2025-2027 yıllarında bitkisel üretime yönelik desteklemeler

Cumhurbaşkanlığı kararı, bugünkü resmî gazetede yayımlandı.

Özetle;

📌 İlk defa bitkisel üretim destekleri 3 yıllık açıklandı.
📌 İlk defa destek ödemeleri üretim döneminden önce açıklandı.
📌 Destek kalemlerinde sadeleştirmeye gidildi.
📌 Bitkisel üretim yapan ÇKS’ye kayıtlı tüm üreticiler destek alacak.
📌 Üretim planlaması kapsamındaki stratejik ürünlere ilave destek verilecek.
📌 Su kısıtı olan havzalarda münavebeye uygun üretime ilave destek sağlanacak.
📌 Kamu kuruluşları tarafından ıslah edilen milli tohumla üretim yapan ilave destek alacak.
📌 Destek tutarları girdi maliyetlerindeki değişikliklere göre her yıl güncellenecek.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Endaz
Fark ödemesi desteği kaldırılmamış
Bakanlık tarafından belirlenecek diyor

Resimler ve ekler

• Screenshot_20240829_101826.jpg
    Screenshot_20240829_101826.jpg
    47.5 KB · Görüntüleme: 39
  • Beğen
Tepkiler: by_siverekli
Örneğin Eskişehir de buğday eken
244*1.3=317 tl temel destek
244*0.5=122 tl sertifikalı tohum kullanım desteği
Toplam dekara 439 tl destek alacak
Ayrıca bu sene 1750 tl ton fark ödemesi desteği yine tarım bakanlığı ve hazine ve maliye bakanlığı kararı ile her yıl belirlenip verilecek

• Beğen
Örneğin Eskişehir de buğday eken
244*1.3=317 tl temel destek
244*0.5=122 tl sertifikalı tohum kullanım desteği
Toplam dekara 439 tl destek alacak
Ayrıca bu sene 1750 tl ton fark ödemesi desteği yine tarım bakanlığı ve hazine ve maliye bakanlığı kararı ile her yıl belirlenip verilecek
Yukarıda paylaştığım resimde ki hesaplamaya göre (temel + planlı üretim ayrı ayrı hesaplanıyorsa şayet) 244 X 1.3 + 244 X 1.3 = 634 tl
122 tl de sertifikalı tohum kullanım desteği. Toplamda 756 tl gibi bir rakama denk geliyor. Mgd (mazot gübre desteği) nazaran arada baya fark oluyor.

Bu tutarlara benimde aklım almıyor ama 😅 İnşaAllah böyledir

Havza bazlı üretim ve destekleme modelleri günün sonunda çiftçinin daha zor üretim yapmasını sağlayacak
Arazilerin ekilememesine ve nihayetinde kurumsallaşan işletmelere kiralanmasına önayak olacaktır
Yeni bir modele geçiliyor, elbette modeli en şirin en tatlı haliyle önümüze koyacaklar.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Yukarıda paylaştığım resimde ki hesaplamaya göre (temel + planlı üretim ayrı ayrı hesaplanıyorsa şayet) 244 X 1.3 + 244 X 1.3 = 634 tl
122 tl de sertifikalı tohum kullanım desteği. Toplamda 756 tl gibi bir rakama denk geliyor. Mgd (mazot gübre desteği) nazaran arada baya fark oluyor.

Bu tutarlara benimde aklım almıyor ama 😅 İnşaAllah böyledir
Hesap doğru, lakin 2025 yılı desteği olarak verilecek. Ayni değil,nakdi olacak büyük ihtimalle 2026 Mart'ta verilir. 2026 Mart ayında mazot gübre kaç TL olur ? Birde böyle düşün. Şimdi aklın aldı mı güzel kardeşim.

• Muhteşem
Tepkiler: by_siverekli
Pamuk ekersen temel destek alırsın. Pamuğu gidip Rize'de ekersen planlı üretim desteği yok demek. Çukurovada ekersen bu planlı üretim oluyor yani. Tablo var orada hangi havzada ne ekilmesi gerektiği yazıyor.
Hayır bu şekilde değil pamuğu Rize de ekersen hiç bir destek yok
Temel desteği alabilmek için tablo 1 deki ürünlerden havzanda izin verilenleri ekenler örneğin Eskişehir için buğday için 317 tl çavdar için 317 tl
Planlı üretim desteği için yine örneğin Eskişehir de buğday için ilave 317 tl ama çavdar veya yulaf planlı üretim de olmadığı için 0
tl
Yani Eskişehir için buğday 317+317=634 tl dekara
Çavdar veya yulaf için ise sadece temel destek yani 317 tl
Eğer sertifikalı tohum kullanılırsa
Sertifikalı Buğday 317+317+122=756 tl dekara
Sertifikalı Çavdar veya yulaf 317+122 =439 tl

• Beğen
Hesap doğru, lakin 2025 yılı desteği olarak verilecek. Ayni değil,nakdi olacak büyük ihtimalle 2026 Mart'ta verilir. 2026 Mart ayında mazot gübre kaç TL olur ? Birde böyle düşün. Şimdi aklın aldı mı güzel kardeşim.
Hay Allah razı olsun... ödeme zamanını hiç hesaba katmamıştım, aslında kararı okurken "ödeme zamanı ile ilgili hiçbir şey yok" demiştim amma, hiç aklıma dank etmedi 🤣

Allah kısmet ederse: 2024 Kasım ayında ekeceğimiz, 2025 yılında satacağımız ürünün desteğini, 2026 mart ayında verecekler... Oy lo lo 🤣🤣🤣 İnşaAllah ödeme takvimi eski usul değildir...

Hayır bu şekilde değil pamuğu Rize de ekersen hiç bir destek yok
Temel desteği alabilmek için tablo 1 deki ürünlerden havzanda izin verilenleri ekenler örneğin Eskişehir için buğday için 317 tl çavdar için 317 tl
Planlı üretim desteği için yine örneğin Eskişehir de buğday için ilave 317 tl ama çavdar veya yulaf planlı üretim de olmadığı için 0
tl
Yani Eskişehir için buğday 317+317=634 tl dekara
Çavdar veya yulaf için ise sadece temel destek yani 317 tl
Eğer sertifikalı tohum kullanılırsa
Sertifikalı Buğday 317+317+122=756 tl dekara
Sertifikalı Çavdar veya yulaf 317+122 =439 tl
Dostum tekrar okudum haklısın. O havzada olan ürün icin geçerli. Desteğe gelince yorumum aynı 2026 yi bulur. O zamanda 756 TL bugunun kaç TL si olur göreceğiz.

Hay Allah razı olsun... ödeme zamanını hiç hesaba katmamıştım, aslında kararı okurken "ödeme zamanı ile ilgili hiçbir şey yok" demiştim amma, hiç aklıma dank etmedi 🤣

Allah kısmet ederse: 2024 Kasım ayında ekeceğimiz, 2025 yılında satacağımız ürünün desteğini, 2026 mart ayında verecekler... Oy lo lo 🤣🤣🤣 İnşaAllah ödeme takvimi eski usul değildir...
O ayrı 2024 yılı desteği farklı. Son kez 2024 te 180 lira mi ne destek verecekler.

Bu 2025 desteği. Yani 2025 te ekecegin ürüne verilecek olan.

Yeni destek modeli tarla sahiplerine yaradı 2024 te 185 tl mazot gübre desteği alan 2025 te 634 tl alacak çks si tarla sahibinde olan icar ve kiralık ekenlere büyük geçmiş olsun fark ödemesi desteği kesin verilecek demiyor oysaki bu sene 1750 tl ton fark ödemesi desteği alacağız bu destek seneye olmayabilir ihtiyaç olursa verilecek diyor bu destek verilmezse icar ve kiralık ekenler hiç bir destek alamayacak

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK