435 Donum Misir Ekimi

Merhaba arkadaslar onumzdeki sezon icin simdiden planlama yapiyorum , bunca zaman icar a vermekteydim arazimi , onumuzdeki sezon kendim yetistirmek istiyorum , 0 ekipmanim var uygun butceli traktor oneriniz nedir planlami nasil yapmaliyim tesekkurler

genc ciftci kardesiniz

Kardesim ben de gecen yila kadar senin gibi ira veriyordum. Sonrasinda kendim ekeyim dedim. 15 km lik yola fahis bir sefer parasi odeyince kendi traktorumu almaya karar verdim. Bu forumda da resmi olan 1967 model mf 175 traktoru aldim. Gecen yil agustosta 120.000 liraya almistim. Onunla koylulerimin ekipmanlarini rica edip traktor kullanan birisine yevmiye vererek tarlalari ektirdim. Yavas yavas ekipman dizmeye basladim. Traktore 50.000 masraf yapiyorum su an. Boyasi dahil her seyiyle sifirliyorum. Kis sezonunda acil ihtiyac olan ekipmanlardan alip bir kac yila tamamlamayi planliyorum. Benim aldigim traktor model yili eski olmasina ragmen oldukca basarili. Yakiti da cok ekonomik. Bu traktorle uzun yillar kendi tarlami ekip bicme hedefim var. Yasadiginiz yere gore degismekle birlikte uygun bir traktor alacaksaniz mf 165 (212 motor kodlu) ve mf 168-175-185 (236 motor kodlu) olan modellerden baslamanizi tavsiye ederim. Tamamen mekanik ve bol parcasi bulunan modeller bunlar... ( yer kirikkale delice) bizim bolgede eski traktorde mf tutuluyor. Konya cevresi tumosan tokat cevresi mf bazi yerlerde steyr tutuluyor. Bereketli urunler yetistirmenizi dilerim.

• Beğen
Tepkiler: conanx1
Kardesim ben de gecen yila kadar senin gibi ira veriyordum. Sonrasinda kendim ekeyim dedim. 15 km lik yola fahis bir sefer parasi odeyince kendi traktorumu almaya karar verdim. Bu forumda da resmi olan 1967 model mf 175 traktoru aldim. Gecen yil agustosta 120.000 liraya almistim. Onunla koylulerimin ekipmanlarini rica edip traktor kullanan birisine yevmiye vererek tarlalari ektirdim. Yavas yavas ekipman dizmeye basladim. Traktore 50.000 masraf yapiyorum su an. Boyasi dahil her seyiyle sifirliyorum. Kis sezonunda acil ihtiyac olan ekipmanlardan alip bir kac yila tamamlamayi planliyorum. Benim aldigim traktor model yili eski olmasina ragmen oldukca basarili. Yakiti da cok ekonomik. Bu traktorle uzun yillar kendi tarlami ekip bicme hedefim var. Yasadiginiz yere gore degismekle birlikte uygun bir traktor alacaksaniz mf 165 (212 motor kodlu) ve mf 168-175-185 (236 motor kodlu) olan modellerden baslamanizi tavsiye ederim. Tamamen mekanik ve bol parcasi bulunan modeller bunlar... ( yer kirikkale delice) bizim bolgede eski traktorde mf tutuluyor. Konya cevresi tumosan tokat cevresi mf bazi yerlerde steyr tutuluyor. Bereketli urunler yetistirmenizi dilerim.
Tesekkurler tavsiyeniz icin.

• Beğen
Tepkiler: murat a.
yeni basladığınız gibi o miktar arazi de sıkıntı yaşayabilirsiniz gibi. önce bir 100 dönümde
İlginç bir durum olmuş
Ne iş yapıyorsunuz tarım ile ilginiz aileden mi
Bilginiz tecrübeniz ne durumda tarim ile alakalı
Ben 53 yaşındayim size tavsiyem ne yaparsan yap sakın ola küçümseme bu işi
Yanlış anlama başarılı olursun yada olamazsın bu ayrı önce sevmek saymak
Teorik olarak oldukca tarim konusunda ozellikle misir yetistiriciligi hakkinda doluyum ama bildiginiz uzere teknik ve teori birbirini tutmaz tecrubeye saygimiz sonsuz , cocuklugumuzdan beri icindeyiz ama uzak kaldik kosullar geregi suan bunu yapmayi hevesle sevgi ile istiyorum

Çevrenizde bu tarz işleri yapan müteahhitlerle görüşüp fiyat alıp sürümü ekimi yaptırabilirsiniz, bence bunu değerlendirin. Çünkü makine ekipman ciddi bir mali yük oluşturacaktır. Kaldı ki arazi da ortalamanın üzerinde bir büyüklükte diyebiliriz. Ayrıca nacizane önerim ufaktan başlamanız. Mısırın yüksek bir maliyet istediğini de unutmayın.
Şimdiden bereketli sezonlar dilerim.