Yonca fotosentez

Selamun aleyküm arkadaşlar arpaya biçime 1 hafta kala dolu vurdu %30 dane kaybı yaşandı arpayı biçtirdekten sonra yerine derince Alabora çekip mibzer ile yonca ektim şu anda yonca ile birlikte arpada büyüyor arpa yoncayı bastırıp fotosentez yapamayım yoncanın çıkmasını ve büyümesini engellermi düşüncelerinizi bekliyorum IMG_3377.JPGIMG_3376.JPGIMG_3379.JPGIMG_3381.JPGIMG_3380.JPG

Denemedim görmedim. Mantıken arpa cok kardesleneceği ve daha hızlı buyuyecegi için yonca geri kalır. Ancak karışım ekim ot olarak daha iyi olur. İlk biçimden sonra arpa geriler yonca büyümeye başlar. Sonraki yıl yonca tarlasına dönüşür. Şuan yapabileceğin birşey var mı bilemiyorum. yoncayı satacaksan sıkıntı. Ama yok hayvanım var dersen arpa + yonca güzel ikili. Başına gelen arkadaş varsa yorum yazarsa sevinirim. Bende sonucu merak ediyorum. Hayvan için bezelye+buğday fiğ+arpa ektim memnun kaldım. Hayvanlar bayıldı. Gelişimleri ilerledi.

Selamun aleyküm arkadaşlar arpaya biçime 1 hafta kala dolu vurdu %30 dane kaybı yaşandı arpayı biçtirdekten sonra yerine derince Alabora çekip mibzer ile yonca ektim şu anda yonca ile birlikte arpada büyüyor arpa yoncayı bastırıp fotosentez yapamayım yoncanın çıkmasını ve büyümesini engellermi düşüncelerinizi bekliyorumEkli dosyayı görüntüle 28666Ekli dosyayı görüntüle 28667Ekli dosyayı görüntüle 28668Ekli dosyayı görüntüle 28669Ekli dosyayı görüntüle 28670
aleyküm selam aynı sıkıntı bizdede oldu yonca biraz büyüdümü biçmen gerek ilk biçim mala verilmiyormuş

Denemedim görmedim. Mantıken arpa cok kardesleneceği ve daha hızlı buyuyecegi için yonca geri kalır. Ancak karışım ekim ot olarak daha iyi olur. İlk biçimden sonra arpa geriler yonca büyümeye başlar. Sonraki yıl yonca tarlasına dönüşür. Şuan yapabileceğin birşey var mı bilemiyorum. yoncayı satacaksan sıkıntı. Ama yok hayvanım var dersen arpa + yonca güzel ikili. Başına gelen arkadaş varsa yorum yazarsa sevinirim. Bende sonucu merak ediyorum. Hayvan için bezelye+buğday fiğ+arpa ektim memnun kaldım. Hayvanlar bayıldı. Gelişimleri ilerledi.

Kendi hayvanlarım için ektim yoncayı yoncayı bastırıp öldürmesinde ilk biçim önemli deil

Biraz araştırdım. Birde yoncacı bir arkadaş ile görüştüm. Zehirleme ik sebepten olabilir dedi. 1. Yoncanın ilk biçiminde pire oluyormuş. Bu pire için ilaç atanlar oluyor. Biçim tarihi ilaç atılmasına yakında ilaç kalıntısı yüzünden hayvanların ölümüne neden oluyormuş. 2. sebep ise ilk biçim yağmurlara geldiğinden yoncada kızışma küflenme afrotoksin oluyor diyorlar. Bu şekilde bağlatılan yonca zehirliyormuş. Öğrendiğim bunlar. Yaşayan tebrübesi olan varsa yazarsa bizde birşeyler öğreniriz.

Yoncada gelişme geriliği görülebilir çünkü arpa kökleri başka bitkilerin gelişimini yavaşlatan enzimler verir toprağa.bu zaten halk arasında bilinen bişey, arpada yabancı ot daha az olur...

başımıza buğday tarlasında gelmişti. Tarla çok kuvvetliydi buğday yatmıştı. Biçer alamadı çoğu yeri .Ektiğimiz yoncayı buğday güverdi ve bastırdı. Buğdayın çıktığı yerlerde yonca boğuldu ve olmadı. İlk biçimden sonra o yerlere yonca tohumu attık biraz toparladı