Teleskobik Versiyon Pnömatik Ekim Makinası Video Kılavuz Yayında (sebazios)

Başlığın Türkçe meali: "Kayarlı şase diskli havalı mibzerin kullanım videosu" :)

Malumunuz okumayı pek sevmiyoruz.

Gazete dergi, roman neyse de okunması zorunlu olan kullanım kılavuzlarında da bu durum kendisini gösteriyor. Hali ile güvenlik, işçilik kalitesi ve makina ömrü açısından bir çok sıkıntı ortaya çıkıyor. Bunun kanıtı da istatistikler: Mesela yakınlarda okuduğum bi raporda, meydana gelen her 100 ölümlü iş kazasından 34 tanesinin tarım sektöründe meydana geldiğini, bu kazaların ise büyük çoğunluğunun "kullanım hatası ve güvenlik ihlali" dolayısı ile gerçekleştiği yazılıydı.Şimdi ben size ne kadar "kullanım kılavuzlarını okuyalım arkadaşlar" desem de nafile.

Okumuyoruz ve bunun doğal sonucu her yıl kendini traktör şaftına kaptırıp ölen çiftçi haberleri ile dolup taşıyor gazeteler.

Peki hayati öneme sahip bu kılavuzlar okunmuyorsa, bu konu hakkında ne yapabilir?

İşte bu "video kılavuz" fikri de tam olarak bu soruya cevap ararken ortaya çıktı. Biliyorum ki bizim milletimiz en azından izlemeyi seviyor :)

Buradan hareketle, çalıştığım firma olan İrtem'in yeni ürettiği ara çapa için (biraz da amatörce) ilk video kılavuzu hazırladım. Yurt dışında benzerleri olsa da, bir tarım makinasının kullanımı ile alakalı A'dan Z'ye belki de ilk denemeydi bu.

Sonuç tahminimden iyi oldu. Özellikle facebook üzerinde (bağlantı paylaşımları ile birlikte) 10 bine yakın bir görüntülenme aldık ki bu rakam bir kullanım kılavuzu için oldukça iyi. Ve bu başarı sonrasında, sağ olsunlar yönetim de projeye destek verdi ve üretimde olan tüm makinaların video kılavuzlarının hazırlanmasına karar verildi.

İşte şimdi, ilkine göre çok daha özenli ve emek harcanarak ortaya konmuş ikinci video kılavuz. "Teleskobik Versiyon Diskli Pnömatik Ekim Makinası"nın (Türkçesi açılıp kapanır diskli havalı mibzer :) ) Video Kılavuzu Karşınızda.

Bu videoyu hazırlamak toplam 1.5 ayımı aldı ve çekimlerinden kurgusuna, senaryosundan montajına, içindeki bilgilerden bilgisayar efektlerine kadar tamamı bana ait. Hatta müziklerinin %50-60'ını dahi ben yaptım:) Hani emel emeği, göz nuru derler ya. İşte tam olarak öyle bir şey. Buram buram alın teri..

Toplam 40 dakika 22 saniye ve içerisinde, bir havalı makinanın kullanımı ile ilgili sıra üzeri mesafeden markör ayarına (oralar hep efekt), derinlik ayarından disk değişimine kadar, kullanım sırasında ihtiyaç duyulan, akla gelebilecek tüm bilgiler mevcut.

Bu kılavuza bu kadar özen gösterme sebeplerimden birisi de, Türkiye'deki diskli makinaların neredeyse tamamının (aşağı yukarı) aynı yapıda olması. Videoyu izleyen bir kişi, marka farketmeksizin tüm diskli makinaları kullanabilme kabiliyetine erecektir. Bu bakımda İrtem'in müşterisi olsun, olmasın tüm çiftçilere sunduğu bir hizmete dönüştü. İnşallah yeteri kadar faydalanılır.

Videoya geçmeden, son olarak sizden şahsi olarak istediğim iki şey var arkadaşlar:

1-) İrtem'in youtube kanalı yeni kuruldu. Bu nedenle abone sayısı düşük. Aksi gibi abone sayısı 100'ü geçmeden kanala isim veremiyorsunuz. Sizden ricam bir el atsanız da bu abone sayısı 100'ün üzerine çıkartsak. Ben de rahatla kanala isim verebilsem. Bunun için videoyu açtığınızda "abone ol" kısmına tıklamanız yeterli.

2-) İyi yada kötü farketmez. İçinizden ne geçiyorsa bir yorum yapın, ortam şenlensin :) Youtuba ya da buraya hiç farketmez.

Not: Videonun başında olan "Bu Videoda Neler Var? isimli kısımda, videonun bölümleri listelidir. Bu bölümlerden istediğiniz herhangi birisine tıkladığınızda, doğrudan o bölüm oynatılmaya başlar. Daha sonra video içinden bir bilgi gerekirse, bu kısımdan kolayca ilgili alana ulaşabilirsiniz. Tıklamanız yeterli. (teknolojide sınır yok)

Not 2: Video 1080p. HD izlemenizi tavsiye ederim.

Not 3: Ayçiçeği ekim sezonu öncesine yetiştirebildiğim için sevinçliyim :)

[video=youtu;OeyrTfMRKsA]https://youtu.be/OeyrTfMRKsA[/video]

Herkese iyi seyirler.

ellerine sağlık yılmaz abi. bu yıl 6 sıralı pinomatik ekim makinası almaya karar verdik. eskisi 5 sıralıydı her yıl pancar sonra mısır a ayarlamaktan gına geldi. seni aradım bi 15 gün önce ulaşamadım. sonra şakalak almaya karar verdim. videoların devamını bekliyoruz.

Güzel paylaşım.

Sağ olun.

ellerine sağlık yılmaz abi. bu yıl 6 sıralı pinomatik ekim makinası almaya karar verdik. eskisi 5 sıralıydı her yıl pancar sonra mısır a ayarlamaktan gına geldi. seni aradım bi 15 gün önce ulaşamadım. sonra şakalak almaya karar verdim. videoların devamını bekliyoruz.

Sağ olasın. Bu sıralar yoğunluktan telefona bakamıyorum açıkçası. Sitede de mesaj yazan arkadaşlar oluyor. Geç dönüş yapabiliyorum. Her şey kısmet.

Yeni makinanız hayırlı olsun bu arada.

• Beğen
Tepkiler: Gürgen Tarım
Yılmaz abi emeğine sağlık güzel video olmuş. Farklı makinalarda da bilgilendirici videoların devamını bekliyoruz

Devamı gelecek. Şu an karar aşamasındayız bakalım. Sırada ne olacağını ben de bilmiyorum.

Emeğine sağlık abi,kolay gelsin.

Sağ olasın Merdan.

Yılmaz abi çok güzel olmuş. Uğraştığınada değmiş bence. Ellerine sağlık

Sağ olasın.

Güzel paylaşım detaylıca anlatılmış..

Teşekürler.

videoyu daha önce hiç havalı mibzer kullanmamış gibi izledim abi :)
emeğine sağlık çok güzel olmuş.

Cihan alemsin :D

Eline sağlık Yılmaz abi. Çok detaylı bir video kılavuz olmuş. O kadar detaylı ki izlerken sıkıldım atladım yalan yok...:D Bir ara komple izleyeceğim. Ama %70' i izledim yine. Başka ürünler ile devamını bekliyoruz abi....;)

Hak vermiyor değilim Erkan. 40 dakika. Bildiğin film oldu. Kurumsal bi çalışma olduğu için eğlenerek öğrenme kategorisine de sokamıyoruz.

Valla eğlenceli, yoğun izlenmeli bir şeyler hazırlamak ben de istiyorum ama eğitim eğlenceden önemli şu an için. Bu video, makina alan herkeze usb bellekle ya da DVD olarak kullanım kılavuzu ile birlikte, makina yanında verilecek.

Yılmaz ellerine sağlık.
videoyu tam izleyemedim ama yazıyı okudum
senden her ilçede birer tane tarım müdürü olsa
Türkiye dünyaya hem teknoloji hemde ürün satar.
daha nice başarılı çalışmaların altındaki imzanın
YILMAZ AKGÜN olması ümidini besliyor...
senin yanaklarından öpüyorum..

Eline emeğine sağlık Yılmaz abi. Vallahi çok mükemmel bir video olmuş. Tamamını izledim . İzlerken diyorum nasıl uğraşmış bu videoyla bu kadar ya :D Biz izlemeye üşeniyoruz. Videoyu izlerken de 1 tane yeni makine alma hevesim gelmedi değil yani. Tamamıyla dediğin gibi makinenin her şeyi ortada.

Allah işlerinde daha da ilerlemeyi nasip etsin..