Yaglik Aycicegi Yetistiriciligi Hakkinda

sayın arkadaşlar yag çekirdegi hakkında bilgi gerekli.
kıraç-sulu
ekimi verimi satımı tohumu getirisi vs.eken arkadaşlar artılarını eksilerini yazarlarsa sevinirim.

Ynt: Yaglik Aycicegi Yetistiriciligi Hakkinda

şimdik bu seneye kadar beyaz ekerdık. 2defa kazardık sürerdik. keser köye götürüp eletıp kurutup çuvallayıp en son bıde savurup satardık en fazla 2600e fln giderdi.( bu sene deilde geçen sene 1.6dan zor verdik.)
bu snee siyah deneyelm dedk 1çuval tohumluk 0yağlık aydın 450tl 2çuval alıp ektik. hiç kazmadık bir defa aralarını sürdük geçtik. biçerle biçtirip direk fabrikaya götürdük ne kadar rahat oldukı hemde zararlı deil daha karlı oldu.
şimdi beyazda 1milyara yakın eletme parası veriyoduk savurmaya nekadar veiyoz blmiyom. kaç defa tarlaya gidiyoz geliyoz belli deil mazotu var. yeri geliyor kendimz yetiştiremıyoz bi kaç yörmıyecı tutup çalıştıyon bilmem ne
aradakı fark 1lira.
siyahta avantajın şu istediğin kadar ek nasıl olsa biçerle biçtirdiğinden tek kişi bile bu işi yapablrsn.
bu sene 10ton kadar siyah aydın getirdik 1.5den satınca 15bin yapar aydının masrafı 2 3 bin hadi 5 olsn. kaldı temız 10bin.
beyaz kilo yapmıyo. fazla dolu olmadıgından pek önemı yok. herneyse. beyaza göre daha avantajlı tavsiye ederim.
yalnız dezavantajıda var. domuzlar yağlık aydına bayılıryor habern olsn. ben 1 ay fln her gece domuz bekledm 1 gece ayı bile gelip selam verdi gitti :D :D

teşekürler 42 gösteride bir sen ceveab sağ ol.
arkadaşlar maliyet çok oluyor buyüzden arayış içindeyiz.nohut ekiyoruz buyıl suriye ve batan bakliyat şirketleri yüzünden ve kuraklıktan zarar ettik.
masraf çok oluyor .kazandımı süper kazandırıyor battımı tam batırıyor.seneye para eder açık çok ama alternetif de aolsun.
çerezlik ekemyi asla düşünmüyorum.bacanak yağlık ekti 110 dekar 17000 tl aldı destek hariç miş.maliyet tohumla birlikte galiba 2500 tl trakya birlik ektirdi.
şimdi bizlerde başlayalımdiyoruz ama ben 60 dekar kuru kıraç tarla ekmeyi düşünüyorum.
şuan 1400 tl tonu.tohumu karadeniz birlik veriyor. havalı mümzerle birileri parasıyla ekiyor çapası veya ara kazaygınıda çekiyorlar mış.bir araştıralım dedim.

köylü link=topic=59516.msg643911#msg643911 date=1351770840' Alıntı:
arkadaşlar maliyet çok oluyor buyüzden arayış içindeyiz.nohut ekiyoruz buyıl suriye ve batan bakliyat şirketleri yüzünden ve kuraklıktan zarar ettik.
masraf çok oluyor .kazandımı süper kazandırıyor battımı tam batırıyor.seneye para eder açık çok ama alternetif de aolsun.
çerezlik ekemyi asla düşünmüyorum.bacanak yağlık ekti 110 dekar 17000 tl aldı destek hariç miş.maliyet tohumla birlikte galiba 2500 tl trakya birlik ektirdi.
şimdi bizlerde başlayalımdiyoruz ama ben 60 dekar kuru kıraç tarla ekmeyi düşünüyorum.
şuan 1400 tl tonu.tohumu karadeniz birlik veriyor. havalı mümzerle birileri parasıyla ekiyor çapası veya ara kazaygınıda çekiyorlar mış.bir araştıralım dedim.
yusuf bey bu konuda araştırmalarınızı ve almış oldugunuz bilgileri bizlerle paylaşırsanız cok iyi olur.tohum işini karadeniz birlik paraylamı yoksa hibemi veriyormuş.ekim işini kendinmi parayla yaptırıyosun,aynı zamanda çapa işinide.bizim burdada eken olmaz .malum kıraç tarlalar genelde.o yüzden araştırmalarınızı burdan paylaşırsanız cok memmun olurum.

bilgileri paylaşırım .
korku biçerdöver-ve kökü idi onu ayarladık.şimdi tohumu ve alım garantisi .daha sonra kıraçda yetişmesi ve verimi.araştırıyoruz.ekenlerden ve burada ekenlerden meydan açık yazarlarsa iyi olur.
alternatif şart.kimi konola ve aspir peşinde ama benim aklıma çekirdek yattı yaglık.

köylü link=topic=59516.msg643933#msg643933 date=1351773725' Alıntı:
bilgileri paylaşırım .
korku biçerdöver-ve kökü idi onu ayarladık.şimdi tohumu ve alım garantisi .daha sonra kıraçda yetişmesi ve verimi.araştırıyoruz.ekenlerden ve burada ekenlerden meydan açık yazarlarsa iyi olur.
alternatif şart.kimi konola ve aspir peşinde ama benim aklıma çekirdek yattı yaglık.
abi. köyünüze biçer gelmıcekse gene zarar beyaz gibi olur elet bilmem ne yap derken. biçer gelsekse sorun yok
kökü derken sapından bahsedıyorsan biz 6 7cmlik ağacını bağlıyoz motorun arkasına yan şekilde. sapları koparıyor üstüne tırmık çekip bir araya getirp yakıyorz. :) kıraç dediğinz susuz tarım dıe biliyorm bzde 30yıldan fazla ayçiçeği ekiyorz susuz verimler bzm toprakta oldukça iyi. bu sene 300flndı bu senekı durumda bile.
köylü link=topic=59516.msg643911#msg643911 date=1351770840' Alıntı:
bu sene siyahı bzm burdada ektirdiler çok eken kişiler. ama duydugum kadarıyla baya pahlıydı ektirmek. şmdi hatırlayağamıcam. :S ekerler ama çapa fln çekceklerini sanmam :)

köylü link=topic=59516.msg643933#msg643933 date=1351773725' Alıntı:
bilgileri paylaşırım .
Alım garantisi kolay siz kırıkkalede değil miydiniz karadeniz birlik alıyor biz elmadağda ekerdik bir zamanlar yalnız gübresiz ekim yapıyorduk verim çok düşük oluyordu gübreli olarak nasıl verim yapar tam bilmiyorum bu aralar tekrar denemeyi istiyoruz bakalım

nasip şuan dünüyoruz.karar vercegiz baskı çok.fabrikada çokmuş açık var diyorlar.ama hayırlısı 60 dekar çekirdek 150 dekar nohut ekecegiz.nasip olursa.

Yağlık Ayçiçeği Eğlenceliğe Göre Daha Kolay Oluyor...
Biçer Hasat Ediyor, Sapları Uzun Olmuyor, Kurutmaya Uğraşmıyorsun....vs

Ben Sulu ' ya Ektim Bu Sene... Verim Bakımından 400 KG Geldi...
Suya Ettiğim Masraf İse 3700 TL Civarıydı...

Kazanç, Getiri Bakımından Gayet İyi Bir Ürün...
Ama Kuru ' da Verimi Nasıl Olur Bilemiyorum, Bölgenizin Yağış Alması Gereken Bir Yer Olması Lazım Ki Bitki Arada Bir Az Da Olsa Su Alabilmeli...

Veya Sulama İmkanınız Varsa Kesinlikle Sulayın Derim... Kolay Gelsin Şimdiden...

Bu Arada Alternatif Bitki Seçiminde Güzel Karar Vermişsin Abi ok-*-s
Kanolanın Kazancı Ayçiçeği Kadar Yok... + Sürekli Ekiminde Tarlaya Zarar Veriyor...

omerfarukkoc link=topic=59516.msg646777#msg646777 date=1352387749' Alıntı:
Yağlık Ayçiçeği Eğlenceliğe Göre Daha Kolay Oluyor...
Biçer Hasat Ediyor, Sapları Uzun Olmuyor, Kurutmaya Uğraşmıyorsun....vs

Ben Sulu ' ya Ektim Bu Sene... Verim Bakımından 400 KG Geldi...
Suya Ettiğim Masraf İse 3700 TL Civarıydı...

Kazanç, Getiri Bakımından Gayet İyi Bir Ürün...
Ama Kuru ' da Verimi Nasıl Olur Bilemiyorum, Bölgenizin Yağış Alması Gereken Bir Yer Olması Lazım Ki Bitki Arada Bir Az Da Olsa Su Alabilmeli...

Veya Sulama İmkanınız Varsa Kesinlikle Sulayın Derim... Kolay Gelsin Şimdiden...

Bu Arada Alternatif Bitki Seçiminde Güzel Karar Vermişsin Abi ok-*-s
Kanolanın Kazancı Ayçiçeği Kadar Yok... + Sürekli Ekiminde Tarlaya Zarar Veriyor...
Gübre kullandın mı ömer kullandyısanız ne kadar ?

bizde sizin ekdıgınız yaglık cerezlık ayciceginin tohumlugunu ekerız sözleşmeli bu sene kg fıyatı450 tl idi
ama zahmeti ve masrafı fazla verimi az

Çağrı link=topic=59516.msg646808#msg646808 date=1352390330' Alıntı:
Gübre kullandın mı ömer kullandyısanız ne kadar ?
Dönüme 25 Kg ŞeKer Gübresi(AS) Attık... Bi de Ayçiçeğinin İlk Çıkışında Yağmurlar Filan Oldu Bitkinin Rengi Sarıydı... O Yüzden Demir Sülfat, Çinko Sülfat Ve Potasyum Attık, Yanında da Hümik Asit... Gübre Hakkındaki Ayrıntıları Aşagıdaki Paylaşımımda Bulabilirsiniz ;)

http://www.trakkulup.net/sulama-ekipmanlari/aycicek-sulamasi-(2012)-(part-1)-!!!/1.TEMMUZ.2012

Bu Arada Tohum BETA 08-TR-003 HİBRİT

Satış ' taki Paylaşımımdan Bir Alıntı...

omerfarukkoc link=topic=58952.msg635311#msg635311 date=1349038692' Alıntı:
[size=12pt]NH TL100A MAN 520 HN MERCEDES 2521 AYÇİÇEK SATIŞINDA [2012]...!!! ../24.EYLÜL.2012\..[/size]

Arkadaşlar 24 Eylül Pazartesi Günü Ayçiçeğimizi İlçemiz Sınırlarında Fabrikası Bulunan KONYA ŞEKER A.Ş BETA ZİRAAT ' E Sattık...
Toplam 26 Ton Ayçiçek Vardı...

3 Arabanın da Ortalama Olarak;
Yağ Oranları: %46
Nem Oranları: %7
Fiyatı: 1570 TL Çıktı...

Tohum ' un Broşürü...
dsc03856h.jpg

Biz en son ektiğimiz sene o kuraklık seneleriydi,yanlışım yoksa 200 dönümden 7 ton çıkmıştı,ondan sonra uzun bir süre ne çerezlik ne yağlık ektik.Yeni yeni çerezlik ekimi başladı bölgemizde,yağlık da tek tük var eken.

Ama ekim ve üste gübre atılmamıştı sadece ilaç atarken bu karıştırılan birkaç toz gübre vardı onlardan atılmıştı,tarla da fena bir tarla değildi en kötüyü de göz önüne almak lazım

İç anadoluda susuz ekim yapan arkadaşlar verim bilgisi verirse bizler için de daha iyi bir kaynak olur,malum trakyada daha yüksek verimler