YER FISTIĞI HASATI ANTALYA 2013

Selam arkadaşlar; bu yıl almış olduğum makine ile fıstık hasatına başladık şuan için kazanç Allah ' a çok şükür beklediğimizin üzerinde inşallah sezon sonuna kadar kazasız belasız bu şekilde devam ederiz.

Ynt: YER FISTIĞI HASATI ANTALYA 2013

omerfarukkoc link=topic=68567.msg781379#msg781379 date=1380830583' Alıntı:
Makinen Hayırlı Olsun Abi Bol Bereketli Kazançlar...
Makine Adana Yapısı Galiba, Fiyatları Nerelerde? Bi de Çalışma Videosu Yüklersen Güzel Olur Abi...

ömer çok teşk ederim evet makine adana yapısı şimdilik çook memnunum yoğunluktan olduğumuz bölgede tek makine. video çekmedim ama haftasonu çekerrim :)

Emin Ünal link=topic=68567.msg781394#msg781394 date=1380831155' Alıntı:
İnşallah öyle olur abi.Allah kolaylı versin sanada.

saol emin inan çook zor bir iş aslına ama kazancı iyi olunca akşam yorgunluk falan unutuluyor. 1 ay yıllık izine ayrıldım gece gündüz çalışacağız. haşatını yaptığım yerlerin dalınıda alıyorum onun da balye yapıyorum

Ben fıstık çiftçiliği yaparım.300kg kendini kurtarır.500 çok iyi rekoltedir.Makinan hayırlı olsun.Öz-İş en kral makinadır.Bacanaklar da iyidir.Sana tavsiyem balya makinası ile fıstık saplarını da balyala.Şekerli olduğundan herhalde hem hayvanlar çok seviyor,hem de süt verimini arttırıp güzel bir aroma katıyor.Kışın çok ciddi fiyatlara alıcısını bulmak mümkün.Geçen kış 11-18Tl arası alıcı buldu.Her bir balya yaklaşık 9 kg geliyor.Bizim buralarda bu yıl fıstık sapının dönüm fiyatını balyacılar verimine göre 40-70 TL arası aldılar balya yapıp stokladılar.Bakalım kışın fiyatı ne olacak.

uzay kasa link=topic=68567.msg781406#msg781406 date=1380831674' Alıntı:
Ben fıstık çiftçiliği yaparım.300kg kendini kurtarır.500 çok iyi rekoltedir.Makinan hayırlı olsun.Öz-İş en kral makinadır.Bacanaklar da iyidir.Sana tavsiyem balya makinası ile fıstık saplarını da balyala.Şekerli olduğundan herhalde hem hayvanlar çok seviyor,hem de süt verimini arttırıp güzel bir aroma katıyor.Kışın çok ciddi fiyatlara alıcısını bulmak mümkün.Geçen kış 11-18Tl arası alıcı buldu.Her bir balya yaklaşık 9 kg geliyor.Bizim buralarda bu yıl fıstık sapının dönüm fiyatını balyacılar verimine göre 40-70 TL arası aldılar balya yapıp stokladılar.Bakalım kışın fiyatı ne olacak.
Yerfıstıgının Bakımında Ne Gibi Uygulamalar Yapıyorsunuz ? Piyasa Fiyatı Ne Civarda ?

uzay kasa link=topic=68567.msg781406#msg781406 date=1380831674' Alıntı:

abi ben bölgede tek makinayım ondan dolayı fırsat gözetmek değil ama tüm dalı alıyorum hem de ççok uygun fiyata bi ekip kurdum işin başında küçük bşlader var taralada israf olmasın diye dalı tarladan toplatıyorum ertesi gün balya yapıyorum 350 tl ye aldığım taralanın 185 balyası oldu 17- 20 kg arasında geliyor balya şuan 12 den isteuyen var vermiyorum bakalım hayırlsı

Şu an Osmaniye-Kadirli-Düziçi bölgesinde yağmur var.Ters çevrilen fıstıklar için pek sorun yok ama henüz tarlada kalanlar sıkıntılı.Bu fiyatın biraz aşağı düşmesine neden olur.Tok fıstık 3-3.1 daha düşük kalite fıstık ise 2.75 civarı alıcı bulmakta.

ooo senin balya makinası büyükmüş.Bizimkiler küçük kullanırlar.Yaş dalı çektiklerinde içi küf yapmasın diye :)Kardeşim fırsatı değerlendirmezsen başkası değerlendirir.Fıstık tarımı ile ilgili makina ihtiyacın olursa bana yaz ben yardımcı olmaya çalışırım.Yedek parça ve makina bakımı konusunda destek istersen (ben anlamam ama amcaoğulları fıstık biçeri çalıştırıyor.)yardımcı olmaya çalışırım.

Yerfıstıgının Bakımında Ne Gibi Uygulamalar Yapıyorsunuz ? Piyasa Fiyatı Ne Civarda ?
Bakımı derken baştan sona yetiştirme aşaması mı yoksa kafanıza takılan gübreleme,sulama vs mi?Hangi parçasını anlatmamı istersiniz.Tabi bir de 1.ürün mü 2. ürün mü olduğunu belirtiniz.

omerfarukkoc link=topic=68567.msg781407#msg781407 date=1380831931' Alıntı:

yabancı ot için ekim öncesi ot ilacı uygulanmalı ,ekilecek yer dinç olmalı, ara sürümünü en az 3-4 defa yapılma daha sonrasında boğaz doldurma+ gübreden daha öneli kurt ilaçı atımı aksatılmamlı fiyatgeçen yıl 2600-3200 arasıydı bu yıl 3 civarı konuşuluyor