TARIMIN GÜNDEMİ - ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

Ynt: TARIMIN GÜNDEMİ - ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

sebazios link=topic=80529.msg955974#msg955974 date=1420928100' Alıntı:
10. Maddenin 'ç' bendi de çok subjektif. Birinin 'Tarımsal arazileri işleyebilecek mesleki bilgi ve beceriye sahip' olduğuna kim, nasıl karar verecek?

Benim bildiğim, çiftçiler için yapılan bi 'seçme ve değerlendirme' sınavı yok :D (keşke olsa da kahvelerde bilip bilmeden bol keseden sallayanların sayısı azalsa)
Köyde tek; zirai ilaçlama belgesine sahip olamayan çiftçiyim, bu belge işini trakkulüp verse :D olmaz mı?

sebazios link=topic=80529.msg955995#msg955995 date=1420929629' Alıntı:
O belge ne ola ki?

Yenir mi?
FEHİM link=topic=80529.msg956055#msg956055 date=1420951767' Alıntı:
ne olacak bir zamanlar iki fotomuzla 10 tl ye ve 2 saat kadar vaazın ardından verilmiş üzerinde ad soyadı yazılı eğliyete veya kredi kartına benzer adınada belge dedikleri nesne

o belge şartı çıktığı zaman çok iyiydi hatta ben vay be artık bizim ülkemizde de bu tür şeyler oluyor yavaş yavaş 3, dünya ülkesi olmaktan çıkıyormuyuz yoksa gelişiyormuyuz dedim hatta
ama ve lakin bizim ülkemizde yapılan her iş gibi oda öyle bir lafta kaldı ki ne belgeler kontrol edildi nede verilmesinin bi anlamı kaldı

şimdi bu uygulamanın yapılmamasının zararlarını hepimiz çekiyoruz aslında kendimden örnek verecek olursak bizim zeytincilikte yaptığımız ilaçlı mücadelenin büyük bir kısmını zeytin sineği ve zeytin güvesi oluşturuyor ve ilaçlı mücadelede dikkat edilmesi gereken en önemli konu yeterli ve nöbetli ilaçlama ki bunlar uygulanmazsa ilaçlama yapılan canlının ilaca karşı bağışıklık kazanıyor ve ilaç yeterli gelmemeye başlıyor

ama bizim egoist köylü kurnazı kardeşlerimiz ilacın üzerinde depoya 500 gr koyulacak yazıyorsa ' ' yoohh len öldürümü 500 gr sen unlaan didiklene ni bakıyoon goy sen goy 600 700 gr daa goy ' ' dedikleri için ve alıştıkları ilaçtan devam ettikleri için zararlıyı ilk bi kaç sene için etkili olsa da uzun vadede bağışıklık kazandırıyorlar bu durumda ya sizde aynı şekilde artan dozlarda devam etmek yada zarara uğramakla karşı karşıya kalıyosunuz
bu belge çıktığı zaman 2 saat vaaz dediğiniz eğitimle bunlar doğru bi şekilde anlatılıp köylümüz bilinçlendirilseydi bunu anlatmaya 2 saat bile uzun aslında ama ve dedikleri gibi ilaçları gidip kafamıza göre tarımcıdan değilde ilçe tarımdan aldığımız reçeteyle alsaydık gerekli ve yeterli dozlar atılırdı
bizim ülkemizde hala kimyasal kalıntı bulunan ürünler gümrükten dönüyor sağlığa zararlı diye bu dönen ürünler iç pazara çakılıyor

peki uygulamadaki yanlış nerde ialaca reçete yazdınız ama parasını yine çiftçiye ödettiniz madem bu uygulamanın çalışmasını istiyorsun tarım bakanlığı olarak ödemeyi sen yapsaydın çiftçi o zaman reçeteyi almaya gelirdi ilacıda reçeteyle alır mecburen arazi miktarı kadar alıp o kadar atabilirdi

bu konuyla alakası yok ama buda yanlış devlet politikasıydı

FatihEFE link=topic=80529.msg956064#msg956064 date=1420961703' Alıntı:
o belge şartı çıktığı zaman çok iyiydi hatta ben vay be artık bizim ülkemizde de bu tür şeyler oluyor yavaş yavaş 3, dünya ülkesi olmaktan çıkıyormuyuz yoksa gelişiyormuyuz dedim hatta
ama ve lakin bizim ülkemizde yapılan her iş gibi oda öyle bir lafta kaldı ki ne belgeler kontrol edildi nede verilmesinin bi anlamı kaldı

şimdi bu uygulamanın yapılmamasının zararlarını hepimiz çekiyoruz aslında kendimden örnek verecek olursak bizim zeytincilikte yaptığımız ilaçlı mücadelenin büyük bir kısmını zeytin sineği ve zeytin güvesi oluşturuyor ve ilaçlı mücadelede dikkat edilmesi gereken en önemli konu yeterli ve nöbetli ilaçlama ki bunlar uygulanmazsa ilaçlama yapılan canlının ilaca karşı bağışıklık kazanıyor ve ilaç yeterli gelmemeye başlıyor

ama bizim egoist köylü kurnazı kardeşlerimiz ilacın üzerinde depoya 500 gr koyulacak yazıyorsa ' ' yoohh len öldürümü 500 gr sen unlaan didiklene ni bakıyoon goy sen goy 600 700 gr daa goy ' ' dedikleri için ve alıştıkları ilaçtan devam ettikleri için zararlıyı ilk bi kaç sene için etkili olsa da uzun vadede bağışıklık kazandırıyorlar bu durumda ya sizde aynı şekilde artan dozlarda devam etmek yada zarara uğramakla karşı karşıya kalıyosunuz
bu belge çıktığı zaman 2 saat vaaz dediğiniz eğitimle bunlar doğru bi şekilde anlatılıp köylümüz bilinçlendirilseydi bunu anlatmaya 2 saat bile uzun aslında ama ve dedikleri gibi ilaçları gidip kafamıza göre tarımcıdan değilde ilçe tarımdan aldığımız reçeteyle alsaydık gerekli ve yeterli dozlar atılırdı
bizim ülkemizde hala kimyasal kalıntı bulunan ürünler gümrükten dönüyor sağlığa zararlı diye bu dönen ürünler iç pazara çakılıyor

peki uygulamadaki yanlış nerde ialaca reçete yazdınız ama parasını yine çiftçiye ödettiniz madem bu uygulamanın çalışmasını istiyorsun tarım bakanlığı olarak ödemeyi sen yapsaydın çiftçi o zaman reçeteyi almaya gelirdi ilacıda reçeteyle alır mecburen arazi miktarı kadar alıp o kadar atabilirdi

bu konuyla alakası yok ama buda yanlış devlet politikasıydı

evet kardeşim vaaz demeye inatla devam ediyorum. çünkü ilaçlamanın <İ>sinden haber bile yoktu. madem sertifika verilecek o kadarcık süreye bu iş sığmayacağını hepimiz farkındayız. o zaman adam gibi bir seminer verilebilirdi veya araziye inip sertifikalı , sertifikasız önlerine kim çıkarsa ilaçlama hakkında sorular sorabilir veya bilgilendirebilirler. sayın kardeşim.

Konu sabitlenmiştir, bundan sonra tüm arazi toplulaştırma, w.s.s. gibi konuları bu başlık altında toparlayalım, tartışalım....Zırt pırt arazi için konu açmayalım takibi zor olabiliyor.... :)

Hermiyas link=topic=80529.msg956459#msg956459 date=1421053275' Alıntı:
Konu sabitlenmiştir, bundan sonra tüm arazi toplulaştırma, w.s.s. gibi konuları bu başlık altında toparlayalım, tartışalım....Zırt pırt arazi için konu açmayalım takibi zor olabiliyor.... :)

Bu konu da bizim araziler gibi bölük pörçük oldu sitede :D Sen de el atıp Arazi Toplulaştırma gibi KONU TOPLULAŞTIRMA yaptın :D :D :D Cuk oturdu vallahi Murat Ağabey :)

DeHLiZ link=topic=80529.msg956546#msg956546 date=1421066356' Alıntı:
Bu konu da bizim araziler gibi bölük pörçük oldu sitede :D Sen de el atıp Arazi Toplulaştırma gibi KONU TOPLULAŞTIRMA yaptın :D :D :D Cuk oturdu vallahi Murat Ağabey :)

Yahu Gürsel alemsin güldürdün beni Allah da seni güldürsün...

Sen onu bunu şunu bırakta Büryancı tanıdık war mı İstanbul ' da nerede yiyorsun Büryan ' ı...Siirtinkinden haaa Bitlis Büryanı olmaz....

Hermiyas link=topic=80529.msg956548#msg956548 date=1421066641' Alıntı:
Yahu Gürsel alemsin güldürdün beni Allah da seni güldürsün...

Sen onu bunu şunu bırakta Büryancı tanıdık war mı İstanbul ' da nerede yiyorsun Büryan ' ı...Siirtinkinden haaa Bitlis Büryanı olmaz....

Ağabey sen gel ben götürürüm seni :) Kadınlar Pazarı, sabahtan ya da öğlenden gideceğiz ki, hem kemikli hem de taze et karışık et yiyelim :)

DeHLiZ link=topic=80529.msg956549#msg956549 date=1421066907' Alıntı:
Ağabey sen gel ben götürürüm seni :) Kadınlar Pazarı, sabahtan ya da öğlenden gideceğiz ki, hem kemikli hem de taze et karışık et yiyelim :)

Gürsel inan Siirt ' te gidip büryan yemek çok zor ama İstanbul dersen iş değişir, sen hazırlıklarını yapa dur :) Bi sürpriz yaparız ewelAllah...

Hermiyas link=topic=80529.msg956561#msg956561 date=1421067834' Alıntı:
Gürsel inan Siirt ' te gidip büryan yemek çok zor ama İstanbul dersen iş değişir, sen hazırlıklarını yapa dur :) Bi sürpriz yaparız ewelAllah...

Her zaman bekleriz :) Başımızın üzerinde yeriniz var hepinizin

Madem yazdınız anlatayım o zaman şimdi Amerika ' dan uzmanlar gelmiş birinci körfez sawaşında işte araştırma falan filan inter milan yapacaklar Güneydoğu ' da gelmişler Siirt ' e kalıyorlar 3-5 ay derken demişler

'Bu Türkler bizden de manyak biz kahwaltı hariç her öğünde deli gibi dana yeriz ama bu Türkler sabahın köründe yiyorlar...'

Neyse gel zaman git zaman bunlar ne yiyip içiyor bizde görelim bi demişler

'Yahu biz manyakmışız bunların yediği bambaşka bişi et değil pamuk pammukk' :)

Hikayenin aslı bu şekilde değil ama ben bu şekilde olanı sewiyorum hehehehe :)

Hermiyas link=topic=80529.msg956565#msg956565 date=1421068290' Alıntı:
Madem yazdınız anlatayım o zaman şimdi Amerika ' dan uzmanlar gelmiş birinci körfez sawaşında işte araştırma falan filan inter milan yapacaklar Güneydoğu ' da gelmişler Siirt ' e kalıyorlar 3-5 ay derken demişler

'Bu Türkler bizden de manyak biz kahwaltı hariç her öğünde deli gibi dana yeriz ama bu Türkler sabahın köründe yiyorlar...'

Neyse gel zaman git zaman bunlar ne yiyip içiyor bizde görelim bi demişler

'Yahu biz manyakmışız bunların yediği bambaşka bişi et değil pamuk pammukk' :)

Hikayenin aslı bu şekilde değil ama ben bu şekilde olanı sewiyorum hehehehe :)

Vallahi de billahi de öyle :D Sabah kahvaltısı niyetine yerler, öğlen olmadan o astıkları biter :) Siirt ' te öyleydi en azından, burada o kadar yemiyorlar :(

Bu arada Yılmaz kaç kilo oldun :D

sebazios link=topic=80529.msg956603#msg956603 date=1421074164' Alıntı:
Biraz daha devam edeceksek konu adını 'Büryan ve Et Kültürü' olarak değiştirmeyi öneriyorum.

Yılmaz bak zaten Fehim Ağabey ' den tepki geldi :D

FEHİM link=topic=80529.msg956610#msg956610 date=1421075215' Alıntı:
arazi tapulaştırmayı aşmışsınız. sizler gırtlak derdindesiniz berler. :) :)

Bence yeni bir konu açalım başka yerde :) 'Kuzu eti ve insan toplulaştırma' diye :D Et ile çok güzel toplu toplu oluyoruz :D

Ben daha yazmam Fehim Ağabey ' den korktum ben :)