Üzüm Suyu Sıkma Yolları Hakkında. ..

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

.
Sezon yaklaşıyor. Üzümler renklenmeye başladı.
Dolayısıyla pekmez tadında telaş başlıyor. Geçen yıl çiğneyerek üzümü suyunu çıkardık ama bu sene sistemi değistirmek durumundayım.
Çiğnemek ile makine arasında acaba başka bir fikri olan var mı?

Ynt: Üzüm Suyu Sıkma Yolları Hakkında. ..

denizli tarafında basit bir düzenek var orda şarapcılıkda var elekli ucuz bir alet o işini görür tavas kale taraflarında tanıdığın varsa mutlaka yardımcı olurlar orlarda bol

Ali SARAÇ link=topic=85208.msg1018140#msg1018140 date=1439665628' Alıntı:
denizli tarafında basit bir düzenek var orda şarapcılıkda var elekli ucuz bir alet o işini görür tavas kale taraflarında tanıdığın varsa mutlaka yardımcı olurlar orlarda bol
Görsel bir şey aradım fakat bulamadım. Biraz daha tarif yada varsa link alabilirmiyim?
Göktürk- link=topic=85208.msg1019543#msg1019543 date=1440316137' Alıntı:
Niçin sofralık olarak pazarlamayı düşünmüyorsunuz?Sekiz dekar bağın üzümü sıkmakla biter mi? :)
Sofralık olmayacaklar var onları degerlendirmek için bir sisteme ihtiyaç var.
sebazios link=topic=85208.msg1019557#msg1019557 date=1440329787' Alıntı:
Bizde bolca şarap fabrikası mevcut. Rica ediyoruz, preste 10 dakikada sıkıyorlar. Para almadıkları dahi oluyor.

Çevrede üretim yapan şaraphane varsa işinizi çözebilir.
Varsa da haberim yok. Sirke fabrikası var. Aklıma gelmemişti bir ara görüşelim bakalım. Ama youtube ta bazı firmaların ürettiği makinalar var 800-1000kg/saat kapasiteleri varmış. 2.000-2.400tl fiyatları.

Birde bir yerde okudun ama bir daha bulamadım. Pekmez yapımında toprak harici bir şey vardı mayalanmayı önleyen o neydi?

her sene 7 dönümlük bağın üzümünü tek başıma ayaklarımla ezerek suyunu çıkartırım. benim için büyük keyif ;) fakat buralarda değişik makinalar da var. ama hiç biri ayaklarımın performansını yakalayamaz ;D 8)

Gassal link=topic=85208.msg1019695#msg1019695 date=1440410877' Alıntı:
her sene 7 dönümlük bağın üzümünü tek başıma ayaklarımla ezerek suyunu çıkartırım. benim için büyük keyif ;) fakat buralarda değişik makinalar da var. ama hiç biri ayaklarımın performansını yakalayamaz ;D 8)
Geçen sene temiz bir çuvalın içerisinde çiğnedim fakat videoları izliyorumda ben tam suyunu çıkaramıyorum.
Bahsettiğiniz makine https://www.youtube.com/watch?v=4dtlB75ufIk linkteki gibi bir şey mi?
Yada https://www.youtube.com/watch?v=gsU3nW4NXIY böyle bir şey mi?

ilk videodaki makineye benziyor daha çok. bu arada biz yem çuvalına doldurup çiğneriz.iyice suyu azalınca mengeneye alırız. 2. videodakinin ilkel hali gibi. orda da bir güzel sıkarız, damla su kalmaz posada.

Gassal link=topic=85208.msg1019720#msg1019720 date=1440423229' Alıntı:
ilk videodaki makineye benziyor daha çok. bu arada biz yem çuvalına doldurup çiğneriz.iyice suyu azalınca mengeneye alırız. 2. videodakinin ilkel hali gibi. orda da bir güzel sıkarız, damla su kalmaz posada.
Bende aynen sizin dediğiniz gibi yapacağım yüksek ihtimalle.
Makine için 2-3 yer ile görüştüm. Net olarak bu işi bizim makine hakkıyla yapar diyen yok. Kimisi saplarını ayıklasanız iyi olur diyor sebebini açıkça söyleyemedi, Kimisi biraz posalı sıkıyor diyor.
Beton havuz kesin artı yapabilirsem pres ile işi tamamlamayı planlıyorum.

ofas link=topic=85208.msg1020121#msg1020121 date=1440676392' Alıntı:
Bende aynen sizin dediğiniz gibi yapacağım yüksek ihtimalle.
Makine için 2-3 yer ile görüştüm. Net olarak bu işi bizim makine hakkıyla yapar diyen yok. Kimisi saplarını ayıklasanız iyi olur diyor sebebini açıkça söyleyemedi, Kimisi biraz posalı sıkıyor diyor.
Beton havuz kesin artı yapabilirsem pres ile işi tamamlamayı planlıyorum.
saplarını ayıklamanızı istemesinin sebebi, makinenin elek deliklerinin sık sık tıkanmasını engellemek için. ben bizim buralarda bir sürü makine çeşiti gördüm, emin olun hiç biri ayağınızla çiğnediğiniz kadar verimli değil. hem doğru dürüst suyunu sıkmadan çıkartıyor, hem de tekrar elden geçirip muhtemelen yeniden çiğnemenize gerek duyuyor. en güzeli kendi bildiğiniz yöntem. boşa makine parası vermeyin derim.