PEYNİR DENEMESİ

Arkadaşlar sizler de yapıyormusunuz bilmiyorum ama biz önceden kendimiz yapardık bu marketlerde satılan tulum peynirinden sonraları güvendiğimiz insanlardan almaya başladık bazen çok pahalı oldu bazen iyi çikmadi son iki yıldır taze alıp kendimiz suyunu felan süzüp geleneksel yöntemlerden geçirip bastık.
Bu sene ise bir kaç arkadaş yapmış diye duydum. Biraz da deneme amaçlı resim ekleyeceğim birazdan bildiğiniz tam yağlı kırık beyaz peynir aldım Kalecik cezaevinden içine birazda normal köylü taze peynirinden aldım oran ise 4 kg beyaz 4 kg da köylü peynirini karıştırdık bugün üstüne taş koyduk suyunun suzulmesini bekleyeceğiz bu süreç 10 gün felan sürecek siz hiç bu beyaz peynirin böyle peynir olduğunu felan duydunuz mu nasıl olur aceba iyi olursa da burada bir konu olsun diye paylaşıyorum

Resimler ve ekler

• 1000018303.jpg
    1000018303.jpg
    203.8 KB · Görüntüleme: 15
  • Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Teşekkür ederim abi . Yok abi suları sizacak ondan sonra bidona basınca zaten uzun bir süre alt katta soğuk bir yerde veya buzdolabında duruyor. Alt kata koyarsak agzı aşaği gelecek şekilde kumun içinde duruyor. Bunları sonra resimlendireceğim.
Peynirden peynir yapıyorsunuz keşke temelden başlayıp sütten peynir yapsaydınız aldığınız peynirlerin yağı alındı mı gibi soru işaretleri olmazdı

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Peynirden peynir yapıyorsunuz keşke temelden başlayıp sütten peynir yapsaydınız aldığınız peynirlerin yağı alındı mı gibi soru işaretleri olmazdı
Abi o zaman temelli garip anam perişan olur yoksa o dediğin güzel oluyor. Daha önce babannem yapardi daha doğrusu hepimiz yapiyorduk. Şimdi her sene farklı uygulamalar yapıyoruz bu sene birde bunu deneyeceğiz