TRAKTÖRÜM VE BEN (36 YILLIK BİR FOTOĞRAF)

Ynt: TRAKTÖRÜM VE BEN (36 YILLIK BİR FOTOĞRAF)

keykubat link=topic=72105.msg834511#msg834511 date=1390683088' Alıntı:
Allah ayırmasın.Leyland kim bilir nelere şahit olmuştur.
Güzel paylaşım olmuş eline sağlık abi.
Tşk.Kesin üzerinden kadrolu 4-5 bir o kadarda kadrosuz :) şoför geçmiştir.İlginç olan,o kadar şoför bir yerini kıramadı.;İlk yıllarında çamurlu tarlalardan tek çekerliğine rağmen ne pancarlar çıkardı.Ben en çok kompresörüne hayranım.Yerimiz düz ama nehirin üzerdeki köprünün inişi ve çıkışı var. Kelle motorla inişte 5.vitesteyken bile kendini tutarak inmesine şaşırıyorum.Yani arkadan iten bir yük olmamasına rağmen kendi ağırlığına kompresyon yapıyor.

UÖZKAN.77 link=topic=72105.msg835475#msg835475 date=1390814488' Alıntı:
Bu 70 ' lik Leyland tam bi eski toprak.. burda bi abimizde var, topladı satacaktı çok beğendi satmaktan vazgeçti :)
Tşk.Satmaya değecek bir fiyatı yok ama her işi yapıyor. 3x13 pullukla geçen bahar gayet derin tarla sürdüm.Artık evin büyüğü, köşemizde durması yeter.
hacimmet link=topic=72105.msg835545#msg835545 date=1390821063' Alıntı:
Buradaki en güzel kıssa eski traktörünüzün hala duruyor olması burada hiç kimsede eski traktörleri yok bizdede ilk süper Major vardı az hatırlıyorum şimdi olsa o izlediğimiz eski tarktör belgesellerindeki gibi kullansak ne güzel olurdu.Paylaşım için teşekkürler abi
Bizim ilk traktörümüz de 1964 te alınmış ufak Fordson muş.Benim aklım yetmiyor.Birkaç gün önce köytv veya tarımtürk te İtalya da eski traktörlerin bir yarışmasını izledim.Sürat yarışı değildi.3-4 konuda yarıştılar.Aynısını bizim memlekette yapsak ne güzel olur diye düşünmüştüm.
ByFreST0N link=topic=72105.msg835549#msg835549 date=1390821225' Alıntı:
Nereden nereye...Allah ayırmasın sizi abi :)
İnşallah sağolun.

Göktürk- link=topic=72105.msg834405#msg834405 date=1390674199' Alıntı:
Bu fotoğraf 1977 yılı yazında çekildi. 36.5 yıllık.Babam Leyland ' ı Kayseri Anadolu Fuarında sergilenirken görünce beğenmiş.Alıp kamyonla getirdi.Traktör yaklaşık bir aylık.Ben üniversiteyi birkaç hafta önce kazanmışım.Hey gidi günler hey.
Birçok insan kuyruklu yıldız gibi kaydı.Arkadaki samanlık yenilendi.Yanımdaki çocuk şimdi başkomiser.Leyland ' la arkadaşlığımız ise devam ediyor.En son 10 gün önce onu yine sevdim.
Tarih ve hatıra kokan bir foğraf , paylaşım için teşekkürler Cemal abi.

Dedemin 37 yıllık ilk el MF 175 duruyo..

Eski motorların tamamına yakını el emeği göz nuru.. hepsi nev-i şahsına munhasır (tek özel).. hepsinin bi duruşu, asaleti var.. köyde çocukken çoğunu sesinden ayırt ederdik, mesela bizim MF ' yi daha görmeden hemen sesinden tanırdık..

Ömür olarak da kesinlikle şimdikilerden öndeler.. niye basit-sade bozulacak bi ayrıntı, teferruat yok ki :)

Tam olarak çekmek için üretilmişler, traktörün dibi onlar.. üretim tarzı değişince turbo kapitalizmle birlikte yığın üretim sonrası konfor-süs-ayrıntı arttı ama orjinallik, o asil duruş pek kalmadı gibi..

Çok isterdim o eski topraklardan halen faal bi motorum olsun.. şimdikiler paraya bakar alınır ama onlar çok zor, çok nadide..

Hayrını görün Cemal bey.. vesselam :)

Tdkn.jpg

Bu fotoğrafı temmuz 2013 te soğan raporu başlıklı konumda kullanmıştım.İş zamanı olduğu için az görüntülendi.Yan tarlaya parkettim.Bu arada komşudaki pancarların sıhhatine dikkatinizi çekerim.Dönüme 10 ton verdi (Beta tohum,Bizon).Bakalım bu sene yanındaki tarladan ben ne kadar pancar alabileceğim?Leyland ' ı bir de orada çekerim artık.

üçemli link=topic=72105.msg835656#msg835656 date=1390830994' Alıntı:
güzel paylaşım.nostaljik bir fotoğraf.
Teşekkürler.
ali şen link=topic=72105.msg835700#msg835700 date=1390835415' Alıntı:
çok güzel bir fotoğraf Cemal abi.bende senin gibi yapsam bizim ford 70 model 36 sene sonra bizimki bırak cold startı ayakta kalabilir mi ki :)
Tşk.Kalır niye kalmasın?Bakıma bağlı,hor kullanmayın yeter.
ufukk link=topic=72105.msg835660#msg835660 date=1390831183' Alıntı:
Tarih ve hatıra kokan bir foğraf , paylaşım için teşekkürler Cemal abi.
Ben teşekkür ederim.
UÖZKAN.77 link=topic=72105.msg835766#msg835766 date=1390840874' Alıntı:
Dedemin 37 yıllık ilk el MF 175 duruyo..

Eski motorların tamamına yakını el emeği göz nuru.. hepsi nev-i şahsına munhasır (tek özel).. hepsinin bi duruşu, asaleti var.. köyde çocukken çoğunu sesinden ayırt ederdik, mesela bizim MF ' yi daha görmeden hemen sesinden tanırdık..

Ömür olarak da kesinlikle şimdikilerden öndeler.. niye basit-sade bozulacak bi ayrıntı, teferruat yok ki :)

Tam olarak çekmek için üretilmişler, traktörün dibi onlar.. üretim tarzı değişince turbo kapitalizmle birlikte yığın üretim sonrası konfor-süs-ayrıntı arttı ama orjinallik, o asil duruş pek kalmadı gibi..

Çok isterdim o eski topraklardan halen faal bi motorum olsun.. şimdikiler paraya bakar alınır ama onlar çok zor, çok nadide..

Hayrını görün Cemal bey.. vesselam :)
Tşk.Şimdiki herşey kullan at prensibine göre üretiliyor.Ne kadar titiz kullanırsanız kullanın,ömrünü artıramıyorsunuz.Birçok alette yaşadım. Dikkat ederseniz,motor bir şasenin üzerinde.Gövdenin zorlanması motorun blokunu ilgilendirmiyor çünkü motor traktörün gövdesine ait bir parça değil.Motor sadece gövdenin hareketini sağlayacak gücü üretiyor.Yani işini yapıyor,traktörü taşımıyor.Sağlamlığında bunun da etkisi olabilir.

Gerçekten TAM şaşe.. burdaki mavide TAM şase sizinkinin aynı, tek farkı rengi.. hatta reklamcıya 'Leylent 270' yazdıracaklardı üzerine.. müdahale ettim 'Leyland' olacak diye :)

Volvo Munktel var aynen tam şaşe.. eskilerde garanti-parça-ayağa gelen servis olmadığından tek şansın var, tek yol var ÇOK sağlam-kaliteli üretmek.. şimdilerde kalite kontrolü tüketiciye-çiftçiye yaptırıyolar :)

Bu tam şaşe olayı ön kepçede de TAM bi önem taşıyo.. kepçe takılırken ona göre tam tam şase yaptırdık.. tık yok JCB gibi çalışıyo.. ihmal edersen abartmıyom motor 2 ' ye bile ayrılır, burda ayrıldı da..

UÖZKAN.77 link=topic=72105.msg835801#msg835801 date=1390844930' Alıntı:
Gerçekten TAM şaşe.. burdaki mavide TAM şase sizinkinin aynı, tek farkı rengi.. hatta reklamcıya 'Leylent 270' yazdıracaklardı üzerine.. müdahale ettim 'Leyland' olacak diye :)

Volvo Munktel var aynen tam şaşe.. eskilerde garanti-parça-ayağa gelen servis olmadığından tek şansın var, tek yol var ÇOK sağlam-kaliteli üretmek.. şimdilerde kalite kontrolü tüketiciye-çiftçiye yaptırıyolar :)

Bu tam şaşe olayı ön kepçede de TAM bi önem taşıyo.. kepçe takılırken ona göre tam tam şase yaptırdık.. tık yok JCB gibi çalışıyo.. ihmal edersen abartmıyom motor 2 ' ye bile ayrılır, burda ayrıldı da..
Londra da çalışan iki katlı otobüslerin eski modellerinin hepsi de Leyland dır.Zaten BMC (British Motor Company) ve Leyland ingilizlerin ulusal markaları.
Şasedeki görülen delikler zaten zaten ön yükleyicinin montajına hazırlık olsun diye konulmuş anladığım kadarıyla.
Bu vesileyle umarım babamın ruhuda şad olmuştur.Traktörü yıllar sonra internette konuşuluyor.Ben sadece aracılık yaptım : ' (

Adı üstünde fani dünya, geldik adım adım gidiyoz.. Allah cümle geçmişlerimiz rahmetiyle muamele etsin..

Boya orjinalmi bu arada.. merak ettim.. çok temiz duruyo senede kaç saat çalışır bu makine..?

Burdaki abimizde 4x2 olmasına rağman uzun-sallı ve dengeli olmasından dolayı pullukta 4x4 ' e yakın tad verdiğini söylediki.. nerdeyse gözlerimi motorda açtım diyecek kadar motorcu :)

UÖZKAN.77 link=topic=72105.msg835830#msg835830 date=1390846927' Alıntı:
Adı üstünde fani dünya, geldik adım adım gidiyoz.. Allah cümle geçmişlerimiz rahmetiyle muamele etsin..

Boya orjinalmi bu arada.. merak ettim.. çok temiz duruyo senede kaç saat çalışır bu makine..?

Burdaki abimizde 4x2 olmasına rağman uzun-sallı ve dengeli olmasından dolayı pullukta 4x4 ' e yakın tad verdiğini söylediki.. nerdeyse gözlerimi motorda açtım diyecek kadar motorcu :)
Amin.Boyası orjinal ama esaslı bir elden geçirmem lazım.Boyasınıda bilgisayardan yaptıracağım.Yazılarını aynen yazacak (leylent olarak değil tabii) ahbabımda var.Elim değmiyor.Kasnağı ve ağırlıkları duruyor.Roll barsız ve süratli olduğundan tehlikeside çok.Çok dikkatli kullanıyorum.Senede 30-40 saat çalışıyor.Onunda çoğu tarlaları dolaşmak.Çok büyük hendeklere girip çıkıyorum dikkatlice.Arazide macera keyfi yapıyorum.Bazen canım istiyor gece 1 de komşu köylere doğru gidiyorum sırf gezme olsun diye.
Böyle eski bir traktörden bu kadar uzun bahsetmek diğer arkadaşları sıkabilir ama açtığım konuya soru soruluyorsa cevap vermek zorundayım.İyi ki bi eski motoru varmış diye düşünmesinler.Hatta sitede eski motorlara bir köşe bile açsak yakışır (Ustalara saygı kuşağı :) )
rocky link=topic=72105.msg835843#msg835843 date=1390847566' Alıntı:
:) duygusal bir kare. Teşekkürler abi.
Ben teşekkür ederim.
Cemal Abi, Allah babana gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah, hatıralı bir sahne yaşattın bize. Herşey gönlüne göre olur inşaallahim.
Teşekkürler.Ne yapalım, bazen geçmişe de bi dönüp bakmak gerekiyor.

cemalcğim 70 56 yı satıp 90 110 arası nev holand veya çıkacak tümosan maksima alayım diyordum ama senin gözyaşartıcı vefanı görünce vazgeçdim.rahmetli babam bu traktörü kiradaki dükkanın birini boşaltıp oraya koyun dursun diye vasiyet etmişti.

70 56 ve 56/66 serisi en beğenilen seri galiba satmadan ne alacaksan almaya bak derim.. zaten hatırası da varmış..

Bu arada Leyland 270 renk değişikliği 1977/78 sonrası maviden-sarıya dönmüş.. lakin burdaki maviyi gördüğüm kadarıyla Ford 5000 ayarı bi makine hatta tam şasesi ile daha avantajlı duruyo..

Hep minik Leylandlara alıştığımızdan bunlar pek bilinmiyo..

massey ferguson 277 gold link=topic=72105.msg836443#msg836443 date=1390931762' Alıntı:
bizdede leyland varmış 270 fotografta vardı dedem saman getirirken çekmişler
Nadir bulunan traktörlerden.Türkiye ' de 200 tane ancak vardır. Tam sayıyı bir türlü bulamadım.
karaagac.58 link=topic=72105.msg836505#msg836505 date=1390934967' Alıntı:
cemalcğim 70 56 yı satıp 90 110 arası nev holand veya çıkacak tümosan maksima alayım diyordum ama senin gözyaşartıcı vefanı görünce vazgeçdim.rahmetli babam bu traktörü kiradaki dükkanın birini boşaltıp oraya koyun dursun diye vasiyet etmişti.
70-56 yı satarsan trakkulup seni linç eder :) hemşehrim haberin olsun.Öyle çift yönden değerli traktörler satılmaz çoğaltılır.
78 veya 79 da çerezlik ayçiçeği ekmiştik. Size komşu yukarı köylerden Leylandla ayçiçeği patozu getirmeye gittim.Gelirken tasarruf olsun diye hafif meyilden cesaret alıp motoru boşa aldım.Motor bir müddet sonra bir hızlandı, frene nerdeyse iki ayağımla basıp zor yavaşladım, birkaç yüz metre geç kalsaydım durmam imkansız olacaktı,artık motor ve biz 3 kişi kaç parça olurduk bilmem. Aşağılara inince, aslında hafif görülen meyilin ne kadar uzun ve tehlikeli olduğunu gördüm. O gün bugün otuz küsür senedir kullandığım hiçbir aracı boşa almadım.
Avrasya fuarı fotoğraflarımızı görmüşsündür.Keşke sende gelseydin.Tümosan maksimayıda değerlendirirdin. Malkaralı Yusuf beye senden bahsettim.Sen de sessiz çoğunluktansın.Olsun, varlığın yeter.
UÖZKAN.77 link=topic=72105.msg836556#msg836556 date=1390938771' Alıntı:
70 56 ve 56/66 serisi en beğenilen seri galiba satmadan ne alacaksan almaya bak derim.. zaten hatırası da varmış..

Bu arada Leyland 270 renk değişikliği 1977/78 sonrası maviden-sarıya dönmüş.. lakin burdaki maviyi gördüğüm kadarıyla Ford 5000 ayarı bi makine hatta tam şasesi ile daha avantajlı duruyo..

Hep minik Leylandlara alıştığımızdan bunlar pek bilinmiyo..

Ben de aynı şeyleri yazdım.Gönderirken yeni mesaj uyarısı geldi )

Sakaryada iyi bi ustası ve tüm eski Leylandların parçacısı varmış bu arada.. nette Avruplarına baktım orjinal kabinli 4x4 ' ler harika makineler..

Ülkemizde faal 100-200-300 anca o kadardır derim.. zaten bildiğim kadarıyla arkası gelmediğinden yok yani tutulmadığından değil..

UÖZKAN.77 link=topic=72105.msg836589#msg836589 date=1390939994' Alıntı:
Sakaryada iyi bi ustası ve tüm eski Leylandların parçacısı varmış bu arada.. nette Avruplarına baktım orjinal kabinli 4x4 ' ler harika makineler..

Ülkemizde faal 100-200-300 anca o kadardır derim.. zaten bildiğim kadarıyla arkası gelmediğinden yok yani tutulmadığından değil..
t0BJP.png

Burdaki resim Sakarya ' daki ustanın topladığı motora ait.Yakın olsak bende ona getirir sıfırlatırım.Yine de halledemediğim işler olursa yardımcı olacağını söyledi.Bu motoru Afyon dan aldı.Toplayıp Sivas a sattı.