Simental&Holstein (siyah alaca) Besi Performansı

10.11.2013
1,731
1,868

Selamünaleyküm
Çiftçilikten para kazanamadığımız bu dönemde ürettiğimiz üründen para kazanamadıkca giderlerden kısmaya çalışıyoruz.
Yapılan bir çalışmayı sizlerle paylaşmak ve bazı sorularıma vereceğiniz cevapları, düşüncelerinizi, siz olsanız ne yapardınız nasıl düşünürdünüz öğrenmek istedim.
Aşağıdaki fotoğraflarda simental ve holstein cinsi sığırlarda besi performansı karşılaştırılması yapılmıştır.
44087
44088
44089
44090
44091

15 günlük bir simental buzağıyı 3500, 15 günlük holstein buzağıyı 2200 liraya alabiliyoruz.
Her iki hayvan da 18 20 ay bakılıp kestirildiğini düşünelim.
Eğer işin sonunda simental ve holstein aynı kilo ve randıman gelecekse neden alırken 1300 lira fazladan verelim?
Simental baştan verdiğimiz 1300 lirayı bize geri ödeyip kara geçer mi?

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Simental iyidir, şarole, limuzin birde belçika mavisi daha iyidir.sen yazılanlara bakma holstein 4 ay geriden gelir besiye sürekli boya gider holstein.
Tamam abi o da bir bakıma iyi bişey değil mi? Şöyle düşünelim 3 tonluk bir römorka 3, 5 tonluk bir römorka 5 ton yüklenmez mi. Daha sallı olursa 3 ay daha fazla bakılır simentalden ama daha fazla kilo basmaz mı? Yani daha dolmamıştır boylu olduğu için. Doldurmak vakit alsada işin sonunda simentale oranla daha fazla mı az mı kazandırır bu önemli.
Tabi birde şöyle bir durum var hayvan alırken 2 simental alabildiğimiz paraya 3 holstein alabiliyoruz.
Besinin sonunda 2 simental 300 kilo dan 600 kğ karkas verdigini düşünelim.
Holsteinler de geriden geldi 250 kilo karkas verdi diyelim elimizde 750 kilo karkas olur.
baktığımızda gene fazla et satmış olmaz mıyız?
hesapta yanlış yaptığım gözden kaçırdığım bir yer mi var?

Son düzenleme:
İyi bir simental19 aylıkken 350 kg eti görür, holsyein 24 aylıkken 5 ay fazladan baktığını düşün.besiye geç gelir fakat boyunu almış 18 aylık zayıf bi holstein alıp 6 aylık yemlemeyle çoj et tuta bilir.zamanında 6 aylık simental aldım , 12 ay yemledim hayvanın salına göre 330 400 kg ete kestim.holstein 18 aylıkken 400 kg et vermez, .

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70

Holstein uzun süreli bakilmaz kisa dönem beside randumanlıdır.6 aydan uzun fazla bakıldığı zaman hastalığı derdi çok oluyor.Hastalık ve uzun döneme uygun olmaması nedeniyle holstein tercih edilmiyor.Ayrıca kemik yüzdesi holsteinde daha fazladır.Kesilirken karkas fiyatı 1 tl daha düşük kesiliyor.

Selamünaleyküm
Çiftçilikten para kazanamadığımız bu dönemde ürettiğimiz üründen para kazanamadıkca giderlerden kısmaya çalışıyoruz.
Yapılan bir çalışmayı sizlerle paylaşmak ve bazı sorularıma vereceğiniz cevapları, düşüncelerinizi, siz olsanız ne yapardınız nasıl düşünürdünüz öğrenmek istedim.
Aşağıdaki fotoğraflarda simental ve holstein cinsi sığırlarda besi performansı karşılaştırılması yapılmıştır.Ekli dosyayı görüntüle 44087Ekli dosyayı görüntüle 44088Ekli dosyayı görüntüle 44089Ekli dosyayı görüntüle 44090Ekli dosyayı görüntüle 44091
15 günlük bir simental buzağıyı 3500, 15 günlük holstein buzağıyı 2200 liraya alabiliyoruz.
Her iki hayvan da 18 20 ay bakılıp kestirildiğini düşünelim.
Eğer işin sonunda simental ve holstein aynı kilo ve randıman gelecekse neden alırken 1300 lira fazladan verelim?
Simental baştan verdiğimiz 1300 lirayı bize geri ödeyip kara geçer mi?
Ya holsteinle 12 aylikken kesecek şekilde besi yapanlar biraz kazandigini söylüyor ama zor bir hayvan et dolmuyor durmadan boya veriyor ve gelişimi geç bir hayvan ama yapılmaz değil sadece yapanlarla görüşün iyice öğrenin derim marmara bölgesi yetiştiricileri size yardimci olur o konuda

12 aylık simental erkek canlı 250 kg üstü 5900 e sattım .Ekli dosyayı görüntüle 44631

2018 4. ayda 8 aylık saf simental ithal tohum danayı 6 .000 e vermiştim 210/220 arasıydı sene 2020 5900tl hadi 6.000 olsun günümüzde hayvancılığa bu işte para var diyerek hesap kitap yapan arkadaşlara duyrulur o günden bu güne ney aynı fiyatında kaldı yem saman yonca silaj ot küspe arpa mazot icar gübre biçer ücreti veteriner ilaç su kira alım gücü tl nin değeri ???

• Beğen
Tepkiler: soner2222
2018 4. ayda 8 aylık saf simental ithal tohum danayı 6 .000 e vermiştim 210/220 arasıydı sene 2020 5900tl hadi 6.000 olsun günümüzde hayvancılığa bu işte para var diyerek hesap kitap yapan arkadaşlara duyrulur o günden bu güne ney aynı fiyatında kaldı yem saman yonca silaj ot küspe arpa mazot icar gübre biçer ücreti veteriner ilaç su kira alım gücü tl nin değeri ???
Forumda bikaç ay bbaş işinin zarar ettiğini hep anlatmaya çalıştım, inanmak istemiyorlar en iyisi yaşayıp görsünler.

• Beğen
Tepkiler: bilal_26
Demirbaş değilki mübarek üstüne bi branda cekip bırakasın canlı hayvan eline bakar bu karda kışda içerde şartlar umut vaad edse neyse dolar gün itibariyle 6tl vede tırmanışta bu yıl çinden gelecek turist sayısını hesaplayan bakanlık rakamlarını güncellemiş turist sayısı adına. ekonomi belirsiz rakamlar üretimde istihdamda yatırımda asağı yönlü işsizlik enflasyon tl değer kaybı yukarı yönde elindekini tutmanın var olanıda en hesaplı sekilde sürdürmek en akıllıca olur nacizane fikrim zaten bu sene kurbandan sonra bir cok kisi ya tamam ya devam diyecek