Yozgat'ta çilek hasadı başladı

Yozgat ' ta çilek hasadı başladı

YOZGAT

Türkiye ' nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat ' ın Sorgun ilçesine bağlı Çiğdemli kasabasında bu yıl ilk defa ekimi yapılan çilekte hasat dönemi başladı.

İl Özel İdare Müdürlüğünün destekleriyle mayıs ayının son haftasında yapılan ekimi yapılan çileğin hasadı başladı. Hasadı yapılan çileğin kilogramı 4 TL ' den alıcı buluyor.

Sorgun ' a bağlı Çiğdemli kasabasında yapılan çilek hasadına Kaymakam Levent Kılıç, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cumhur Eser ve çiftçiler katıldı.

Sorgun ' da bu yıl ilk kez çilek hasadı yapıldığını belirten Sorgun Kaymakamı Levent Kılıç, 'İl Özel İdaresi ' nin destekleriyle Çiğdemli kasabamızda 3 çiftçimize 5 bin 300 TL para yardımı yaparak çilek ekimi sağladık. Daha önceki yıllarda alternatif ürün olarak karpuz ve kabak çekirdeği projelerinden sonra bu yıl İlçe Tarım Müdürlüğü olarak İl Özel İdare destekli 3 çiftçimize 2 ' şer dekar alana toplam 6 dekarlık çilek ekim yaptırdık. Önümüzdeki yıl dekar başına 4 ton çilek elde etmeyi hedefliyoruz. Alternatif olarak buğday ile karşılaştırdığınız zaman neredeyse 20 katın üzerinde çiftçimize gelir getirecek. Çileğin önümüzdeki yıl daha gelişeceğini inanıyorum' dedi.

Sorgun İlçe Tarım Müdürü Cumhur Eser ise, Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü olarak küçülen arazilerde daha verimli, daha kazançlı ürün hangisi yetişebilir arayışı içerisinde olduklarını belirterek, 'Bu yıl da Özel İdare kaynaklı olarak 3 çiftçimize 6 dekarlık çilek ekimi yaptırdık. Burada Albion ve San Andreas çilek çeşitleri ekili. Bunlar hep yedi veren çeşitler olduğu için sürekli meyve verebiliyor. Eylül ayında dalından koparıp çilek yiyebiliyoruz. Çok güzel bir tadı ve çok güzel bir aroması var. Bunları sürekli geliştirmeyi düşünüyoruz. Çiftçimiz daha çok kazanacak. Bizde, ' Hububat, buğday, koyun, gerisi oyun ' diye bir laf vardır. Bu inanışı yıkacağız. Farklı ürünlerin arayışı içerisindeyiz' diye konuştu

Çilek ekimi yapan çiftçilerden Ömer Nazlıgül (32), 2 dönümlük bir arazi üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü vesilesiyle Mayıs ayının son haftasında çilek ekimi yaptığını, 2-3 aydır da ürün almaya başladığını belirterek, kilosunu 4 TL ' den sattığını, şu ana kadar bin TL gelir elde ettiğini söyledi.

Nuri Yeşilay (58) isimli çiftçi de emekli olduktan sonra bir müddet elmacılıkla uğraştığını ifade ederek, 'Elma bahçesiyle uğraşırken, Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğünün bir çilek projesi olduğunu duydum. Daha sonra 2 dönümlük bir alana çilek ekimi için başvuruda bulundum. Mayıs ayının son haftasında yaptığımız dikimlerin ardından şu anda hasada başladık. Hasattan oldukça memnunuz. Yapmış olduğumuz ekim 3 yıllık bir ekim. 2015 yılına kadar bu fidelerin meyvesini alacağız. Sonra bu fidelerin değişmesi gerekiyor. Şu ana kadar 350 kilo çilek elde ettim ve bunun pazarını da tarlada bulduk. Tarladan pazara çıkmadan alıcısını bulduk. Önümüzdeki yıl ise dönüm başına 4 ton çilek elde etmeyi, yani 2 dönümde 8 ton çilek elde etmeyi hedefliyoruz. Bu yedi veren olduğu için yılda en az üç kez hasadı yapılacak' dedi.