Akhisar Belediyesi Organik Buğday Üretimini Destekliyor

Ekran Görüntüsü - 2023-10-10 09-47-29.png

Akhisar Belediyesi, Organik Buğday Üretimini Desteklemeye Devam Ediyor

Akhisar Belediyesi, sağlıklı ve organik gıda üretiminin yaygınlaşması hedefi doğrultusunda başlattığı ata tohumu Karakılçık buğdayı dağıtım projesine devam ediyor. Bu proje kapsamında, genetiği değiştirilmemiş Karakılçık buğdayı, çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılıyor. Akhisar Belediyesi'nin bu inisiyatifi, geleneksel tarım yöntemlerini koruma ve sağlıklı gıdaya erişimi artırma amacı taşıyor.

Sağlıklı beslenme ve organik tarımın önemi her geçen gün artarken, Akhisar Belediyesi, bu alanda önemli bir adım atmış durumda. Karakılçık buğdayı, genetiği değiştirilmemiş ve sağlık açısından oldukça faydalı bir buğday çeşidi olarak bilinir. Bu proje, sadece sağlıklı gıda üretimini teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda yerel çiftçilere destek oluyor.

Proje kapsamında 50 kilo ile başlayan Karakılçık buğdayı üretimi, Akhisar Belediyesi'nin kendi arazilerinde yapılan üretimlerle 8 tona ulaşmış durumda. Bu, organik buğdayın ne kadar verimli bir şekilde yetiştirilebileceğini gösteren önemli bir örnek teşkil ediyor.

Çiftçilere Yüzde 50 Hibeli Dağıtım

Bu projeden yararlanmak isteyen çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde en az 5 dekar en fazla 50 dekar araziye sahip olmaları gerekiyor. Akhisar Belediyesi, bu çiftçilere yüzde 50 hibe desteği sağlıyor ve Karakılçık buğdayı tohumlarını ücretsiz olarak dağıtıyor.

Çiftçiler, buğday tohumu desteği için 13 Ekim Cuma günü mesai saati bitimine kadar Akhisar Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvurularını yapabilecekler.

Akhisar Belediyesi'nin bu projesi, hem sağlıklı gıda üretimini artırmayı hem de geleneksel tarım yöntemlerini korumayı hedefliyor. Ayrıca, yerel çiftçilere verdiği destekle tarım sektörünün sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor. Organik tarımın teşvik edildiği bu tür projeler, çevre dostu tarım uygulamalarının yaygınlaşmasına da katkı sağlıyor. Akhisar Belediyesi'nin bu başarılı inisiyatifi, organik tarımın ve sağlıklı beslenmenin yaygınlaşmasına olan katkısıyla büyük takdir topluyor.