2024 AYÇİÇEĞİ VERİM SONUÇLARI

Büyük konuşmayalım ama bayır tarlalarda yüz kg/dk biçilmeyecek yerler var.
Marul, tanesi yedi Lira's , maliyet 4-5 Lira's .
Ak gabaklara bu sene elveda , kök çürüğü ve kuraktan tarlaya yeşil gübre olacaklar.

• Üzgün
Tepkiler: cemilAltan
Bu yıl çiftçilik adına harika bir yıl
8.5 lira buğday
14-16 arasi ayçiçek.
Rabbım bize bunu uygun görenlerden razı olsun. önemli olan şehirdeki insanlar ucuza beslensin.biz kazanmasak da olur, önemli değil. ne diyelim !
Buğday Karpuz kavun domates fasulye hiçbiri masrafı dahi karşılamıyor
Buğday verimleri max 200 kg oldu
Karpuz 2 3 tl ve komple tarlada yanıyor
Böyle bir yıl olamaz yazık çok yazık bu millete

Buğday Karpuz kavun domates fasulye hiçbiri masrafı dahi karşılamıyor
Buğday verimleri max 200 kg oldu
Karpuz 2 3 tl ve komple tarlada yanıyor
Böyle bir yıl olamaz yazık çok yazık bu millete
Aradaki farka bak. Burada karpuzun kilosu 12 & 15 tl. Bu paralara keşke üretici satabilsde kazansa. Ama nerde. Aracılar zahmet çekmeden üreticiden fazla kazanıyor.

Adam ramuğa (römork) koymuş şişe domatesleri hergün evin önünden geçiyor, kilosu 10 TL.Mazot 46 tl, akşama kadar en az 1000 liralık yakar, 40 derece sıcakta yevmiyesini (emeği)de katalım. Yerinden 2 liradan alsa bile ne kazanacak, ayağına kadar getiriyor. Kimsenin birşey kazanabildiği yok.Pazarda 20 liradan satanlar biraz kazanabilir.Üreten hep kaybeden tarafında.
Pioneer 130 ları da Eylül ayında saçımız kesilip önümüze düştüğünde göreceğiz.
Şu şarkıyı dinleyip çay (ya da başka birşey) içelim.Canımız sağolsun.

Bu yıl çiftçilik adına harika bir yıl
8.5 lira buğday
14-16 arasi ayçiçek.
Rabbım bize bunu uygun görenlerden razı olsun. önemli olan şehirdeki insanlar ucuza beslensin.biz kazanmasak da olur, önemli değil. ne diyelim !
Asıl meselenin halkın ucuza beslenmesi olduğunu düşünmüyorum kardeşim.
Dün Bir arkadaşla konuştum, Ankara taraflarında büyük balya yapıyor. Kökten köylü ve büyükbaş hayvanciydi bu arkadaş. Hayvanciydi diyorum çünkü oda zamanın şartlarına direnemedi.onceden kendi hayvanlarına küçük balya yapardı,sonra kendi malını azalttikca köye ve çevresine balya yapmaya başladı. Köyde pardon mahallede hayvancılık bitince dışarıya çıktı. Dışarıda köy ve mahalleler de hayvancılık bittikçe işletmeler için büyük balya ya başladı."abi diyor Ankara da köyler boşalmış, 8-10kisi ,20 kişi çıkmaz.yaş 60 üstü,Allahın bir ineği kalmamış. Hayvancılık bitmiş "
Şimdi bizim rant alanı,yok yeni yerleşim yok toki konutları.Hadi bizim buralarda millet tarlayı sattı yedi parasını, tabii hayvancılık bitti. Köylerde inek kalmaması ne demek.
Yakındır kutu sütten yoğurt mayalamaya çalışırız, bu daha doğal diye.
Artik şöyle düşünüyorum, Köylerimiz mahalleye cevrilirken tek gaye seçim kazanmak değilmiş...