YEM BEZELYESİ VE TRİTİKALE SİLAJI YARDIM!!!!

Silajlık olarak yem bezelyesi ve tritikale ekmek istiyorum ne zaman ve ne kadar ve nasıl karışım yapmalıyım dekara ne kadar tohum gider bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum saygılar
Ben çok anlamam ama üniversiteden başarılı yardımcı olmayı seven bir hocamız var.Ülkemizde önde gelen çeşitleri sayesinden her geçen yıl biraz daha yerlileșme yolunca ilerlememizde en büyük rolü oynayan kimselerdendir.İsterseniz mail adresini vereyim.Telefondada yardımcı olacağını düşünüyorum.En doğru bilgileri hocamızdan alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: sena09
İki yıldır yembezelyesi tahıl karışım olarak ekiyoruz. Bezelye tohumunu aldığım yer 12 kg bezelye 6 kg tahıl ekilmesi gerektiğini söyledi ilk sene 12 kg bezelye 6 kg yulaf olarak ekim yaptık,biçimde yatma sıkıntısıyla karşılaştık. İkinci sene yulaf zayıf geldi diye kalın saplı buğdayla aynı oranda ekim yaptık sonuç yine aynı oldu yine yattı. Bu sene aynı sorunla karşılaşmamak için 10 kg bezelye 5 kg buğday 5 kg tritikale olarak ekim yaptık inşallah bu sene yatmaz firesiz biçebiliriz.
Tavsiyem tahıl miktarının bezelye miktarıyla eşit miktarda olması gerektiği.

İki yıldır yembezelyesi tahıl karışım olarak ekiyoruz. Bezelye tohumunu aldığım yer 12 kg bezelye 6 kg tahıl ekilmesi gerektiğini söyledi ilk sene 12 kg bezelye 6 kg yulaf olarak ekim yaptık,biçimde yatma sıkıntısıyla karşılaştık. İkinci sene yulaf zayıf geldi diye kalın saplı buğdayla aynı oranda ekim yaptık sonuç yine aynı oldu yine yattı. Bu sene aynı sorunla karşılaşmamak için 10 kg bezelye 5 kg buğday 5 kg tritikale olarak ekim yaptık inşallah bu sene yatmaz firesiz biçebiliriz.
Tavsiyem tahıl miktarının bezelye miktarıyla eşit miktarda olması gerektiği.

Bende 12 kg silaj 5 kg tritikale ekeyim diyorum acaba uygunmudur böyle

Tritikalede saplar kalın oluyor ben yatma yaşamadım çok olursa içinde tritikalenin başakları çok uzun ve kılçıklı olduğu için hayvanlar sevmiyor sapıda kalın oluyor

Resimler ve ekler

• IMG_20160430_191711.jpg
    IMG_20160430_191711.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 159

nurullah abi senin göndrdiğin buğdayla çok güzel bende
ama ben kuruya biçtim pek beceremedim yinede iyiydi verimlr
bezelye çok güzel bir kaba yem lakin silaj yapılmalı..

Değerli üreticilerimiz,
Üzülerek takip etmekteyim ki fakültemize ait TÖRE ve ATEŞ yem bezelyesi çeşitlerinin aynı isimle farklı tohumluk satışları yapılmaktadır. Çeşitlerimize ait orijinal tohumluk çuvallarının fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim. Görüleceği üzere çuvalların üzerinde ayrıca üniversitemiz logosu da yer almaktadır.
Saygılarımla.
Doç. Dr. Ertan ATEŞ

Resimler ve ekler

• IMG_20191126_141335.jpg
    IMG_20191126_141335.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 70
  • IMG_20191126_141421.jpg
    IMG_20191126_141421.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 77
Değerli üreticilerimiz,
Bilindiği gibi son yıllarda yem bezelyesi ot üretimi amacıyla yetiştiriciliği hızla yayılmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında çeşit seçimi gelmektedir. Lütfen çeşit seçimi yaparken çeşidin yaprak şekillerine de dikkat ediniz. Yem kalitesi ve verim bakımından yapraklılık oldukça önemlidir. Yapraklarında sadece kulakçık ve sülük bulunan çeşitler yerine yaprakçıklı çeşitleri seçiniz. Yaprak şekli ve ot üretimi için tercih edilmemesi gereken bitki örnekleri fotoğraflarda belirtilmiştir.
Doç. Dr. Ertan ATEŞ

Resimler ve ekler

• yem bezelyesi yaprak.png
    yem bezelyesi yaprak.png
    215.7 KB · Görüntüleme: 81
  • X-026_P.jpg
    X-026_P.jpg
    129.6 KB · Görüntüleme: 77
Dörtlü beşli karışımlar hakkında:
Değerli üreticilerimiz,
Son günlerde yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + arpa, yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + tritikale ile yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + buğday karışımları şeklinde 4’lü veya 5’li karışımların yetiştirilip yetiştirilemeyecekleri ve uygun olup olmadıkları hakkında sizlerden oldukça fazla soru gelmektedir.
İlk önce şunu belirtmek isterim ki bu tür karışımların kg satış fiyatları fiğ ve bezelye kg satış fiyatlarına yakın veya aynı fiyattadır. Bu da karışımlarda bulunan arpa, buğday, tritikale ile yulafın kg satış fiyatlarının bezelye ve fiğ ile aynı olması demektir. Örneğin, 100 kg karışım tohumlukta 60 kg fiğ veya yem bezelyesi (%60 baklagil) bulunmakta, 40 kg buğday/arpa/yulaf veya tritikale (%40 buğdaygil) içeriyor demektir. Bu 40 kg buğdaygil size bezelye veya fiğ tohumunun kg fiyatına size satılıyor demektir. En güzeli tek olarak fiğ veya bezelye tohumluğu alıp bölgenize uygun tahıllardan biri ile elinizdeki tahılları kullanarak karışımları kendinizin hazırlanmasıdır.
İkinci olarak; Tek yıllık yem bitkilerinin karışımlarında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, mümkün olduğu kadar karışımda bulunan türlerin çiçeklenme zamanlarının aynı döneme denk gelmesidir. Ülkemizin birçok yöresinde Fiğ türlerinin çiçeklenme zamanları aynı döneme denk gelmediği gibi ender şekilde iklime bağlı olarak bu türlerin birkaçının çiçeklenme zamanları bezelye ile aynı zamanda olmaktadır. Önemli olan elde edilen otun protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral içeriğidir. Yem bezelyesi + buğday veya yem bezelyesi + tritikale ikili karışımlarında ki her iki türün çiçeklenme zamanı çok yakın veya aynı döneme denk gelmektedir ve buda proteince zengin ot demektir. Bu nedenle, gerek fiyat gerekse de gelişme dönemlerindeki farklılıklar nedeniyle, çoklu karışımları satın almak yerine ikili karışımları sizlerin yapması daha uygun olacaktır.
Saygılarımla
Doç. Dr. Ertan ATEŞ

• Beğen
Tepkiler: saltay