Topraklatı damla sulama 200 dekar

Ynt: Topraklatı damla sulama 200 dekar

Yazdan yaptıgım parselde fareden kaynaklı problem yasamdım ama firma fareden dolayı sıkıntı olursa fare ilacı kullanın diyorlar
Topralaltı ve pivot karsılastırmasına gelince benim sahsi fikrim araZi pivota uygunsa pivot daha mantıklı gorunuyor ama arazi pivota uygun degilse ve urununuz sulama sartsa mecburan alternatif sulama sistemlerine yoneliyorsunuz

Toprakaltı damla sulama montaj bitti

Bugun itibari ile sistemin otomasyonu baglandı. Test edildi calıstırıldı. Sistem 8 parseldeki vanaları ve dalgıcı kontrol edecek. Verecegim parsel sulama programına gore vanaları acıp veya kapatacak
Gunluk ıslatma 8,5 mm gore yapıldı. Hat baslarında istenilen basınc 2,4 bar. Hat uzunlugu 540 mt her parsel yaklasık olarak 32 dekar. Saatlik su ihtiyacı 85 ton.

• Beğen
Tepkiler: Eker5

Toprakaltı damla sulamayı calıstırdım. Resimlerde gordugunuz 12 saat sonrası bir gun sonra baktıgımda tarlada kuru biryer kalmamıstı ( killi -tınlı toprak yapısı suyu cekiyor)
Ama tabi mart basına kadar olan yagıslar toprak tavını fazla kaybettirmemiş. Yazın ikinci üründe mısır/soya çimlenmesi için eger kuruya ekim yaparsam bir yağmurlma yapıp sonra damlamayı devreye sokmayı planlıyorum. Bir parselde ise sadece toprakaltını calıstırım cimlendirme icin gerekli su miktarını kaç saatte yakalayabilecegimi test edecegim.
Genel olarak sistemden cok memnunum buğday icin acaba yeterli islatma saglayabilirmiyim diye korkum vardı ama su an itibariyle gayet iyi gorunuyor

slm ünsal bey öncelikle verdiğiniz bilgiler harika size sormak istediğim birkaç bişey var yardımcı olursanız sevinirim.
30 dekar yerim var esnaf olduğum için kiraya veriyordum fakat malum işler artık eskisi gibi değil ek bişey yapmak istiyorum onun için işimi aksatmadan ekiş olarak yerime yonca ekmeyi düşünüyorum ekimden önce toprakaltı damlama döşetmeyi düşünüyorum malum boru tabanca sulama gibi uğraşmıyayım diye tabii sizin vereceğiniz değerli bigiler dahilinde
bu sistemden memnun kaldınızmı bende aynı şirket ile görüştüm aynı fiyatı verdiler
bu sistemin verime bir faydası varmı dekardan kaç balya aldınız
sizlerin yanında sanırım çok minik bi çiftçi olucam belki ama düşünceleriniz benim için değerli
saygılar

Merhaba Arkadaşlar,

paylaşılanları okudum. Bu sorulara bir Kültürteknik(Sulama Mühendisi) olarak cevap vereyim.

Öncelikle, Damla sulama ve Pivot Sulamanın ikiside çok yüksek randıman veren sistemlerdir.
Tüm sistemlerde(salma sulama hariç), önce bitki su ihtiyacı belirlenir ve sonra sistem tertiplenir. Damla sulama ve pivot sulama neredeyse aynı sulama randımanına sahiptir. Burada dikkat edilmesi gerekenler, toprakaltı damla sulama, çevreye verdiği zarardan dolayı bir çok ülkede kullanılmamaktadır. ayrıca, damla sulama sisteminde, Netafim, boru içerisine düşük konsantrasyonlu asit uygulayarak(kimyasal) damlatıcıları köklerden korumaya çalışmaktadır. Diğer firmanın ürünü ise özel bir kimyasalla yapılmış olup böyle bir işleme gerek yoktur. Diğer taraftan, pivot sistem ise aralarında en kullanışlı olan bir sistemdir. Böyle handikapları yoktur. ve normal olarak ömrü 20-25 senedir. Tigem de başlangıç uygulamaları maalesef damla sulama da olduğu gibi pivotta da kötüydü.(devlet kurumu olmalarından dolayı) ama sonradan 1000 adete yakın pivot sistemi kurdular(yaklaşık 500.000 dekar araziyi bu şeklide suluyorlar) topraküstü damla sulama da kullanılıyor ama toprakaltı uygulaması yapılmadı. ben şahsım olarak çok ciddi miktarda toprak altı boru kullandım ama , çimlenme sorunu, toprak işlemede yaptığım hatalar ve bitki köklerinin tıkanması neticesinde hepsini sürdüm attım.
ne kullanacağınızı iyi araştırın...

Yazın yapmıs oldugum 50 dekar toprakaltı damla sulamanın mısırda basarılı performans göstermesi üzerine 200 dekar daha yapmaya karar verdim. Sansıma cok yagmurlu doneme geldik 160 dekarı serdim 40 dekar kaldı sonra yeraltı boruları ile baglantılar yapılacak

Herkese Merhabalar;
Öncelikle Ünsal BEY e etkili paylaşımından dolayı teşekkür ediyorum.
Şahsım NETAFİM SULAMA SİSTEMLERİ nde çalışan bir ziraat mühendisiyim.
Ünsal Bey fazlasıyla herşeyi anlatmış.Yine de eksik kalan bazı konular mevcut bunlar adına bilgi almak ve yine sistem hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için mesajın sonunda iletişim bilgilerimide paylaşacağım.
Asıl yazma sebebim sulama muhendisi olduğunu iddaa edip yalan yanlış bilgi veren arkadaş için yazıyorum.
Bir yağmurlama sistemi olan Pivotla Toprak Altı Damla Sulama sistemini geçtim damla sulama sistemini nasıl bir tutuyor anlamak güç. Bunların farkı aşikardır. Ayrıca en önemlisi ticaretin ahlaklısının yapılması.Bir ürünü övmek için diğer bir bir ürünü karalamak bir NETAFİM personeline yakışmaz.Sanırım herkes kendine yakışanı yapıyor. Bende bir NETAFİM personeli olarak kendime yakışanı sulamacı arkadaşa bol kazançlı satışlar diyerek yapıyorum.

Toprak Altı Damla Sulama hakkında detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki numaradan ve mailden bana ulaşabilirler.
BATTAL AYDOĞDU (NETAFİM SULAMA SİSTEMLERİ)
TEL:0531 251 08 42
MAİL: battal.aydogdu@netafim.com

Cevap: Ynt: Topraklatı damla sulama 200 dekar

Toprakaltı damla sulamayı calıstırdım. Resimlerde gordugunuz 12 saat sonrası bir gun sonra baktıgımda tarlada kuru biryer kalmamıstı ( killi -tınlı toprak yapısı suyu cekiyor)
Ama tabi mart basına kadar olan yagıslar toprak tavını fazla kaybettirmemiş. Yazın ikinci üründe mısır/soya çimlenmesi için eger kuruya ekim yaparsam bir yağmurlma yapıp sonra damlamayı devreye sokmayı planlıyorum. Bir parselde ise sadece toprakaltını calıstırım cimlendirme icin gerekli su miktarını kaç saatte yakalayabilecegimi test edecegim.
Genel olarak sistemden cok memnunum buğday icin acaba yeterli islatma saglayabilirmiyim diye korkum vardı ama su an itibariyle gayet iyi gorunuyor

borular ne kadar derine iniyor burda borular gözüküyor... her sezon onları yerden söküyormusnuz ?

Mazotcu bey borular 35-40 cm derinlikte. Gordugunuz borular montajdan kalan kesilen atık borular. Projede borular gorunmuyor. Heryıl toplama serme gibi bir durum yok. Asit kimyasal bakımı yapılırsa 10-15 yıl omur veriyorlar( 25 yıl kullananlar mevcutmus abd de) derin sürüm yapmıyorum bu arada

• Beğen
Tepkiler: mazotcu
Mazotcu bey borular 35-40 cm derinlikte. Gordugunuz borular montajdan kalan kesilen atık borular. Projede borular gorunmuyor. Heryıl toplama serme gibi bir durum yok. Asit kimyasal bakımı yapılırsa 10-15 yıl omur veriyorlar( 25 yıl kullananlar mevcutmus abd de) derin sürüm yapmıyorum bu arada

teşekkürler. izmirdede böle sistem yapmışlar komsumuz arastırıyor oda yapıcak inşallah. bız daha damlama sulamaya gecemedık toprak altı sulama bize göre degıl malıyet bakımından :)