Tohum ilaçlama Yöntemleri ve Kullanılabilecek İlaçlar

Arkadaşlar Çarşamba günü bir arkadaşımdan 2. sertifika buğday tohumu alacağım. Şansa o gün de iyi iş yapan bir gezici bir sellektör, arkadaşın kendi tohumluklarını ayıklayacakmış. Benimkileri de aradan çıkartıcaz.

Sormak istediğim tohum seleksiyonu esnasında kullandığınız ilaçlar, karışmalar yada elementler (kükürt ve çinko gibi) maddeler nelerdir? Ne gibi faydalarını görüyorsunuz?

Şahsen kullanmayı düşündüklerim:

1-) Alban 25 WP

Kambur ekin böceği ve larvalarının açtığı zararlara karşı etkili. 200gr ' lık paketi 6 lira. 400 kg tohum ilaçlayabiliyor. 1 ton tohum ilaçlama maliyeti 15 lira.

Kambur Ekim Böceği için ayrıntılı bilgi: http://www.zmmae.gov.tr/rehber/ekin_kambur _bocegi.pdf

2-) Raxil Ultra FS120 (Bayer)

Rastık ve sürme hastalığı için kullanılan bir fungusit.

http://www.bayercropscience.com.tr/cs/ProductDetails.aspx?id=103

Son fiyat durumunu bilmiyorum.

3-) Kinto® Duo (Basf)

Bayer ' in Raxil ' ine rakip niteliğinde bir ilaç. Broşürü oldukça iddialı. Rastık ve sürme dışında, fide tanıklığı ve kök boğazı için de etkili.

Fiyat hakkında net bir bilgim yok. Broşürü şu: http://www.agro.basf.com.tr/agroportal/tr/tr/postharvest/kinto_duo/kinto_duo.html

4-) Hümik Asit ile ıslama.

Çok faydasını duydum, gördüm, çevremde yapan da var ama hiç denemedim.

Yukarıdakiler dışında kullandığınız ilaçlar, elementler ve ilaçlama yöntemleri ile ilgili bilgileri Ekim ' e az bir zaman kala paylaşalım.

Ynt: Tohum ilaçlama Yöntemleri ve Kullanılabilecek İlaçlar

Yılmaz bu yazdıklarından Kinto Duoyu kullandım öneririm.Geçen sene Lamardor New kullandım.Ondan da memnun kaldım.Sulu ilaç kullanmaya bak derim.Toz ilaç eskide kaldı. Istersen böcek ilacıda bu ilaçlara katabilirsin.Lamardor New 400tlye almıştım 10 ton ilaçlıyor.

Biz ikinci seçenekteki ilacı tohumları selektörden geçirirken mutlaka kullanıyoruz yoksa buğdayda bizim bölgede karamık diye tabir edilen danelerin kararmasına neden olan hastalığa neden oluyor.

alper4u link=topic=77204.msg912446#msg912446 date=1408390556' Alıntı:
Yılmaz bu yazdıklarından Kinto Duoyu kullandım öneririm.Geçen sene Lamardor New kullandım.Ondan da memnun kaldım.Sulu ilaç kullanmaya bak derim.Toz ilaç eskide kaldı. Istersen böcek ilacıda bu ilaçlara katabilirsin.Lamardor New 400tlye almıştım 10 ton ilaçlıyor.

Alper sulu ilaçlama istiyorum bende. Kafamı karıştıran kısım sulu ile kuruyu karıştırılacak ne olacağı. (Trakya ' nı adam sulu kuru karıştırmaz diye espri yapma, konu dağılmasın)

Yani insektisiti toz, fungusiti sulu kullanma ihtimalimiz var mı? Sulu kuru karışırsa ne olur?

aslan26 link=topic=77204.msg912449#msg912449 date=1408390726' Alıntı:
Biz ikinci seçenekteki ilacı tohumları selektörden geçirirken mutlaka kullanıyoruz yoksa buğdayda bizim bölgede karamık diye tabir edilen danelerin kararmasına neden olan hastalığa neden oluyor.

Bahsettiğin hastalık:

Başak komple kararıyorsa Rastık, sadece taneler kararıyorsa Sürme olmalı.

Yılmaz abi raxil kullanımını yıllardır yaparız fakat tohumla özdeşleşmesı çok önemli. Karısımını bol su serpmesi ile bır karıstırıcı yardımıyla yaparız.
Hümik asiti tohuma degilde direk olarak bol su ile topraga pülverızetör yardımıyla enjekte etsen homojen yayılım saglamıs ve toprak bitkı besın maddesinin ulaşmadigı nokta kalmaz. Bu benım dusuncelerım digerlerı hakkında net bilgim yok selametle kal.

aslan26 link=topic=77204.msg912498#msg912498 date=1408394776' Alıntı:
Başağın dıştan görüntü düzgün ama tanelerin çukurları karamış oluyor.

Sürme Hastalığı (Tilletia Tritici)

Başak ve tane görünümü:

e3emyvas.jpg

Yakın plan:

gusara6y.jpg

Raxil ' in en başarılı olduğu hastalık. Ilacın üretilme amacı hatta.

Arkadaslar.

Bilgisi olan biraz acil bir cevap verirse cok makbule geçecek. (karar için 12 saatim var)

Yarın tohumluklari sellektorden geciricem. İlaç konusunda kafamda birseyler netleşti. Lakin hala bir sorun var.

Bugun ilaclanan bir tohum, ekimden 1 gün önce (koklendirici maiyetinde) humik asit ile islatmayi düşünüyorum.

İlacli tohumu islatmanin mahsuru olur mu? İlacın etkisini azaltır mı?

sebazios link=topic=77204.msg912730#msg912730 date=1408478823' Alıntı:
Arkadaslar.

Bilgisi olan biraz acil bir cevap verirse cok makbule geçecek. (karar için 12 saatim var)

Yarın tohumluklari sellektorden geciricem. İlaç konusunda kafamda birseyler netleşti. Lakin hala bir sorun var.

Bugun ilaclanan bir tohum, ekimden 1 gün önce (koklendirici maiyetinde) humik asit ile islatmayi düşünüyorum.

İlacli tohumu islatmanin mahsuru olur mu? İlacın etkisini azaltır mı?
ekimden 1-2 gün önce bir sorun teşkil etmez ama 2 günden sonra tohumu bozarsın bizzat denemiş biri olarak söylüyorum

yılmaz ben new lamardor ile nutriseed karıştırarak ilaçladım bu yıl.özellikle çinko olsun kaplamada.hümik asiti toprağa ve yaprağa atıyorum.nutriseed ile ilaçlamada 30-40 verim farkı olduğunu söyledi bana önder çiftçiden deneyen mühendis.

umutmalkoc link=topic=77204.msg912732#msg912732 date=1408478957' Alıntı:
ekimden 1-2 gün önce bir sorun teşkil etmez ama 2 günden sonra tohumu bozarsın bizzat denemiş biri olarak söylüyorum

Umut bahsettiğim tohumu bozan şey Hümik asit uygulaması mı? Sulu ilaçlamama mı?

EMINELCIN link=topic=77204.msg912734#msg912734 date=1408480303' Alıntı:
yılmaz ben new lamardor ile nutriseed karıştırarak ilaçladım bu yıl.özellikle çinko olsun kaplamada.hümik asiti toprağa ve yaprağa atıyorum.nutriseed ile ilaçlamada 30-40 verim farkı olduğunu söyledi bana önder çiftçiden deneyen mühendis.

Emin ' im iyi akşamlar.

New Lamador Ve Nutriseed karışımını daha önce denemedim. Bi inceleyim bakalım.

Hümik Asit ' in tohumu bozma riski gözümü korkuttu açıkçası. Hava bozar birden, o kadar emekle hazırlanmış tohum boşa gider, kahrımdan ölürüm :) En iyisi toprağa atmak herhalde.

Bir de erken dönem yapılan sulu ilaçlama verimi düşürüyor diyenler var. Ekime daha iki ay var. Bu konuda tecrübesi olan var mı? Verimde sıkıntı yaratacaksa ilaca (şu an için) hiç bulaşmayayım.

umutmalkoc link=topic=77204.msg912743#msg912743 date=1408481765' Alıntı:
tohumu bozan unsur humik asit.bana göre uygulandığı gibi 1 gün içinde ekilmesi gerekir aksi takdirde tohumu uyandırıyor tohum yatağına girmeden önce

Bu konuda hemfikiriz Umut. Zaten Hümik Asiti uygularsam ekimden 1 gün önce yapmayı düşünüyorum. Aksi takrirde tarla yüzeyine uygulayacağım.

Aslında çok önemli bir konu tohum ilaçlaması. Öğrendiğim kadarı ile birçok özel sertifikalı tohum üreticisi, maliyetleri düşürebilmek için vasatın altında ilaçlara yöneliyormuş. Kendi yapacağımız özverili ve kaliteli bir ilaçlamadan çok daha iyi randıman alınabilir.

Bu sıralar çevremdeki çiftçilerden de çeşitli bilgiler duyuyorum. Hepsi de iddialı ve araştıran çiftçiler.

Mesela:

Hububat tohumlarına Ekim öncesi kükürt uygulaması. Malum kükürt de etkili bir fungusittir. (New Laprador, King Duo, Raxil gibi tohum ilaçları da birer fungusit sonuçta) Ayrıca tohum ile gübrenin aynı yatağa verildiği mibzerle ekimlerde, taban gübresinin neden olduğu mikro ph hükselmesinin de önüne geçirebilir.

İkinci husus da tohum ilaçlamasında insektisit uygulanması. Çoğunlukla fungusitler kadar özen gösterilmeyen bir konu. Bu konuda tecrübeleri, söylecekleri olan var mı?

Tarlaya firfirla gubreyi sacsak hemen peşine pulverizatorle humik asit atsak bol sulu ,gaz ayagi kultuvatorle hafif bisekilde topragi karistirsak 1 hafta sonra da mibzerle ekim yapsak sizce olurmu.gubreyi hem bi nebze ıslatmıs oluruz.hemde humik asit topraga fayda saglamis olur

konuyu takip ediyorum bende hümik asit uygulayacaktım ama burda yazanları görünce vazgeçtim çünkü ilaçlamadan sonra tohum 15 gün bekleyecek en iyisi toprağa atmak bizde mantar hastalığı olmaz yağış az ama arada sürme hastalığı olabiliyor halk arasında ' kör ' diye tabir edilir buralarda bana nasıl bi ilaç önerebilirsiniz?

Yılmaz konu baya teknik , takip ediyorum.
Yukarıda rastık diğer adı sürme başağı ve tohumu karatır, rastıklı başağı yada tohumu elinde sıktığın zaman eline kına gibi bulaşır.
Embryo kararması farklı hastalık ilaçlarıda ayrı olması gerek karışmasın , embryonun ilacını ben bilmiyorum.