2022 mazot gübre desteği değişiyor

Bu destekler kart üzerinde olması sorun yaratacaktır mesela gübre ni A isimli bayiinden biraz ucuza alabiliyorsun ama o bayii Ziraat Bankası ile çalışmıyor yada pos cihazı da yok gidip daha pahalı olarak Ziraat Bankası ile çalışan B isimli bayiden alacaksınız birde bu işin içine pos cihazı komisyonu girecek atıyorum gübre 13.000 TL ton ise komisyonu koyup 13.200 TL olacak birde şöyle olsa gübresini almış olsa şu an elinde olsa gübresi ve gelecek destek parası ile kira bedeli yada kredi taksiti ödeyecek olsa bu kartta bulunan destek miktarını nasıl alacak pos olan bayiiye gidecek bayii fahiş bir komisyon kesecek ben fatura kesiyorum pos cihazı kayıtlı işlem vergi dairesi ile başım belaya gidecek deyip 10.000 TL yerine belki çiftçi abimize 8000 TL nakit ödeyecek bu yapılan iş enflasyonu düşürmek için Türk lirasına ulaşımı zorlaştırmak için yapılan bir süreç gibi geliyor bu işin sonunda yine çiftçi zarar görmüş olur

komisyon derdi olmazsa ,alışveriş yapılacak anlaşmalı yer listesi dayatması yoksa iyi olabilir komisyonla çiftçiyi karşıkarşıya getirirse sıkıntı.sınırlı yerlerde alışveriş yapma imkanı sunacaksa kötü.
birde tarlasını başkasına kiraya verip desteğini kendi alan tarla sahipleride parayı istediği gibi kullanamayacağından bu duruma muhtemelen itiraz edebilir :unsure:

Son düzenleme:
Bu destekler kart üzerinde olması sorun yaratacaktır mesela gübre ni A isimli bayiinden biraz ucuza alabiliyorsun ama o bayii Ziraat Bankası ile çalışmıyor yada pos cihazı da yok gidip daha pahalı olarak Ziraat Bankası ile çalışan B isimli bayiden alacaksınız birde bu işin içine pos cihazı komisyonu girecek atıyorum gübre 13.000 TL ton ise komisyonu koyup 13.200 TL olacak birde şöyle olsa gübresini almış olsa şu an elinde olsa gübresi ve gelecek destek parası ile kira bedeli yada kredi taksiti ödeyecek olsa bu kartta bulunan destek miktarını nasıl alacak pos olan bayiiye gidecek bayii fahiş bir komisyon kesecek ben fatura kesiyorum pos cihazı kayıtlı işlem vergi dairesi ile başım belaya gidecek deyip 10.000 TL yerine belki çiftçi abimize 8000 TL nakit ödeyecek bu yapılan iş enflasyonu düşürmek için Türk lirasına ulaşımı zorlaştırmak için yapılan bir süreç gibi geliyor bu işin sonunda yine çiftçi zarar görmüş olur
Eksi tarafı var ama artısı daha çok bence ama uygulama da önemli tabiki

Sayın abim ben sana artı tarafından sadece güzel bir örnek veriyim desteklerin artması olur onun dışında istediğin kadar artı örnek ver hükümetin TL nakit ulaşımını kısıtlaması dışında bir örnek bulamazsın kendimden örnek veriyim son yıllarda babamla muhasebe tutarak yaptığımız çiftçilik sürecinde toprak altı gübrelerimiz ilaçlarımız mazotumuz her şeyimiz depoda duruyor ben ile Mart 2023 de gelecek destekler ile 2023 yılının nisan ve mayıs aylarında ödeyecek olduğumuz kredi taksitlerimizi hesaplanmıştım şimdi tuzunuz kuru diyebilirsiniz haklısınız da tabiki her çifti dişinden arttırıp biseyler yapmak istiyor bunu yaşamadan bilemezsin derseniz ben bir kaç yıl bir simit bir meyve suyu ile öğlen yemeği yedim okulda okurken arkadaşlarım lahmacun yeriz dediğinde bir kaç gün para biriktirip aç kalıp bir kaç gün onlarla yemek yediğim günlerim oldu o yüzden varlık da yokluk da benim içimde var bu benim şahsi hayatım şimdi gelelim meseleye destekler ayni yattı nakdi değil kartta limit var ama nakit yok. ABC firması piyasadan son kullanma tarihi dolmaya yakın ilaç çekti ve faturasız satıyor nakit elden istiyor ilaç 1000 TL piyasada size de 500 TL ye verecek ama sizde kart var siz kartı çekerseniz fatura kesecek ve ilaç 1000 TL olacak kim kaybedecek çiftçi kaybedecek . Gübre almış Ahmet emmi alırken de fazla almış komşu Ahmet emmi 3 ton fazla gübre var elinde 10.000 TL den aldım veririm dedi iyi güzelde destek ayni destek kartta nakdi destek değil bayiye gittiniz gübre 11.000 TL hop 3.000 TL zarar var yada şöyle diyelim köye pulluk demiri dip kazan demiri çizel demiri kazayağı demiri getirdi toptancı abi piyasada demir 100 TL köyde satıyor 70 TL ye nasıl alacağız nakit alacağız destek kartta pos yok daha da açalım sulama için damlama borusu bulduk fatura yok pos yok yarı fiyatına yada sulama tabancası bulduk yarı fiyatına pos yok nakit lazım kartta ki destek ne işe yarar hatta ve hatta hepimiz en az 3 yere gübre en az 3 yere tohum en az 3 yere tarım ilacı soruyoruz hangisi ucuz ve ödeme yöntemi peşin vadeli kartlı ise onu seçmiyor muyuz hepimiz tarla kirasını mazotu gübreyi en ucuzu ödemesi kolay vadeli olanını istemiyor muyuz ? Şimdi kartı elime verirlerse bir de Ziraat Bankası bu kart sadece tarım kredi kooperatiflerinde geçer derse biz çiftçiler olarak piyasadan pahalı gübre mazot ilaç yem tohum almak zorunda mıyız hatta ve hatta çiftçi olarak ürettiğimiz ürüne fiyat biçemez piyasa esiri olmuşken Avrupa Birliği tarafından Avrupa Birliği süreci için 2000 li yılların başında hükümetten bağımsız verilen ve kanunlarla açık ortaya konan gayri safi milli hasıla ya göre kanunla belirlenen destekten 3 te birini alırken hükümet yada bakan kim olursa destekten 20 yıl vergi kesip son 5 yılını numaradan iade edip de şimdi çıkıp nakdi yatırmayacakmış da yüzde bilmem kaç arttırmış hikayesi ile benim gibi çiftçi abi kardeş ana baba abla ne varsa kandıracaksa bakana mazot yüzde üç yüzler zam gördü gübre yüzde üç yüzler zam gördü bu zam bunun yanında az bir de nakdi değil de kart olacaksa bu destek şemsi bayraktar beyin bir hükmü olmasa da birilerinin hem destek artış yüzdesini de karta yüklenmesini de üstüne üstlük biz çiftçiler olarak kabullenmediğimizi ve trakkulup ailesi olarak bu sürece itiraz ettiğimiz iletmemiz lazım ben şahsım adına ilgili desteğin artış oranı ve kart olarak alış veriş de kullanılması hususunu kabullenmiyorum ilçemizde ekmek 5 lira olmuş o destek ile bu uygulama ile geri gideriz

Zengini esnafi bilmemkimi krediyi bir şekilde çekip kur korumalıya dovize yada bilmem ne sekilde parasini degerlendirebilirken aman ciftciye nakit vermeyelim kafasini kaldirmasin.
Bugunlerde bile duyuyorum hatta ziraat bankasinda calisan arkadasimda dahil, cektigi krediyi nakit vermeyip ilac gubre mazot vb fatura yada kredi karti harcamasi istendiğini.
Zaten yükümüz ağır belimiz doğrulmuyor bir yukte boyle binecek üzerimize.
Yazık...

• Beğen
Tepkiler: 1011011 ve filizma
Geniş hep yanlışlarla dolu olduğu için ve ileri dönem de de hükümetten yanlış hareketler beklendiği için doğru hareketi de ofsayta düşüyor. Derin ekonomik kriz olduğu için herkes kendini kurtarmaya çalışıyor dolar kuru ve enflasyon düşmeden hiçbirşey doğru olamıyor malesef çünkü ihtiyacı olana geri kalan herşey boş