40.000 Ziraat Mühendisi Atama Bekliyor

Atama bekleyen ziraat mühendisleri yaptıkları yazılı açıklamada;

* Son KPSS sınavına 40bin ziraat mühendisinin girip, diplomalı işsiz olmak istemediklerini,
* 3-5 yıl tecrübe isteyen firmalardan dolayı özel sektörün vahim durumda olduğunu,
* Bilgilerini çiftçilerle paylaşıp devlete yük değil destek olmak istediklerini,
* Tarım bakanlığının şikayetlerine karşılık kesin dönüş yapmadığını belirttiler.

Çiftçi olarak bir ziraat mühendisinden beklentileriniz neler?

40 bin ziraat mühendisi sınava girdi atama bekliyor

Atama bekleyen ziraat mühendisleri yaptıkları yazılı açıklamada;

* Son KPSS sınavına 40bin ziraat mühendisinin girip, diplomalı işsiz olmak istemediklerini,
* 3-5 yıl tecrübe isteyen firmalardan dolayı özel sektörün vahim durumda olduğunu,
* Bilgilerini çiftçilerle paylaşıp devlete yük değil destek olmak istediklerini,
* Tarım bakanlığının şikayetlerine karşılık kesin dönüş yapmadığını belirttiler.

Çiftçi olarak bir ziraat mühendisinden beklentileriniz neler?

40 bin ziraat mühendisi sınava girdi atama bekliyor
Bunların çogunda zehır gıbı bilgi var ama işte bizim özel sektör sömürme peşinde malesef özel sektör de kendi ni kurtarmaya bakıyor devlette 5 tane ziraat mühendisi var onunda önüne evrakları yıkıyorlar onlarda onunla ugrasıyor

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Tarım bakanlığı nda işe gitseler ziraat odalarında felan.
Biz gidince dinlemeyecekler belki de. Sadece ziraat değilki önüne gelen üniversite mezunu oluyor, adam alışmış üniversite de el bebek gül bebek. Dert yok sorumluluk yok(bazıları hariç) . Sonra işsizim diye dolanıyor lar. 2 sene önce istihdam fuarı yapıldı işkur tarafından bizde katıldık. Gelen iş başvurularını görseydiniz anlardınız. Adam direk masa başı iş varmı diye geliyor. Biz eleman seçmedik onlar bizi seçiyor bu iş zor diyip diğer standlarda gitti hepsi😁

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Şu iş beğenmeme olayı sıktı iyice, insan gibi şart koysunlar işe ihtiyacı olan kişi zaten mecbur çalışır, yada insanlık dışı şartlara çalışan adama ona göre para verirsin adam gene çalışır. Akşam kaçta çıkacağı belli olmayan işi kim napsın .örnek adam sabah 7de gidiyordu gece 12 1 arası çıkıyor işten aldığı para normal yevmiye parasıydı 80tl di, bende tatil günleri şehitleğe gider garsonluk yapardım 70 lira alırdım adam benden 10 lira fazla alıyordu sadece.
örnek abim üniversitesi yemek hanesinde çalışırdı sabah 6da kalkar 6.30daki iş servisi için çarşıya kadar yürür giderdi akşam hiç 5te 6 geldiğini hiç görmedim eve gelmesi hep 11 12 idi zaten uyur ne eşini ne çocuğunu görürdü aldığı ücretde asgari ücretti ver böyle adamlara hak ettiği maaşı. Sonra bir firmanın beton mikseri sürmeye girdi ondada saati belli değildi bir sabah daha ben uyurken yatağımın ucundan geçip gittiğini gördüm saat ya 6dır ya 6.30 çünkü ben okul için 7.15te evden çıkardım o saatlerde gideydi karşılaşırdık .zaten sabah gördüğümden başkada hiç görmedim ben okuldayken haber geldi kaza yapıp ölmüş. şimdi kimse gelip iş tatavası yapmasın.

Bu arada bende ziraat mühendisliği tarla bitkileri mezunuyum, gene aynı bölümde yüksek lisansımı yapıyorum sadece 1 yıl kayıt dondurdum, ve ben çiftçiyim iyi kötü herkesin dilinden anlarım . stajımı müdürlükte yaparken kimse mesai saatlerine uymazdı devlet işi olduğu için adam 4te pc kapatır sabah 9da gelir öğle 11.30 yemeğe giderdi. Şefim sırf işi olmadğı halde beni araziye götürür patlıcan nohut ne bulursa bilgilerini anlatırdı. Boş otururken karşı istatistiki yaşlı bir abi yardım istedi şunları sisteme girelecek diye. tamam dedim oturdum aslı inek sayısı koyun sayısı alan miktarı gireilecekti oturdum öğleye kadar bunlar araziden gelene kadar bitirdim gelince şaşırdılar ordaki yan masada çalışanların kaç gündür giremediklerini söylediler ve odaya diğer bölümlerden kim geldiyse beni tebrik ettiler, bakın çalışan çalışmayan nasıl belli😃 ordada hızımı alamadım şefime dedim beni patates araştırma enstitüsüne çalışmaya gönderdi 2 hafta boyunca patates melezledim 2 hafta doku kültürü yaptım ordadakilerde sen heveslisin diye her işi öğrettiler kaçak göçek hesabı çalıştım ordada müdür hariç müdür yardımcısıdan tutun çalılanına kadar diğerleri hep afferim dedi.
Anlatmak istediğimi anladınız umarım bak aynı kurumda ne tiplerin olduğunu önemli olan çalışma. Aslında o çalışmayanlarında suçu değil devlet biraz sıkmalı performans beklemeli öğretmenimden mühendisinden vs vs

Bu arada bende ziraat mühendisliği tarla bitkileri mezunuyum, gene aynı bölümde yüksek lisansımı yapıyorum sadece 1 yıl kayıt dondurdum, ve ben çiftçiyim iyi kötü herkesin dilinden anlarım . stajımı müdürlükte yaparken kimse mesai saatlerine uymazdı devlet işi olduğu için adam 4te pc kapatır sabah 9da gelir öğle 11.30 yemeğe giderdi. Şefim sırf işi olmadğı halde beni araziye götürür patlıcan nohut ne bulursa bilgilerini anlatırdı. Boş otururken karşı istatistiki yaşlı bir abi yardım istedi şunları sisteme girelecek diye. tamam dedim oturdum aslı inek sayısı koyun sayısı alan miktarı gireilecekti oturdum öğleye kadar bunlar araziden gelene kadar bitirdim gelince şaşırdılar ordaki yan masada çalışanların kaç gündür giremediklerini söylediler ve odaya diğer bölümlerden kim geldiyse beni tebrik ettiler, bakın çalışan çalışmayan nasıl belli😃 ordada hızımı alamadım şefime dedim beni patates araştırma enstitüsüne çalışmaya gönderdi 2 hafta boyunca patates melezledim 2 hafta doku kültürü yaptım ordadakilerde sen heveslisin diye her işi öğrettiler kaçak göçek hesabı çalıştım ordada müdür hariç müdür yardımcısıdan tutun çalılanına kadar diğerleri hep afferim dedi.
Anlatmak istediğimi anladınız umarım bak aynı kurumda ne tiplerin olduğunu önemli olan çalışma. Aslında o çalışmayanlarında suçu değil devlet biraz sıkmalı performans beklemeli öğretmenimden mühendisinden vs vs
Abin için üzüldüm Beytullah abi, başın sağolsun.

Benim kafam da çok karışık. Mezunlara bakıyorum bu tür işsiz kaldık, çalıştığımız yerle okuduğumuz bölümün alakası yok diyor.
3. 4. sınıflara bakıyorum zamanın varken okulu terk et diyor.
+30 yaşlarda olan mezunlar kendini geliştir, çoğu masa başı iş aradığından işsiz diyor.

Neye göre pozisyon alacağımı, kime güveneceğimi bilmiyorum. Ancak tek kesin bildiğim şey şu, masa başında oturup kayıt girmek istemiyorum. Masa başında çalışacak olsam daha iyi kazançlı ve psikolojik olarak kendimi rahat hissedeceğim işler var. Sırf ziraat mühendisliğinde düştüğüm karmaşık durumdan ötürü son 2 ayda harçlıklarımla borsada kripto para ticareti, android uygulama geliştirme, video ve genel editörlük eğitimlerine başladım; sırf mezun olunca aç kalmayım diye çünkü korkmaya başladım. 3 ay öncesine kadar bunlar hiç aklımda yoktu, masa başı iş aramadığımdan iyi kötü de olsa bir yerde işe girip yükselirim diye düşünüyordum. Benim için tarımda iş fark etmez, gece yağmurlama da değiştiririm, balya da yüklerim. Yeter ki yaptığım işin karşılığını alayım. Şef tarafından bir konuyu öğrenmek için bir yere gönderilmek hoşuma gider ama yüksek lisans şartı oluyor mu bunun için?

Bazen mezun olunca özel sektörde neye göre beni seçecekler diye düşünürdüm, tamam araştırma hevesi varda bu karın doyuracak mı, bilgiyi zaten internetten ve kitaplardan herkes öğrenebilir beni ne diye seçsin diye düşünürdüm. Benden yüksek yaştaki mezun ve okuyanların yorumu da iyice kafamı karıştırdı. Ben mezun olunca ne yapacam onu da bilmiyorum abi, kime neye başvuracam da beni alacaklar? Bu konularda yardımını bekliyorum Beytullah abi.

Eyvallah Akifim dostlar sağolsun.
Ne olursa olsun okulu bitir okumanın kötüsü olmaz, hayata bakış açın değişiyor, daha çok derin düşünmeye başlıyon.
Şuan yüksek yapıyom elime görünürde maddi birşey geçmeyecek biliyorum okumayıp şimdi evlenmiştim askerlik bitmiş olacaktı azdaha zorlarsam abimlerin çocuklarıyla askere gidecem valla bu yüzden okuduğum için pişmanım ama diğer manevi ve bana katkısından dolayı içimde bir iştah var. Bende 3 sınıftayken bırakasım gelirdi pişmanlık olurdu içimde okulda ilgi çeken birşey görmezdim. Sonra dersin birisinde patates çalışan bir hoca denk geldi hatta önceki yılda aramızda bir tartışma geçmişti sevmiyordum adamı😃 patatesi anlattı çalışmalarından bahsetti patates deyince tartışmayı unuttum hemen dedim ben Niğdeliyim patates benden sorulur elimden ne gelirse size yardım ederim dedim. Böyle patatesi duyunca okula ilgim artı beni labaratuvarına aldı doku kültürüdür vs şeyler öğretti. Üniversiteyi bilirsin 2 saat dersin olur sonra tüm gün boş olursun ben ders bitince laboratuara gider çalışırdım, ve okul bitmeye yakın beni işe almak istedi memur işi bildiğin sabah 8.50 akşam 5te hocalarla iş bitiyordu aynı zamanda yükseği yaparsın sonra doktaranı yaparsın diye çok akılda verdi.
Ama ben naptım illede köyüm dedim köpeklerim dedim traktörlerim dedim yükseği bıraktım işide hiç düşünmedim köye geldim😁. Bak hazır işte vardı yüksek lisansta vardı.

Şimdi işe gelince ha bu taraflarda Niğde'de Aksaray da pek bize özel iş yok kendi sınıf arkadaşım mezun olunca hemen kendi memleketinde Manisada iş buldu 5 bin maaş ile çalışıyor , benden bir sınıf üste olan köylüm Bursada daha yüksek bir maaşla çalışıyor ziraatçiye iş var ama özelde kişinin sonu ne olur bilemem bir gün kapıya koyuverirler.

Sen gece balyada çekersin, çamurda hatta değişirsin iyi kötü forumdan çalışmaların paylaşıyorsun görüyorum rastgele iş yapmıyon hep kafa kullanıyon hesap kitap yapıyon tabi bizim ailede olduğu gibi senin ailede sana pek önem vermiyor oda ayrı bir konu😃

Şimdi şefine bağlı seni biryere göndermesi, ben kurumda zevk almadım sıkıcıydı sürekli sandalye oturuyordum adam sırf ben bişey öğreneyim diye alıyordu beni yanına tarla tarla gezdiriyordu normalde böyle bir işi yoktu adamın, benim sana kurumda başkaöğreteceğim birşey yok ama stajın burada konuşayım patates araştırmaya göndereyim kaçak göçek orda stajı tamamla dedi ve öyle yaptı tanıdığı varmış orada o vasıta ile gittim çalıştım, ayrıca lisans dönemi stajıydı yani yüksek lisanla alakası yok.

Uzun yazdım, bişeyler anlatmaya çalıştım belki de alakasız şeylerde yazmış olabilirim ama İşin aslını şöyle söyleyeyim sana kendi kendiyin referansı ol göster kendini gerisi iş olsun para olsun nasip kısmet yani hayatın ne getireceğini önceden kestiremeyiz o yüzden yukarıda hoca ile kendimi anlattım.

Bunların çoğu eminimki içi boş memur olabilmek için okumuş kişiler
Traktöre binse tarlayı süremez
Kağıt üzerinde şu ilaç buna bu böceğe
Bu şu na iyi gelir vs
Bizim köyde de var atama bekleyen iyi biridir ama kendisi çiftçi liği zayıf benim için en yakında bir örnek
İlçe tarımda tarım danışmanından birtane gördüm mühendis adam bizim köyde otururdu gerçek sahada çalışırdı çiftçi ile birlikte . Başkada görmedim böyle bir mühendis

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Hepsi masabasi memur olacak cks dosyasi duzenler ancak arazide goreniniz varmi mahsulde hastalik var diyoruz numune istiyor ayagina devletin araci ile tarlaya gitmeye useniyor. Devlet fabrikalari ozellestirecegine bunlari ozellestirsin cizmeleri cikarabiliyorlarmi ayaklarindan

• Beğen
Tepkiler: bilal_26
Kamuda çalışanlardan hep çalışma isteyecek devlet. Ne iş yapıyon ne kadar emek veriyon işe gücü denetlenecek yan gelip yatma işi değil devlet kurumları. Nüfusa varıyon kadın açmış ağzını senle ilgilenmiyor durumu anlatıyon ilgilenmiyor, bağkura gidinyon bir belge vermiyorlar bağırış çığırış müdür geliyor senle ilgileniyor, öğretmenler zaten ona keza. denetlenecek kamu çalışmaya yüzü olmayanları kapı dışarı yapacan dışarda bu işe ihtiyacı olan çok insan var dedin mi bak hepsi nasıl kuzu kuzu işini yapar.

Kamuda çalışanlardan hep çalışma isteyecek devlet. Ne iş yapıyon ne kadar emek veriyon işe gücü denetlenecek yan gelip yatma işi değil devlet kurumları. Nüfusa varıyon kadın açmış ağzını senle ilgilenmiyor durumu anlatıyon ilgilenmiyor, bağkura gidinyon bir belge vermiyorlar bağırış çığırış müdür geliyor senle ilgileniyor, öğretmenler zaten ona keza. denetlenecek kamu çalışmaya yüzü olmayanları kapı dışarı yapacan dışarda bu işe ihtiyacı olan çok insan var dedin mi bak hepsi nasıl kuzu kuzu işini yapar.
Kesinlikle öyle. Gidiyorum Ziraat odasına adam bahçede muhabbete düşmüş odasının önünde sıra var. Bunu görenlerde devlete kızıyorlar haklıkarda. Bütün devlet kurumları Özel şirketler gibi günlük iş kotası belirliyecek çalışanlara herkes işini yapacak. Yapmayan olursa ufak bi caza kes nasıl yapıyor lar. Biz kendi fabrikamızda denedik çok faydasını gördük. İşini yapmayan adamdan maaşını kestik diğer ay düzenli çalışınca geri kestiğimiz ücreti verdik 🙂.
Çok değil 200 TL yetiyor çalıştırmaya ama dediğim gibi hakkını diğer maaşında vereceksin

Yasalari duzenlememiz lazim 30 tane sikayet dilekcesi olan memur uyari aliyor en cok at bunlari 5 bin tl maas yinede calismiyorlar. Tv de alt yazi vardi adana tarim kredide 1 milyonluk vurgun 10 kisi aciga alinmis ahlaksizlik utanmazlik diz boyu oldu 10 tl maas alan tapu muduru rusvet aliyor firsatina bulan haram pesinde biz ne ara boyle olduk camiyi soyanmi istersin ulan Allahtan korkmuyon kuldandami utanmiyon boyle kisileri afise edip dislamak gerekiyor ama nerde vergi kacirana nerdeyse plaket verecekler devlet islah edemedi Allah islah etsin bu halki

Ne ironisi adamlarda bilgi varda devlet kullandırmıyor o çok bilgili hayvancılarımız ve çiftciler imiz hayvan hastalanınca hemen veteriner çağırıyorlar yada tarlada bir sorun olunca hemen gıdıp akıl danışırlar ama lafa gelince bilmiyor derler traktör süremez dıyor bizim emrede bilmesi gerekmez ki o bilgiyi ve tekniği söyler sen uygulayacaksın napsın mühendis eline çapa alıp tarla mı çapalasın devlet evraktan başka işe bakıtmıyor mühendis napsın

• Beğen
Tepkiler: beytullah özcan
Ne ironisi adamlarda bilgi varda devlet kullandırmıyor o çok bilgili hayvancılarımız ve çiftciler imiz hayvan hastalanınca hemen veteriner çağırıyorlar yada tarlada bir sorun olunca hemen gıdıp akıl danışırlar ama lafa gelince bilmiyor derler traktör süremez dıyor bizim emrede bilmesi gerekmez ki o bilgiyi ve tekniği söyler sen uygulayacaksın napsın mühendis eline çapa alıp tarla mı çapalasın devlet evraktan başka işe bakıtmıyor mühendis napsın
Olaya şöyle bakalım.
Devlet bireyleri eğitirken, eğittikten sonra ki aşamada iş garantisi vermez, kısaca her lisans, ön lisans ya da orta öğretim mezunu memur olacak diye bir kaide yok. Devlet kırk bin atama yapacağım gidin ziraat mühendisliği okuyun demedi. Lisans öğrenimi gören bireylerin bir çoğu zorunda kaldıkları bölümleri okuyorlar, severek ziraat mühendisliği okusa zaten devlet beni atasın da Türk tarımını kalkındırayım, Türk tarımının bize ihtiyacı var gibi cümleler ile laf cambazlığı yapmaz.

Ben kendim Sınıf Öğretmenliği mezunu olup, öğretmen olmayan bir birey olarak buna en güzel örneğim zaten, okul staj dönemlerinde öğretmenliğe uygun bir birey olmadığımı anladım ve sadece diplomayı alarak kenara çekildim, öğretmenlik özellikle sınıf öğretmenliği dünyanın en büyük kul hakkının olduğu meslektir. Bir çok çocuğum ilerideki hayatının temelini atıyorsun, ağacı yaşken eğiyorsun. O ağaca verdiğin ve veremediğin her şeyden sen mesulsün..

Velev ki devlet hiç kadro açmadı, okulda aldıkları eğitim ile sahadan, kimseden destek almadan ver 2 torba patates eksin büyütsün de görelim. Yok öyle üniversiteden müthiş derece iş bilgisi ile mezun olan. Merağı olanlar ufaktan kendini okul yıllarında yine kendi bireysel çabaları ile yetiştirir devamında mezuniyet sonrasında çalıştığı ortamlarda tecrübe kazanır.

Olaya şöyle bakalım.
Devlet bireyleri eğitirken, eğittikten sonra ki aşamada iş garantisi vermez, kısaca her lisans, ön lisans ya da orta öğretim mezunu memur olacak diye bir kaide yok. Devlet kırk bin atama yapacağım gidin ziraat mühendisliği okuyun demedi. Lisans öğrenimi gören bireylerin bir çoğu zorunda kaldıkları bölümleri okuyorlar, severek ziraat mühendisliği okusa zaten devlet beni atasın da Türk tarımını kalkındırayım, Türk tarımının bize ihtiyacı var gibi cümleler ile laf cambazlığı yapmaz.

Ben kendim Sınıf Öğretmenliği mezunu olup, öğretmen olmayan bir birey olarak buna en güzel örneğim zaten, okul staj dönemlerinde öğretmenliğe uygun bir birey olmadığımı anladım ve sadece diplomayı alarak kenara çekildim, öğretmenlik özellikle sınıf öğretmenliği dünyanın en büyük kul hakkının olduğu meslektir. Bir çok çocuğum ilerideki hayatının temelini atıyorsun, ağacı yaşken eğiyorsun. O ağaca verdiğin ve veremediğin her şeyden sen mesulsün..

Velev ki devlet hiç kadro açmadı, okulda aldıkları eğitim ile sahadan, kimseden destek almadan ver 2 torba patates eksin büyütsün de görelim. Yok öyle üniversiteden müthiş derece iş bilgisi ile mezun olan. Merağı olanlar ufaktan kendini okul yıllarında yine kendi bireysel çabaları ile yetiştirir devamında mezuniyet sonrasında çalıştığı ortamlarda tecrübe kazanır.
Yalnız ben devlet atasın demedim ki devlet olanada kullandırmıyor yalnız şu var devlet atamayacağın insanlara akıl ve mantık ilkesinde düşünürsen bu kadar okul açmamak gerekir yakında diş hekimleri boşta kalacak bu işler 1. Sınıftan başlar ta ama naparsın ülkemiz bu durumda. ziraat mühendisi hadi tarlaya patatesi ekti inşaat mühendisi napacak veya elektronik mühendisi napacak benim demek istediğimi sen anladın aslında hocam

• Beğen
Tepkiler: bilal_26
Ben onların bilgi diye sunduğu çoğu şeyi biliyorum yetiştirdiğim ürünler hakkında
Bugün özel sektör olan ilaç bayisi bile yeterli orada yatıp sahada çalışma gözetleme inceleme yapmadığı sürece bir gereği yok çiftçi ye
Birçok büyük işletme olan hayvancida birçok hastalığı bilir tedavi sini uygular veteriner özel sektör işi bu senden para olacak . Ama ona devlet maaşını verse adama ineği çarşıya getir diyen bile olur . Veterineri çağıran arayanda bilgisi olmayan evinde üç beş ineği olan genel çoğunlukta .
Tarlada sürmeyi ekmeyi ilaçlama yapmayı bilmeyen sadece bilimsel bilgi verir . Adamın anlayacak kapasitesi yoksa karşıdakinin istediğini anlat ilacın bile dozajını tuturamaz bazı ilaçlar vardır tarlada kesek olmayacak etkili olması için . Çiftçi de ondan sonra yaptım olmadı gibi vs diyecek ama nasıl yaptı ? Ben bile yeri geliyo söylüyorum sen ne bilirsin havasında çiftçi cevap veriyo . Ama teknikte ve paratikte anlatacak bir mühendis olsa anlayacak . Ayrıca bu işin temeli ni bilmeyen sadece konuşmak la yetinir gibi olur benim karşımda . Her işin temeli vardır bu olmazsa üstünden ne yaparsan yap çöker çatlar

Olaya şöyle bakalım.

Ben onların bilgi diye sunduğu çoğu şeyi biliyorum yetiştirdiğim ürünler hakkında
Bugün özel sektör olan ilaç bayisi bile yeterli orada yatıp sahada çalışma gözetleme inceleme yapmadığı sürece bir gereği yok çiftçi ye
Birçok büyük işletme olan hayvancida birçok hastalığı bilir tedavi sini uygular veteriner özel sektör işi bu senden para olacak . Ama ona devlet maaşını verse adama ineği çarşıya getir diyen bile olur . Veterineri çağıran arayanda bilgisi olmayan evinde üç beş ineği olan genel çoğunlukta .
Tarlada sürmeyi ekmeyi ilaçlama yapmayı bilmeyen sadece bilimsel bilgi verir . Adamın anlayacak kapasitesi yoksa karşıdakinin istediğini anlat ilacın bile dozajını tuturamaz bazı ilaçlar vardır tarlada kesek olmayacak etkili olması için . Çiftçi de ondan sonra yaptım olmadı gibi vs diyecek ama nasıl yaptı ? Ben bile yeri geliyo söylüyorum sen ne bilirsin havasında çiftçi cevap veriyo . Ama teknikte ve paratikte anlatacak bir mühendis olsa anlayacak . Ayrıca bu işin temeli ni bilmeyen sadece konuşmak la yetinir gibi olur benim karşımda . Her işin temeli vardır bu olmazsa üstünden ne yaparsan yap çöker çatlar
arkadaş yazdıklarınızda illaki haklılık payı var sizce ; bu baylar bayanlar okurken her birine traktör kullandırıp tarlamı ekecek ilaçlamayı bizzat herkes kendisi karıştıracak dolduracak yapacakmı hububat bitkisini (aklınıza gelen ne çeşit olursa ) bizzat yetiştirmesi tecrübe etmesi sizce olanaklımı mümkünmü al şu 10 baş malı bak bir yıl başından gecen bütün hastalıklar boku felan size ait tecrübe sahibi olursunuz mu olacak yani al bunlarda küçük baş şöle bi yaylıma çıkarın bakem tecrübe olur bence saygı duyarım ama katılmıyorum size ziraat mühendisileri veterinerler anası babası hayvancılıkla uğraşan tarımla uğraşan ekmesini biçmesini bilenlerin çocukları olacak olur başkası bu bölümleri okumasın gibi birşey çıkar ortaya tıp fakultesinden mezun olan biri direk amaliyata girermi siz kendinizi al hocam yattım kes doğra dermiydiniz demezdiniz can tatlıdır

okuyanda sıkıntı yok uygulamalı eğitimde bu bölümleri okuyan gençlere bilimsel çalışmanın yanında maximum seviye uygulamalı eğitime ağırlık verilmelidir
zorluğunu gören bırakır seven devam eder anlasınki bu işin sonu hep aklındaki gibi masa başı bir iş değil devlet babaya kapağı atamassa sonunun nasıl olacağını Valla içime dert oldu yazmassam olmaz esnek çalışma saatlerinden dolayı 10 da gelip 4 de çıkıyor adamlar ARKADAŞ yetmiyor adam yine 10,30da geliyor yahuuu sabah 8,30 da gelmez illa 9 olacak bu son yazdığım zihniyete sahip biri ne okursa ne tecrübe sahibi olursa olsun bi b. k olmaz

Yasalari duzenlememiz lazim 30 tane sikayet dilekcesi olan memur uyari aliyor en cok at bunlari 5 bin tl maas yinede calismiyorlar. Tv de alt yazi vardi adana tarim kredide 1 milyonluk vurgun 10 kisi aciga alinmis ahlaksizlik utanmazlik diz boyu oldu 10 tl maas alan tapu muduru rusvet aliyor firsatina bulan haram pesinde biz ne ara boyle olduk camiyi soyanmi istersin ulan Allahtan korkmuyon kuldandami utanmiyon boyle kisileri afise edip dislamak gerekiyor ama nerde vergi kacirana nerdeyse plaket verecekler devlet islah edemedi Allah islah etsin bu halki
hocam devletin vergi alacaklarını sildiği ağa babalarını bir araştır oku istersen hani devletin ıslah etmek gibi bir durumu çıkıyormu acaba
adam belki bu haberi okudu gaza geldi elinde fırsat var şeytan dürttü yee bak milyonlarca vergi borcundan vaz geçti affettiler kayyuma atadılar sıfırlandı sen de yap o vergilerde seninde hakkın var şeytan elbet yakalar işi o ee tabi iman zayıflığı varsa herşey mübah

borsada kripto para ticareti, android uygulama geliştirme, video ve genel editörlük eğitimlerine başladım
yeğen peki içindeki tarım ve ziraat aşkını söndürecekmi bunlar kafanın bi köşesinde kemirmeyecekmi seni yaptığın paylaşımları attığın video resimlere bakarım hiç yazışmasakta sevmediğin bir işte beş lira kazanmaktansa sevdiğin bir işte üç lira kazan