Nohutta küsküt mücadelesi

Arkadaşlar herkese kolay gelsin. 30 dekar alana nohut ekimi yaptık lakin küsküt otu ile başımız dertte. Zirai mücadele yapan oldu mu kullanılan ilaç yöntem vs. yardımcı olabilir misiniz?

Tarkim in birkaç ilacı var araştırdım fakat yonca üzerine genelde. Yarın mesai saatlerinde 444 3 150 numarasını arayarak net bir mühendis yönlendirmesi alabilirsiniz. Geçen yıl yan köyün arazisinde görmüştüm fakat adını bilmiyordum.

Resimler ve ekler

• 20220701_123604.jpg
    20220701_123604.jpg
    319.9 KB · Görüntüleme: 57
  • 20220701_123602.jpg
    20220701_123602.jpg
    298.5 KB · Görüntüleme: 57
  • 20220701_123557.jpg
    20220701_123557.jpg
    251.2 KB · Görüntüleme: 54
Tarkim in birkaç ilacı var araştırdım fakat yonca üzerine genelde. Yarın mesai saatlerinde 444 3 150 numarasını arayarak net bir mühendis yönlendirmesi alabilirsiniz. Geçen yıl yan köyün arazisinde görmüştüm fakat adını bilmiyordum.
Benim bu kadar değil şuan gelişme evresinde olduğu için ama ilerleyen süreçte böyle olacak tohumlanmadan önlem almak şart

Yıllar önce başıma geldi, ilacı yok dediler o zaman. 25 dekar yerden 200 kilo nohut biçmiştik. Sürmediğme pişman olmuştum. Pancarda felan bu otun ilacı varmış, daha tecrübeli arkadaşlar vardır, inş. Sen kurtarırsın
Araştırmalarım ve ziraatçi arkadaşların dediğide o yönde ilacı yok diyorlar acaba deneyim sahibi olan biri var mı forumda

Biz senelerdir nohut ekiyoruz. Ara sıra böyle oluyor. Geçen sene bizde de vardı baya. Bazı tarlalarda özellikle oluyor. O tarlalara ekmemek gerek. Nohut için herhangi bir ilacı ne yazık ki yok. Yonca' ya falan atılan ilaç var. Ama onu da denemedim. Şöyle belki yapabilirsiniz. Olan bölgeye sadece ilaç uygulayarak mücadele edebilirsiniz. Yayılmasını engellemek maksatlı. Çünkü ilaç nohuta zarar verecektir. Birde Üre' yi sulandırıp ilaç makinası ile bol bol su ile atarsanız. Üre küskütü kurutuyor. Ben daha önce bu şekilde denemiştim. Küsküt sertleşip kuruyor. Kıtır kıtır kırılıyor. O şekilde de biraz engelleyebilirsiniz. 10 Kg üreyi kovada eritip ilaç makinasına karıştırdıktı. Ama öyle tam anlamıyla kesin bir çözümü yok. Başladığını fark ettiğinizde olan bölgeleride yolup tarladan uzaklaştırabilirsiniz.

Biz senelerdir nohut ekiyoruz. Ara sıra böyle oluyor. Geçen sene bizde de vardı baya. Bazı tarlalarda özellikle oluyor. O tarlalara ekmemek gerek. Nohut için herhangi bir ilacı ne yazık ki yok. Yonca' ya falan atılan ilaç var. Ama onu da denemedim. Şöyle belki yapabilirsiniz. Olan bölgeye sadece ilaç uygulayarak mücadele edebilirsiniz. Yayılmasını engellemek maksatlı. Çünkü ilaç nohuta zarar verecektir. Birde Üre' yi sulandırıp ilaç makinası ile bol bol su ile atarsanız. Üre küskütü kurutuyor. Ben daha önce bu şekilde denemiştim. Küsküt sertleşip kuruyor. Kıtır kıtır kırılıyor. O şekilde de biraz engelleyebilirsiniz. 10 Kg üreyi kovada eritip ilaç makinasına karıştırdıktı. Ama öyle tam anlamıyla kesin bir çözümü yok. Başladığını fark ettiğinizde olan bölgeleride yolup tarladan uzaklaştırabilirsiniz.
Peki üre kullanım oranı nasıl olmalı 30 dekara örneğin 600 lt ye ne kadar üre kullanmalıyım

Peki üre kullanım oranı nasıl olmalı 30 dekara örneğin 600 lt ye ne kadar üre kullanmalıyım
10 Kg üreyi sanırım 200 300 Lt civarı suya koyduktu. Biz lokal olarak ilaçlamıştık. Komple tarlaya atmadık. Sadece olan yerlerine uyguladık. Buna alternatif olarak tuzuda eritip atanlar olduğunu biliyorum. Onu da deneyebilirsiniz. Mazot atan var. Ama ben ürede etkisini gördüm.