133 Yıldır Ziraat Teknisyeni Yetiştiriyor

3.PNG

Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 133 Yıldır Ziraat Teknisyeni Yetiştiriyor
BURSA'da 1891 yılında Sultan II. Abdülhamid’in talimatıyla kurulan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 133 yıldır kesintisiz eğitim vererek ziraat teknisyeni yetiştiren tek okul olma özelliğini koruyor. 5 farklı alanda eğitim verilen okulda, öğrenciler hem teorik hem de uygulamalı eğitim alarak tarım dünyasına hazırlanıyor. Bu süreçte öğrenciler, şehir merkezinde çiftçilik yaparak önemli bir gelir elde etme fırsatına da sahip.
5 Alanda Uygulamalı Eğitim
60 öğretmen ve 10 usta öğretici tarafından eğitilen 600 öğrenci, “Gıda Teknolojisi,” “Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı,” “Laboratuvar Hizmetleri,” “Tarım” ve “Yiyecek İçecek Hizmetleri” gibi 5 farklı alanda uzmanlaşıyor. Okulun 400 dönümlük arazisinde çeşitli sebze ve meyveler yetiştirilirken, öğrenciler pratik tarım bilgilerini bu alanlarda geliştiriyor.
40 Çeşit Ürün ve Aylık 150 Bin Yumurta Üretimi
Okul, toplamda 40 çeşit tarımsal ürünün üretildiği ve satıldığı bir üretim merkezi haline gelmiş durumda. 2022’den bu yana ahududu, böğürtlen, Frenk üzümü, vişne gibi meyveler ile şeftali, brokoli ve tıbbi aromatik bitkiler gibi sebzeler okul arazisinde yetiştiriliyor. Ayrıca, öğrenciler tarafından beslenen yaklaşık 3 bin tavuktan aylık 150 bin yumurta elde ediliyor. Bu yumurtalar ve diğer ürünler belediyelere, marketlere ve halka satılarak gelir sağlanıyor.
Öğrencilerin Ekonomiye Katkısı
Okulda yapılan üretim, öğrencilerin hem kendi cep harçlıklarını çıkarmalarına hem de ülke ekonomisine katkı sağlamalarına olanak tanıyor. Öğrenciler, yaptıkları işlerden aylık 1500 TL ile 10 bin TL arasında değişen kazanç elde ediyor. Okul Müdürü Ali Cihan, öğrencilerin istihdamına büyük önem verdiklerini belirterek, aylık toplamda 80-100 bin TL arasında öğrencilere harçlık dağıttıklarını ifade ediyor.
Sıfır Atık Prensibi ve Peyzaj Çalışmaları
Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, sıfır atık prensibine de büyük önem veriyor. Kullanılamaz hale gelen eski traktör ve kamyonetler peyzaj çalışmaları için yeniden değerlendirilerek okul bahçesine yerleştiriliyor. Bu sayede öğrenciler, sürdürülebilir tarım ve geri dönüşüm konusunda da bilinçleniyor.
“Bilinçli Bir Çiftçi Olmak İstiyorum”
Okulda eğitim gören Beytullah Akpınar, babasının da çiftçi olduğunu belirterek, bu okulda aldığı uygulamalı eğitimle ileride bilinçli bir çiftçi ve ziraat mühendisi olmak istediğini söylüyor. Akpınar, “Bu okulda kendimi geliştirip, bilinçli olmayan çiftçilere önderlik etmek istiyorum” diyerek tarım sektöründeki vizyonunu paylaşıyor.
Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, tarım alanında hem modern hem de geleneksel yöntemleri öğretmeye devam ederek Türkiye’nin tarım geleceğine katkı sağlamayı sürdürüyor.