GERCEKTEN TRAKTÖRDEN ANLAYANLAR YARDIM !

Ynt: GERCEKTEN TRAKTÖRDEN ANLAYANLAR YARDIM !

Haklısın birincisi o ikincisi ise aklımı karıstıran diger bir konu burda bu yıl 3 tane john dere alndı 2011 model bi tanesi arkayı dagıttı 3 gün sanayiden cıkamadı sıfır motor o korkutuyor gözümü. Diğer bir cekincem ise 2011 model 5445 in nadasda 3105 (benle) le başa cıkamaması bakalım haıyrlısı :)

Tumosan66 link=topic=49415.msg487336#msg487336 date=1323627297' Alıntı:
Haklısın birincisi o ikincisi ise aklımı karıstıran diger bir konu burda bu yıl 3 tane john dere alndı 2011 model bi tanesi arkayı dagıttı 3 gün sanayiden cıkamadı sıfır motor o korkutuyor gözümü. Diğer bir cekincem ise 2011 model 5445 in nadasda 3105 (benle) le başa cıkamaması bakalım haıyrlısı :)
5445 in senle başa çıkamamsı gayet normal.çünkü senin motorun mekanik şanzıman diğeri otomatik.illaki fark olur.ama konforu sağlamlığı 2 tane 3105 eskitir.bunada emin ol. ok-*-s

konfora lafımız yok ama söyle bişey var ben bu traktörde konfor işini pek sevmiyorum. sonucta iş makinesi bu tamam cifttcisin günde 7 - 8 saatini traktörde geciriyosun ama abartmamak lazım diye düşünüyorum. Saglamlıga gelince 3105 gercekten cok cok saglam 5445 i kullanmadıgım icin o konuda yorum yapamam .

sizlere katılmıyorm 45. 105 ' ten geri kalırmı hiç
pover shut çok avantaj sağlıyor debriyaja basıp motoru yığmadan vites geçiyor
söylemek istemedim ama arkadaşın 105 pullukla sürerken kovandan arka dağıldı anlamadık gitti koca 105
bizim yörede bikaç 5435 bikaç 5455 üç beş tanenede 5445 alındı bu yıl

Ya bu konuda gercekten tartısmak istemiyorum kovan meselsine gelince burda sıfır john dere 3. ayını doldurmadan kovanı dagıttı bu birazda söförle alakalı bişey. markaya yüklememek lazım 5445 power shut konusunda ilerde sıkıntı yasayacak diye düsünüyorum inş yanılırım .

ben 3085 ' in yanına ikizini almayı çok istedim ama ne yapalım uzel devam edemedi işte
mf ' den şaşmak istemedim sıfırı mantıklı geldi
yıllardır 6000 kullananlar var hiç korkma bozulacakdiye
ayrıca birazda şans işi çoğu sıfır motora bile neleroluyr neler çıkıyor
bide 105 ' e laf yok yanlış anlaşılmak istemem ağır işede girer105 aslan gibi ufak iştede tasarrufu bilir
çok mazot yakan nice traktörler var bilen bilir sen MF ' den şaşma

6470 için Bayii Sana , 80bin€ Civarinda fiyat Çekicektir.. 1o5 ' in malzemesini kullanıcaksan bu Traktör, sana büyük gelicektir. Zaten Burda Kullananlar Var, 6. Pullugu cıkarmışlar Eskiden 105 ' i Wardı :D

Tumosan66 link=topic=49415.msg487336#msg487336 date=1323627297' Alıntı:
5445 100 beygir 105 109 beygir sen nasıl başa çıkacağını düşünüyosun ki

bereket. link=topic=49415.msg487472#msg487472 date=1323631982' Alıntı:
ben 3085 ' in yanına ikizini almayı çok istedim ama ne yapalım uzel devam edemedi işte
mf ' den şaşmak istemedim sıfırı mantıklı geldi
yıllardır 6000 kullananlar var hiç korkma bozulacakdiye
ayrıca birazda şans işi çoğu sıfır motora bile neleroluyr neler çıkıyor
bide 105 ' e laf yok yanlış anlaşılmak istemem ağır işede girer105 aslan gibi ufak iştede tasarrufu bilir
çok mazot yakan nice traktörler var bilen bilir sen MF ' den şaşma
arkadaşlar herksin t0prak yapısı farklıdır...kimisi sulu tarım kimi susuz tarımla uğraşır...yani burdaki traktörler 3 aşağı 5 yukarı aynı hpdekilerbiridir...kullanımdan kullanıma fark eder...traktör kaç devirde maksimum t0rku yakalıy0rsa en ideali 0dur...ben çeltik üreticisiyim...trakyalı arkadaşlarda çeltik üreticisi ama t0praklarımız aynı değil....bizim t0praklarımız siyah,trakya civarı kırmızımsı bir t0prağı var...bafrada kendi çalıştığım arazilerimiz batak ve sert...yani çamur 0lduğu zaman sakız kuruduğu zaman bet0n gibidir...benim traktör 6 silindir çift sürerken traktör şahlanıy0r hesabını siz yapın...herkes t0prağının yapısını iyi bilir,en uygun traktörü alacaksın...böyle alışverişlerde ne kadar ç0k kimseye s0rarsan aklın 0kadar karışır...tşkr

Herkese tesekkürler. Bugün john deere böge bayiliğindeydim gercekten güzel makine yapmıs adamlar :) Ben arazimi işlerimi herseyimi anlattım bana şu traktörü önerdiler :

12qzz.jpg

6 ay önce burada birisi 398 verip jd almıştı..6 aylık motorun pompa enjektör ayarı yapılıyor, 6 lt yakıyormuş dekarda.benim tavsiyem 5000 serisi ..6470 de güzel ama çok titiz kullanman lazım ..burada 2 tane vardı birkaç sorunları oldu.birtanesi satıldı şuan .5000 serileri yarı otomatik olduğu için arıza yapma oranı daha düşük

vale link=topic=49415.msg488786#msg488786 date=1323787129' Alıntı:
6 ay önce burada birisi 398 verip jd almıştı..6 aylık motorun pompa enjektör ayarı yapılıyor, 6 lt yakıyormuş dekarda.benim tavsiyem 5000 serisi ..6470 de güzel ama çok titiz kullanman lazım ..burada 2 tane vardı birkaç sorunları oldu.birtanesi satıldı şuan .5000 serileri yarı otomatik olduğu için arıza yapma oranı daha düşük
1 dönümün metresi kaç ?

Kullandığı traktörü büyütmek, yeryüzündeki hemen hmen tüm çiftçilerin hayali. Ama bu büyütme işlemi sırasında yapılması unutulmaması gereken ayrıntılar var.

Mesela en önemli ayrıntı ekipmanlar. 3105 kullanan biri, bir anlık bir gaflet ile gidip Jhon Deere 6930 aldığı anda hayatının hatasını yapmış olur. Neden:

1-) 3105 ' uyumlu tüm ekipmanlar küçük gelir ve yakıt sarfiyatı artar. Tek avantajınınız daha hızlı gitmek olur. Ama onun da dez avantajımı alttaki seçenekte yaşarsınız. Sonuç olarak zaten pahalı olan traktör daha pahlıya gelir.

2-) 3105 ' e uyumlu ekipmalar ortalama 100 hp traktör için üretilmiş ekipmanlar olduğundan birden 165 hp traktörün arkasına takrasanız çok kısa sürede dağılırlar. Bir de ekipman onarım masrafı çıkar başınıza.

3- Yukarıdaki ilk iki şıkkı yaşamak istemiyorsanız, en az traktöre ayırdığınız paranın yarısı kadar da ekipma bütçesi ayarlamanız lazım. 10 tonluk romork, 16 no 6 ' lı hatta 7 ' li pulluk. Diskaro, Ekici vb liste uzar.

Traktörden randıman almak için arkadaki ekipmanın da orantılı olması lazım. Ancak o zaman ekonomik ve verimli iş çıkartılabiliyor.

Bunlarında aklınızda bulunması sizin hayrınıza olur.

2 adet aynı traktörün sağladığı aynı ekipmanları kullanabilmenin sağladığı avantajı kaybetmemek için aynı güçlerde ama yakıt konusunda cimri bir traktöre yönelmenizi tavsiye ederim.

sebazios link=topic=49415.msg488795#msg488795 date=1323788248' Alıntı:
Kullandığı traktörü büyütmek, yeryüzündeki hemen hmen tüm çiftçilerin hayali. Ama bu büyütme işlemi sırasında yapılması unutulmaması gereken ayrıntılar var.

Mesela en önemli ayrıntı ekipmanlar. 3105 kullanan biri, bir anlık bir gaflet ile gidip Jhon Deere 6930 aldığı anda hayatının hatasını yapmış olur. Neden:

1-) 3105 ' uyumlu tüm ekipmanlar küçük gelir ve yakıt sarfiyatı artar. Tek avantajınınız daha hızlı gitmek olur. Ama onun da dez avantajımı alttaki seçenekte yaşarsınız. Sonuç olarak zaten pahalı olan traktör daha pahlıya gelir.

2-) 3105 ' e uyumlu ekipmalar ortalama 100 hp traktör için üretilmiş ekipmanlar olduğundan birden 165 hp traktörün arkasına takrasanız çok kısa sürede dağılırlar. Bir de ekipman onarım masrafı çıkar başınıza.

3- Yukarıdaki ilk iki şıkkı yaşamak istemiyorsanız, en az traktöre ayırdığınız paranın yarısı kadar da ekipma bütçesi ayarlamanız lazım. 10 tonluk romork, 16 no 6 ' lı hatta 7 ' li pulluk. Diskaro, Ekici vb liste uzar.

Traktörden randıman almak için arkadaki ekipmanın da orantılı olması lazım. Ancak o zaman ekonomik ve verimli iş çıkartılabiliyor.

Bunlarında aklınızda bulunması sizin hayrınıza olur.

2 adet aynı traktörün sağladığı aynı ekipmanları kullanabilmenin sağladığı avantajı kaybetmemek için aynı güçlerde ama yakıt konusunda cimri bir traktöre yönelmenizi tavsiye ederim.

Öncelikle yorumların için cok tesekkür ediyorum:). Birincisi Jd 6930 değil sanırım yanlıs görmüşsün 6430 . Aletler konusunda dediklerinde haklısın ama 3105 eskidi benim düşüncem ikinici bir phantomdu ama bugün temiz bir phantom alıyım desen 80 Bin tl gider bend edimki almısken bu güclere yakın sıfır bişey olsun ama sürekli aramama ragmen 3105 in yerini dolduracak bi traktör bulamadım bende cok kararsızım ama mecburum bi secim yapmaya :)

Tumosan66 link=topic=49415.msg488798#msg488798 date=1323788602' Alıntı:
Öncelikle yorumların için cok tesekkür ediyorum:). Birincisi Jd 6930 değil sanırım yanlıs görmüşsün 6430 . Aletler konusunda dediklerinde haklısın ama 3105 eskidi benim düşüncem ikinici bir phantomdu ama bugün temiz bir phantom alıyım desen 80 Bin tl gider bend edimki almısken bu güclere yakın sıfır bişey olsun ama sürekli aramama ragmen 3105 in yerini dolduracak bi traktör bulamadım bende cok kararsızım ama mecburum bi secim yapmaya :)

Açıkçası durumunuz zor. 3105'ler gerçekten arada bir traktör. 100 hp bir traktörden beklenilen herşeyi sorunusuz yapabiliyor. Sağlamlığı, kolay elden çıkartılabilmesi, parça sorununun olmaması vs de cabası.

Şahsen sıfır traktör önermem. 1000 saate kadar. Temizliği tescilli ve sıfırından 20.000 - 30.000 lira ucuz birçok traktör var satılık. Sahibinden.com'a hergün ortalama 40 yeni traktör ilanı veriyorlar. Biraz sabır ve iyi bir inceleme ile karlı bir iş yapabilirsiniz.

Şu an ilk aşama marka model kararı vermek. Bunun için mutlak bir liste yapın. Mantık çerçevesinde yapılan bu listeye, rüştünü ispatlamış serilerden gelen önerileri de ekleyebilirsiniz.

Almak istediğiniz traktörün en az 3105 kadar iş yapması gerektiği düşünülünce listede olması gerekenler:

1-) MF 6470 135 HP
135 HP 4 silindir. 24 ileri 24 geri. 6DYNA, Otomatik hidrolik kontrolü vb.... Mükemmel bir traktör ama 3105'in dengi olmadığı kesin. Mutlak suretle yeni ekipman alımı gerekecek. Yüksek fiyatına da dikkat etmek lazım.
Fiyat: Yaklaşık 190.000 lira

2-) CLAAS ARION 430 CIS 130 HP. ve
Bu listede MF6470'in belkide en sıkı rakibi. Sağlamlık, yakıt, teknoloji konularında tam anlamı ile modern traktördür. Fiyat konusunda küçük de olsa avantajı vardır MF'ye göre
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-claas-arion-430-cis-yapilcan-otomotiv-59460118/detay/

3-) NH T60xx seriler.
TS'lerde bulunan yakıt sorununu çözmüştür. Ağabeyleri olan T70xx serisi 2011 yılın traktörü seçildi. 4 ve 6 silindir versiyonları mevcut.
Fiyat: Yaklaşık 180.000 lira
İkinci el:
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-new-holland-t6060-elite-traktor-59957710/detay/LANDİNİ VISION 105

4-) New Holland T5060
MF 3105'tan çok büyük farkı yok ama temiz ikinci elleri bulanabiliyor.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-2011-sifir-ayarinda-newholland-t5060-dt-kli-kab-62976304/detay/

5-) Fendt 300 ve 400 serisi.
Sıfır yada ikinci eller olabilir. 115 - 130 hp arasında modeller mevcut. Yedek parça pahalı, servis durumu sıkıntılı.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-satilik-2010-fendt-311-traktor-66072426/detay/

6-) MF 54xx serileri
Hem fiyat, hem de yakıt bakımından 64xx serilerinden avantajlı. 3105'i aratmazlar.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-massey-5455-sifir-gibi-65374170/detay/

7-) NH TS110 - TS135 serisi
Yakıt olarak rakiplerinden biraz fazla yakar ama hakkını verir. İkinci el, parça ve servis konusunda avantajlı. Bolca temiz ikinci l var piyasada
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-newholland-ts110-plus-serisi-2007-model-320-saatte-sifirayarinda-63646773/detay/

:cool: Landini Vision 105
108 HP. 4Silindir. Teknolojisi iyi, Kontrol panelleri ergonomik. Yakıtını çok övüyorlar. Teknoloji, konfor ve yakıt bakımından da MF 3105'le kıyaslanamayacak kadar iyi. Fiyatı da cep yakmıyor.
Fiyat: 120.000 Lira
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-2012-landini-vision-105-67268181/detay/

9-) LANDİNİ 5-115H
118 Hp. 4 silindir. Yakıt iyi. Bayi ve srevis ağı konusunda MF'den kötü ama 6470'den tam 50.000 lira ucuz.
Fiyat: Ortalama 135.000 lira
Örnek:
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-2012-model-landini-5-115h-serisi-67280305/detay/

Daha john Deere'ler var ama çevrenizdekilerde sorunlar yaşandığı için pek gönlünüz yok gibi, bu nedenle yazmadım.

Eğer bana sorarsanız, fiyat, performans, yakıt ve konfor gibi tüm konuları göz önüne aldığınızda, bir önceki traktörünüzün de gücünü düşününce, şu an size en yarayacak traktör, kesinlikle aşağıdaki traktördür:

Claas AXOS 340 CX 105 HP
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-claas-axos-340-cx-yapilcan-otomotiv-59456228/detay/