Tohum yatağının sıkıştırılması

Tarla tavda iken bu uygulamayı yapsak tohum çıkışı için bi sorun olur mu?
Ekim yaparken tarla biraz kesekliydi.
Mısır için gerekli bir işlemdir, mibzer baskısı az ise 40 kPa basıncı sağlaması için tohum yatağı sıkıştırılır.Fakat ekim arkası yağmur iyi düşerse yapılmasa da oluyor.Ayçiçekte az baskı gerekir, ekilen ürüne göre değişir.
Kolay gelsin.Merdane kullanımının yararı var mı ne dersiniz?
Merdaneyi sudan otu,yonca,fiğ,süpürge otu, ekimi arkasından kullanıyoruz.Kara toprak tarla da tahıl ekiminde kullanmayız.

Abi ben bugday ektikten sonra cekiyorum topragin kabasi gittigi icin daha düzgun bir cikis oldugu ve topragin tavinin kacmadigi kanisindayim
Ekleme yapmam gerekirse yillardan beri uyguluyoruz merdaneyi ayrica topragin su tutma kapasitesinide arttirdigini da dusunuyorum farkli dusunen arkadaslar varsa tavsiyelerini dinleriz iyi geceler hayirli sahurlar

aslında tarlada bir kısım yeri merdane çekmeden,geri kalanı ise merdane çekerek denemek lazım.
bende bazen kullandım ama hâlâ karar veremedim.
Aynen abi insan deneyerek karar verirse en dogrusunu yapar sonucta bolgeler farkli biz kasim ayinda ekiyoruz 15 gune Allah kismet ederse hasat baslar en guzeli ayni parselde sahit alanlar birakip denemek

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Çıkışa çok faydası oluyor. Taşlı tarlalarda taşları gömdüğü için biçerken biçer doķme yapmıyor. Ben faydası var ekimden sonra çekilmeli
Evet tarla yüzeyini düzlediği için hasat sırasında avantaj sağlıyor, ve söylediğiniz gibi sapın kırılması ile kardeşlenmeyi arttırıyor. Kardeşlenmesi zayıf gelişimi yetersiz olan yerlerde çekilmesi gelişimi olumlu etkiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Alpay Yaşar