Topraklatı damla sulama 200 dekar

Ynt: Topraklatı damla sulama 200 dekar

Sagolasın Ömer
Benim bolgr sartlarında bana avantaj saglıor suyum cok degil enerji maliyetli birsey salma sulama yapsaydım 2 kuyu daha kazmam gerekecekti butun araziyi sulamak icin buda nereden bakarsan bak 100-150 bin tl ve her yıl dalgıc bakımı extra sulama parası bizim bolgede kuyu bası sulama ucreti odeniyor
30-35 cm derinlikten suyun yukarı cıkması hic problem degil mısırda bunungordum toprak yuzeyini 3-5 cm kazıdıktan sonra camur baslıyordu. Normalde toprakaltına toprak ustu gibi 140 cm dosenebiliyor ama benim ürün rotasyonumda bugday var. Bugday sulaması icin 1 mt aralıklı toprak altına gomdum
Buradan ulasmaya calıstıgım nokta araziye rutubet olcum cubukları yerlestirip sulamayı tamamiylr otomatik hale getirmeyi planlıyorum. Reinke marka olan pivotum uydu kontrollu istedigim yerden makinaya bahiglayıp calıstırp hızını ayarlayabiliyorum aynı sekilde dalgıc pompayıda pivota bagladım
Becerebilirsem toprak rutubeti belli bir degerin altına dustugunde pivot ve damla sulamanın otomatik olarak calısmaya baslaması reinke ile gorustum yeni bir projeleri var amerikada deneme asamasındaymıs benim araziyede demo kuracaklar reinsense diye geciyor internete

• Beğen
Tepkiler: mazotcu

Tigem konusuna gelince ceylanpınar tigemde kurulu vaZiyette 450 center pivot var ve 2015 yılı icin 250 makinamın ihalesine cıkacaklarmıs
Ben pivot almadan once ziyareyit ettim urunlrri sistemi gozumlr gordun. İlk bir iki yıl acemilikncekiliyor sistemi ve mantıgı anlamak icin ama sonrasında anlıyırsunuz mantıgı. Turkiyedeki sıkıntı bu tip sistemleri kullanan ciftci sayısı az tecrubeleri kimse paylasmıyor ben cogu bilgiyi amerikadaki ciftcilere sordum
Ornek vermek gerekirse bende mısırın ust gubresini gunluk verdim pivotla damlama gibi gunde dekara 1 kg üre 40 seferde cok fark ediyor verimde ceylanpınar tigeme sordugunuzda nasıl yapalım dediler okadar makinaya gunluk gubre ayarlamamız cok zor bastan 40 kg yi hat acıp veriyoruz dediler

Çok güzel ve bilgi dolu bi paylaşım olmuş,
Bu sistemde benim merak ettiğim, örneğin tarlada buğday ekili bununla suladık ve hasatta sıkıntı çekmemek için toprağı kurumaya bıraktık, Bildiğiniz gibi bazı topraklar sert ve kurakta kendisini çekiyor ve beton gibi oluyor bu gerilme evresinde damlama burularına baskı uygulamazmı, Yada toprağın nemini korusak hasat esnasında nemli zemine biçerdöverin lastikleri baskı oluşturup hortumların sıkışıp su yolunun kapanmasına neden olabilir mi , Eğer bu tür olumsuzluklarla karşılaşılmıyor ise harika bi sistem gerçekten.

unsal link=topic=80475.msg954852#msg954852 date=1420661386' Alıntı:
Maliyet analizi olarak soyle bir durum ben burada su olamdan hicbirsey yetistiremem bugday dahil ve suyuda kendi kuyularımdan cıkartıyorum. Kendime ait 4 kuyu var salma sulamada her bir kuyu yaklasık 130-150 dekar alan sulayabiliyor ama damlama 250 dekar arlanı aynı su miktarı ile sulayabiliyorsunuz. Bu benim için elektrik anlamında %40-50 daha maliyet demek büve ek olarak verim artısı ve sulama işçiliği
Ben bunu ziraat bankasının 5 yıl faizsiz kredisi ile aldım ( pivotlarıda aynı kosullarda almıstım) bildigim kadarıyla hibe de sozkonusu
Amorti suresine gelince benim sartlarımda 3-4 yılda amorti ediyor yılda iki ürün ekim sisteminde

Burada yapmaya calıstıgım sulama işçiliğini minimuma indirgemek cunku mevcut sulama işçileri ile profesyonel olarak bu iş yurumuyor gectigimiz yıllarda basıma gelen bir olayda salma sulama yapılıyor hat patlamıs sular yan hattlara kaynıs 15-20 hat sulanmamıs pamuk sıcaktan bembeyaz olmus işciyi cagırıp bu ne dedigimde elimden gelen bu anlamına gelen sozler kullandı biliyor ki siz sezon ortasında işçi bulamayacagımı
O yuzden butun oncelikli yatırımlarım sulama sistemleri uzeirne oldu 2 adet pivot toplam 460 dekar ve 250 dekarlıkta toprak altı damla sulama projesi yatırımı yaptım.

Bu yaptıgım son parselde elektrik direkleri var ve araziye ikinci pivotu koydugumda diger pivotun için egecme durumu oluyordu. Pivot boyunu kısattığımda da sulanmayan arazi miktarı artıyordu. Bu yuzden toprakaltı damla sulama yapmaya karar verdim. Benim sartlarımda tek handikap çimlenme için yağmurlama yapma gerekliiği ikinci üründe sart olması pivotta boyle bir sıkıntı yok
pivotların maliyeti ne kadar ve ne kadar yer sulanabilir

Netafim ile gorusmelerimde mekanik toprak sıkışmasının borulara herhangi bir zarar vermeyecegi seklinde idi. Bugday hasat donemi zamanında benşmde kesfetmem gereken suyu nezaman kesmem gerekecegi ve ikici ürün ekimi öncesi ne zaman sulamaya baslayıp toprak su tutma kapasitesine ulasacagım. Her sekilde bir tecrube edinmem gerekiyor. Deneyip görecegiz durumu
Pivot maliyetlerine gelince bendeki makinalar 271 mt uzunlugunda yaklasık olarak 230 dekar yer suluyor gunluk 11mm su kapasiteli
Pivotların maliyetine gelince sadece pivotun maliyeti 60-65 000 usd civarı ( kullanılan kontrol paneline göre degisiyor bu) su merkezinden pivot merkezine kadar olan yeraltı borulama , ve pivot merkezine gelen elektrik kablosu haric

unsal link=topic=80475.msg954877#msg954877 date=1420665299' Alıntı:
Toprakta kalmasında bir sıkıntı yok eger toprak işleme sistemini degişterecesniz dipkazan yaparak cekip cıkartabilirsiniz
hocam ben toplama esnasında sıkıntı çekeğinizi düşünüyorum inş.öyle bi durum olmaz..plastik doğada en zor kaybolan maddelerden biri vede çok zararlı.çizille takıp çıkartırken kopmalar v.s. yaşanacaktır.toprakta kalan damlama hortumları toprağınıza çok zarar verecektir.inş.bunu toplamanın kolay yolu vardır hocam.çalışmalarınız takdire şayanndır.insan kendini yenileyemesse kaybolmaya mahkumdur.

Merhabalar Sefa bey
Deneme amaclı ilk yaptıgım bolumde damlama borularında üretim hatasından kaynaklı hata cıktı firma gelip serilen boruları cıkartıp yenilerini yerlestirdi tekrar
Tabi onların tabiri eski borular tarlada kalsa bile bitki gelisimini verime hicbir zararı olmadıgı seklinde cunku bunserme toplama işi her yıl olacak olan birsey degil bu urunun omru yaklasık en az 15 yıl ( eger mekanik zarar verilmezse ve asit klor uygulaması bakımı zamanında yapılırsa)
Projeyi arastırırken amerika ve avustralya ciftciler ile cok bilgi paylasımında bulundum. Onların soylembşr acantajı var onlar bu boruları topraga sererken gps ile seriyorlar yani boruların toprakta hangi koprdinatta bulundugunu biliyorlar ve serimlerin cok duZgun olmasını saglıyorlar. Benim ki biraz goz yordamı el kararı seklinde oldu 1 mt ara ile serdim ama saga sola 5-10 cm lik kaymalar ister istemez oldu soforun etkisi ile
Tabi kimse malim kotu demez yıl icerisinde izleyip gorecegim benim sıkıntım bu sistemlerin daha guclu firmalar tarafından uygulanmamsı elimde yetirnce bilgi olmaması

• Beğen
Tepkiler: mazotcu

Bende center pivotlarda var. Arazi dikdortgen yapıda ve yaklasık olarak 8 tane elektrik diregi var. Bunların kaldırılması konusu biraz karısık ve uzun prosedur tedas/dedas ugrasmak gerekiyor. Montajı biraz sıkıntılı ama becerebilrisek rahat etmeyi umuyorum.

omerfarukkoc link=topic=80475.msg954878#msg954878 date=1420717790' Alıntı:
Ünsal Abi, Güzel Paylaşım Eline Sağlık Verdiğin Bilgiler İçin de... Mali Açıdan Büyük Bir İş Bu Ama Senin de Dediğin Gibi Yağmurlamayla Veya Salmayla Sulanan Tarlada İşçiye Güvenemiyorsun Hem + Maliyet Oluyor Hem de Suyu Ekonomik Kullanamıyoruz... Bu Toprakaltı Damlama Ve Pivot İşi Bu Açıdan Hakkaten Güzel...
Seni Takibe Devam Abi :)
Aynen ömer pivot işi daha garanti gibi geliyor bana dönüme maliyetide sanki bunun yarısından azdı pivot da iyide işçi çalıştırmak iyidir. :)

İlk önce Ünsal kardeşim bu yeni yaptığın projede başarılar dilerim bölgemizde böyle bir yatirama herkes cesaret edemez ayrıca cesaretinden dolayida kutlarım bu maliyetli projede inşallah istediğin veriminde bereketi de alırsın bütün arkadaşların soru ve cevaplarını okudum ☺bizimde soracagimiz sorular bunları fare delmelerine karşı bir önlemleri varmı bide sadece netafim otomatik filtrenin maliyeti neydi