Tarımsal Girdilerde KDV Alınmasa????

Arkadaşlar, çiftçinin ve hayvancının ana girdi kalemleri olan tarımsal makineler, gübre, ilaç, tohum, yem, mazot gibi girdilerde KDV muhafiyeti getirilse, bunun çiftçiye olumlu olarak yansıyacağını düşünüyor musunuz? Yoksa böyle bir uygulamanın sadece gübreciye, yemciye, ilaççıya, makineciye mi yarayacağını düşünüyorsunuz? Çünkü ülkemizde genelde, KDV si düşürülen ürünün fiyatı pek düşmez, vergi düşüşü üreticinin cebine kalır. Bu, tarımsal mekanizasyon yatırımlarında %50 hibe desteğindeki uygulama gibi, görünürde çiftçiye faydalı gibiyken, aslında fiyatların aşırı yükselmesi ile makine üreticileri desteklenmişti... Sizin fikriniz nedir?

Ynt: Tarımsal Girdilerde KDV Alınmasa????

Şöyle eğer bu kdv muafiyetini çıkarıp da takio etmezlerse, bunları satan üçkağıtçılara faydası olur. Ama işini şerefiyle yapan esnaflardan alışveriş yaparsan çiftçi kazanır.

Duyar duymaz fiyatlar iyice artmasa bari dedim, temennim piyasaya yansımasından yana ama ülkemizdeki esnafların zihniyeti değişmedikçe üreticinin faydasına iş yapacaklarını zannetmiyorum.

tahagokce link=topic=85792.msg1024972#msg1024972 date=1443980603' Alıntı:
Duyar duymaz fiyatlar iyice artmasa bari dedim, temennim piyasaya yansımasından yana ama ülkemizdeki esnafların zihniyeti değişmedikçe üreticinin faydasına iş yapacaklarını zannetmiyorum.

aynen öyle düşünüyorum, insanımız gitgide ticari ahlakını kaybediyor, her şeyden köküne kadar sebeplenme ve sömürme hali var... böyle bir durumda örneğin %8 yada %18 olan KDV iner inmez, ürünler kısa sürede inen KDV oranı kadar çaktırmadan zamlanır, çiftçi yine KDV yi ödemiş olur ama bu sefer para devlete değil, fabrikatörün cebine girer. Evet devlet KDV yi indirmiş olur ama, bizler için değişen bir şey olmaz, onlara yarar...

eeemreee link=topic=85792.msg1024981#msg1024981 date=1443983714' Alıntı:
Sirket hesaplarında ki gibi vergi iadesi yapılsın.

çok mantıklı ama, şirketler bile o iadeleri binbir resmi işlemden sonra alıyorlar, hatta bazıları alamayıp batıyorlar :) kolay bir sistem yaratıp, aralara bu işlemler için aracılar koymaz iseler (desteklemeleri alırken ziraat odalarının haraçları gibi) olabilir...ama yine sıkıntı olabilir, devlet KDV yi önce üreticiden tahsil edecek, tahsil etmediği KDV yi geri ödemez çiftçiye...

sinan35 link=topic=85792.msg1024991#msg1024991 date=1443985473' Alıntı:
çok mantıklı ama, şirketler bile o iadeleri binbir resmi işlemden sonra alıyorlar, hatta bazıları alamayıp batıyorlar :) kolay bir sistem yaratıp, aralara bu işlemler için aracılar koymaz iseler (desteklemeleri alırken ziraat odalarının haraçları gibi) olabilir...ama yine sıkıntı olabilir, devlet KDV yi önce üreticiden tahsil edecek, tahsil etmediği KDV yi geri ödemez çiftçiye...
Yok hocam bizim ufak çaplı bi Ltd Şirketimiz var . Gider olarak mazot u gösteriyoru ve fisdeki KDV yi geri alıyoruz sonra. Bunun gibi sistem üreticiye değil bize yarıcak yani