Hangi gübre daha faydalı

Ustalarım iyi günler, süt hayvancılıgı işine yeni başlıycagım ve yemlerimi kendim ekmek istiyorum tarlamız var, acaba hangi gübre daha iyidir kimyasalmı, hayvanınkimi, solucan mı, tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim

Ustalarım iyi günler, süt hayvancılıgı işine yeni başlıycagım ve yemlerimi kendim ekmek istiyorum tarlamız var, acaba hangi gübre daha iyidir kimyasalmı, hayvanınkimi, solucan mı, tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim

Her türlü hayvan gübresi daha iyi neden diye sorarsanız hayvan gübresinin etkisi kimyasallar gibi tek yönlü değil çok yönlüdür. Bitkinin gelişmesi için gerekli besin maddelerini sağlar. Toprağın organik madde miktarını artırır ve topraktaki mikro organizma sayısı ve etkinliğini artırarak toprağı daha verimli hale getirir. Toprağı iyi çeviren bir pulluk ile gübre tamamen toprağın altında kalacak şekilde sürmek gerekir. Gübre iyi örtülmez ise gübre içerisindeki yabancı tohumlar yüzeyde kalır ve çimlenir. ve ot problemi olur.

Hocam teşekkür ederim, peki yabancı ot ile mücadele etmek gerekirse illaki ilaçmı kullanıcaz, ben tamamen saglıklı ilaçsız yapmak istiyorum mümkünmüdür

Silajlık mısır ve yonca ekeceksiniz sanırım. Silajlık mısırda ot ilacı atmadan mısırın belli bir boyuna kadar ara çapa yapılabilir. Yoncada ise küçük parsellerde yabancı otlar çapalanarak temizlenebilir. Ancak geniş alanlarda çapa ile ot mücadelesi zor ve masraflı olur. Böyle tarlalarda yoncanın ilk biçimi temizleme biçimi amacı ile erken yapılmalıdır. Zaten küsküt otu yoncanın en büyük düşmanıdır. Küskütlü yerlerde otlayan hayvanların gübresini yoncalıkta kullanmamak gerekir.

• Beğen
Tepkiler: taurus

Mısır arpa ve reygras ekmek istiyorum, dediginiz gibiöncelikle toprak analizi yaptırmam lazım, bide mümkünse fabrika yemini kendim üretmek istiyorum ileride, mümkünmüdür
Dedigin uc urunde farkli gubreleme programi var. Ekeceğin zaman yaz bana. Ona gore taban gubresi secelim. Hayvan gubresine gelince bulabilirsen hemen bul ve tarlana at. Sonra pullukla sur. Gubre topraga karissin. Hayvan gubresinde tohumlar olur o yuzden tanmasi lazim dedi. Yanma denilen sey gubredeki tohumlarin bozulmasi cikamaz hale gelmesi yani yopraga atinca yabanci ot cikartmamasi icin. Sen gubreyi atinca tarlaya yabanci ot ilaci atarsin. Boylelikle istenmeyen ot olmaz.

• Beğen
Dedigin uc urunde farkli gubreleme programi var. Ekeceğin zaman yaz bana. Ona gore taban gubresi secelim. Hayvan gubresine gelince bulabilirsen hemen bul ve tarlana at. Sonra pullukla sur. Gubre topraga karissin. Hayvan gubresinde tohumlar olur o yuzden tanmasi lazim dedi. Yanma denilen sey gubredeki tohumlarin bozulmasi cikamaz hale gelmesi yani yopraga atinca yabanci ot cikartmamasi icin. Sen gubreyi atinca tarlaya yabanci ot ilaci atarsin. Boylelikle istenmeyen ot olmaz.

Hayvan gübresi atsak bile öncelikle toprak analizi gerekli degilmi

Hayvan gübresi atsak bile öncelikle toprak analizi gerekli degilmi
Hayvan gübresini alabildiğin kadar at derler.Aslında yanlış bir tabir sayılmaz.Tabi tutupta dekara 20 ton atmanın bir mantığı olmaz.Analiz sonucu olsa daha iyi olur tabi ama sırf hayvan gübresini ne kadar atayım diye analiz yapmaniza gerek yok.Türkiye şartlarında 5 ton civarında uygulama yapabilirsiniz.

5 tonu 1 dekaramı atmalıyım
Kardesim analiz tarlani taniman icin sart. Analize gore azot fosfor potasyum kalsiyum magnezyum cinko mangan demir bakir bor miktarina baktiracaksin oba gore eksik olani atacaksin. Bilmezsen tarla urun vermez. Belki gereksiz yere gubre atıyorsun. Lazim plani degilde belkide zaten var olani atıyorsundur. Analiz sart. Sonra hayvan gubresi topragin kolay islenmesini saglar su tutma kapasitesini arttirir kurakliga engel olur mineral destegi olur saymakla bitmez faydasi. Azi coku yok. 1 ton ile 10 tona kadar atabilirsin. Uzun yillar etki eder.

• Beğen
Tepkiler: Cimender ve taurus
Kardesim analiz tarlani taniman icin sart. Analize gore azot fosfor potasyum kalsiyum magnezyum cinko mangan demir bakir bor miktarina baktiracaksin oba gore eksik olani atacaksin. Bilmezsen tarla urun vermez. Belki gereksiz yere gubre atıyorsun. Lazim plani degilde belkide zaten var olani atıyorsundur. Analiz sart. Sonra hayvan gubresi topragin kolay islenmesini saglar su tutma kapasitesini arttirir kurakliga engel olur mineral destegi olur saymakla bitmez faydasi. Azi coku yok. 1 ton ile 10 tona kadar atabilirsin. Uzun yillar etki eder.

Organik madde miktarı %5 yeterlidir, 10 ton etlik tavuk kümes veya 3 ton yumurtalık tavuk kümes gübresi atarsanız toprağı resmen yakıyor, Bolu-Mudurnu civarları örnekleri var.

• Beğen
Organik madde miktarı %5 yeterlidir, 10 ton etlik tavuk kümes veya 3 ton yumurtalık tavuk kümes gübresi atarsanız toprağı resmen yakıyor, Bolu-Mudurnu civarları örnekleri var.
Hocam 1000 m2 30 cm derinlik icin düşünürsek 450 ton toprak vardir. Ulke genelinde organik madde orani %1 civarı. Misal %90 kurumaddesi olan10 ton hayvan gubresi atilsa %2 organik madde atmis oluruz ki iyi bir deger. Elbette topraga yakar. Ancak gubreyi tarlayi ekmeden en az 4 5 ay once atmak ve surup topraga karistirmak lazim. Hersey zamaninda guzel. Keske 10 ton atabilsek.

• Beğen