imalat, tutulan model vs. vs. şeylere pek takılmayın.

Eğer motor ve şanzıman performansı arttıracak bariz bir şey yani turbo vites bölücü gibi eklenti yoksa bu yazılanların pek önemi yok benim için..
ben de aynı şekilde düşünüyorum adam 1970 1980 model makina satıyor avrupa montaj diyor onun avrupası mı kalmış metal yorgunluğu ayrı aşınması ayrı gördüğü tamiratlar ayrı

Hadi galerici kakalamak için yaparda millet neyi biliyorda ona göre alıyor.Fiatlarda baklava blok muhabbeti vardı.Bizim 7056 tümosan motorluydu baklava bloklara soluk aldırmazdı.çekiş onlara göre daha iyiydi

Hadi galerici kakalamak için yaparda millet neyi biliyorda ona göre alıyor.Fiatlarda baklava blok muhabbeti vardı.Bizim 7056 tümosan motorluydu baklava bloklara soluk aldırmazdı.çekiş onlara göre daha iyiydi

Afedersin "kötü kelime ile hitap edilen adamın biri" yine "kötü kelime ile hitap edilen" bir yerinden kendi malının daha iyi olduğunu savunmak için birşey uydurmuş dönmüş dolaşmış yine " kötü kelime ile hitap edilecek" kişi kendi de inanmış. İnsanlar da biraz saf olunca yutmuş.

Son düzenleme:
Bende hep merak etmişimdir fergusonlardada ayni yok köşeli camurluk delik debriyaj veya ingiliz. şeker dedikleri gibi mesela parcaciya gibip delik debriyaj krank veya ingilizin pistonu denilyomu yok sadece modelini soyleyip alıyorsun