Süt ineği için hangi yem daha mantıklı

Merhabalar kolay gelsin. Hayvancılıkta yeni birisiyim ve aklımda çok fazla soru var. Bunlar ile ilgili tecrübeli kişilerden yani sizlerden fikir almak istedim. Şimdi İnek, düve, buzağı vs. leri günde 2 hatta yapılabiliyorsa 3 öğün beslenilebileceğini öğrendim. Şimdi benim elimde 15 dönüm tarla var. 5 dönümünü yonca ekmiştim geçen seneden bu sene de devam ettirmek istiyorum. Mısır silajını satın almayı planlıyorum. Kalan 10 dönümüne de buğday ekmiştim malum hasat zamanı biçim yapıldı samanımı ve buğdayımı da aldım. şimdilik elimde bunlar var. Süt yemi düve yemi vs. bunları zaten alacağım. Toparlamak gerekiyorsa elimde; BUĞDAY, MISIR SİLAJI, YONCA, SAMAN VE FABRİKA YEMLERİ var. Bunları 2 öğünde vermeyi düşünüyorum. Sırası nasıl olmalı ne kadar verilmeli yani sabah hayvana önce saman sonra silaj sonra yonca gibi mi(örnek verdim) ve ne kadar verilmeli bunun hakkında sizin bilginize danışmak istiyorum. Araştırdığım kadarıyla işte inek için 100 kg ağırlığa 2kg kuru ot verilmesi gerektiğin falan gördüm bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum iyi günler.

Yemleri önce ikiye ayıralım
Kaba yemler
Kesif yemler
Kesif yemler tane yemlerden olusur fabrika yemide kesif yemdir
Kaba yemler saman yonca mısır sılaji gibi
Hayvanlara sınıflandırma yapılmalı
Sağılır ve sağılmayan hayvanlar farklı yemlenir
Bu önemli, süt veren hayvan hayvan gibi kurudaki hayvan yemlenmez
Yıne düve ve danalar farklı yemlenir
Buzagıların önünde devamlı taze yem su serbest olmalı
Ben kilit arkası sağım yapıyorum önce kesif yem döküp sağıyorum ayrı yerde kaba yem karma olarak serbest su da serbest
Düvelere pek kesif yem vermem karma kaba yem yetiyor
Dana sağılır inek düvelere aynı karma kaba yemi veriyorum ama kesif yem farklı
Yemleme konusu denge ister
Yem dengeleme ayarlama konusuna rasyon denır rasyon bilgisi yoksa rasyoncudan yardım alınır
Yemleme eldeki imkan ve hayvanların ihtiyacına göre belirlenir
Günümüzde hazır beslenmede yuksek verim uğruna hata yapılıyor kendi elinle kendine zarar

Benimde bir sorum var köyümüzün yanındaki fabrikadan meyve posası çıkıyor biz de mısır slajına takviye olsun diye alıyoruz şu an şeftali posası çıkıyor önceden kayısı ve elma da vardı. Bu posalın besin değerleri tahmini nedir? Protein enerji bakımından mısır slajı ile yarışabilir mi?

Kaba yemler
Kesif yemler
Ben kilit arkası sağım yapıyorum önce kesif yem döküp sağıyorum ayrı yerde kaba yem karma olarak serbest su da serbest
Yem dengeleme ayarlama konusuna rasyon denır rasyon bilgisi yoksa rasyoncudan yardım alınır
Günümüzde hazır beslenmede yuksek verim uğruna hata yapılıyor kendi elinle kendine zarar
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla örneğin sabah girerken sağım öncesi fabrika yemini veriyorsunuz. Sağım bittikten sonra da kaba yemini veriyorsunuz. Su zaten hayvanın ulaşılabilirinde olmalı yani istediği zaman ulaşabilmeli. Bazı çiftçiler de sabah ilk olarak saman verilmesini öneriyor lif ihtiyacını karşılayıp sindirimi düzeltmesi için bunun hakkında düşünceniz nedir? bir de bu düzeni sabah akşam aynı şekilde mi devam ettiriyorsunuz?

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla örneğin sabah girerken sağım öncesi fabrika yemini veriyorsunuz. Sağım bittikten sonra da kaba yemini veriyorsunuz. Su zaten hayvanın ulaşılabilirinde olmalı yani istediği zaman ulaşabilmeli. Bazı çiftçiler de sabah ilk olarak saman verilmesini öneriyor lif ihtiyacını karşılayıp sindirimi düzeltmesi için bunun hakkında düşünceniz nedir? bir de bu düzeni sabah akşam aynı şekilde mi devam ettiriyorsunuz?
Benım bol liftli karma kaba yem devamlı bulunur önlerinde serbest
Sabah doldururum önlerini aksam yine doldururum
Zaten önlerinde artarsa anlarım ki doymuşlar yetmiş

• Beğen
Tepkiler: dogu1940
Benimde bir sorum var köyümüzün yanındaki fabrikadan meyve posası çıkıyor biz de mısır slajına takviye olsun diye alıyoruz şu an şeftali posası çıkıyor önceden kayısı ve elma da vardı. Bu posalın besin değerleri tahmini nedir? Protein enerji bakımından mısır slajı ile yarışabilir mi?
Tahlil sonuclarını besin değerini bilmek gerek
İhtiyaca göre değerlendirmek gerek

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
meyve posalarını ineklere vermek doğru olmayabilir...
proteince zayıf, hızlı sindirilen şekerler bakımından zengin olması muhtemel...

mısır silajı, az miktarda pancar küspesi (5-6 kg), saman, yonca gibi kabayemler kullanmalı...

işkembe sağlığı açısından, küspelerden (soya, pamuk küspesi, ayçiçek küspesi, kolza küspesi, ddg, arpa küspesi) biri ya da ikisi ile tahıllar (arpa, mısır) vermek daha uygun olabilir...

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Kaba yemler
Kesif yemler
Kusura bakmayın tekrardan rahatsız ediyorum ama birkaç sorum daha olacaktı. Kuruya çekme dönemi hakkında biraz bilgim var ancak gebelik ve yaşlılık dönemi hakkında. Gebe ineğin(düve değil)beslenmesi konusunda verilen fenni yem son 60 günde ne kadar azaltılmalı tamamen kesilmeli mi kaba yem mi verilmeli? fenni yemi kestiğimiz için kaba yemde artış olmalı mı? ve son 3 hafta süt yemi verilmesi öneriliyor bu konular hakkında aydınlatırsanız çok mutlu olurum.

Kaba yem azaltılmaz hayvan aç olmaz
Kuruya cıkarken sut yemi azaltılır yoksa hayvan sütünü kesemez
Kuru donem beslemesi önemli
Seninde dediğin gibi doguma yakın sut yemine başlanır
Kuruya çıkarken memelere dikkat edilir memelerde hastalık suphesi varsa mutlaka tedavi edilip öyle kuruya çıkarılır

Kaba yem azaltılmaz hayvan aç olmaz
Kuruya cıkarken sut yemi azaltılır yoksa hayvan sütünü kesemez
Kuru donem beslemesi önemli
Seninde dediğin gibi doguma yakın sut yemine başlanır
Kuruya çıkarken memelere dikkat edilir memelerde hastalık suphesi varsa mutlaka tedavi edilip öyle kuruya çıkarılır
Anladım teşekkür ederim. Doğuma 2 ay kalana kadar normal bakıma devam etmeliyiz doğru mudur?

Anladım teşekkür ederim. Doğuma 2 ay kalana kadar normal bakıma devam etmeliyiz doğru mudur?
Doğru ama herkesin bakımı farklı hayvan karakteri farklı
Önden sut yemini kesip sütü azaltmak gerek
Kuruya çıkarırken dikkat etmek gerekir
Kuru dönemde hayvanın memesi hasta olursa hem sağılmadıgı için hastalık belli olmaz hemde uzun sure hasta kaldığı için tedavisi zor olur
Doğurunca hastalıklı süt buzağıyı da hasta eder

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Doğru ama herkesin bakımı farklı hayvan karakteri farklı
Önden sut yemini kesip sütü azaltmak gerek
Kuruya çıkarırken dikkat etmek gerekir
Kuru dönemde hayvanın memesi hasta olursa hem sağılmadıgı için hastalık belli olmaz hemde uzun sure hasta kaldığı için tedavisi zor olur
Doğurunca hastalıklı süt buzağıyı da hasta eder
tamamdır sağolun iyi günler

Bu konu ki hayvancılığın en kritik noktası, 2 satırla anlatılamayacak kadar teferruatlı. Mesela sağmal inek rasyonu hayvanın süt verimine ,sağılır gün sayısına,gebe olup olmamasına,ırkına,canlı ağırlığına göre değişir. Boş düveler,sağılır hayvanlar,gelişim dönemindeki danalar,buzağılar için kaliteli Yonca elzemdir ama kurudaki ineklere vermek süt humması hastalığı açısından risklidir . Besi danalarına özellikle kesime son 2 ay kala silaj gibi besinler vermemek gerekir.

Velhasılı hayvanınızın yaşına ,cinsiyetine ,canlı ağırlığına, ırkına ve daha birçok etkene göre bunlar değişiklik gösterir. Bu nedenle bu konu hakkında bilgili ve tecrübeli bir hayvan besleme uzmanına ve bu işi yıllardır yüksek verimlerde yapabilen bir kaç hayvancıya detaylı olarak danışmanız çok daha mantıklı. Allah utandırmasın,başarılar dilerim.

Bu konu ki hayvancılığın en kritik noktası, 2 satırla anlatılamayacak kadar teferruatlı. Mesela sağmal inek rasyonu hayvanın süt verimine ,sağılır gün sayısına,gebe olup olmamasına,ırkına,canlı ağırlığına göre değişir. Boş düveler,sağılır hayvanlar,gelişim dönemindeki danalar,buzağılar için kaliteli Yonca elzemdir ama kurudaki ineklere vermek süt humması hastalığı açısından risklidir . Besi danalarına özellikle kesime son 2 ay kala silaj gibi besinler vermemek gerekir.

Velhasılı hayvanınızın yaşına ,cinsiyetine ,canlı ağırlığına, ırkına ve daha birçok etkene göre bunlar değişiklik gösterir. Bu nedenle bu konu hakkında bilgili ve tecrübeli bir hayvan besleme uzmanına ve bu işi yıllardır yüksek verimlerde yapabilen bir kaç hayvancıya detaylı olarak danışmanız çok daha mantıklı. Allah utandırmasın,başarılar dilerim.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İyi günler dilerim.